Ordu Caddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ordu Caddesi
Ordu Caddesi'nden bir görünüm
Ordu Caddesi'nden bir görünüm
Konum İstanbul, Türkiye
Aralık Aksaray - Beyazıt
Trafik Araç, tramvay ve yaya

Ordu Caddesi, İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alan bir yoldur. Tarihî yarımadadaki anayollardan biridir. Aksaray semtinde Millet ve Vatan caddelerinin kesiştiği noktadan başlayarak Beyazıt Meydanı'nda sonlanır. İstanbul'un en önemli tramvay hatlarından T1 hattı Millet Caddesi'nden sonra Ordu Caddesi'ne girer. Tramvay hattının Aksaray, Laleli ve Beyazıt durakları bu cadde üzerindedir. Tarihî yarımadayı doğu-batı doğrultusunda aşan caddenin kuzeyinde İskenderpaşa, Kemalpaşa ve Balabanağa mahalleleri; güneyinde ise Aksaray, Mesihpaşa ve Mimar Kemalettin mahalleleri vardır. Caddenin orta bölümleri Laleli semti olarak anılmaktadır ve burada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile Osmanlı padişahlarından III. Selim'in türbesi vardır.

Toplu taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Cadde ayrıca İstanbul'da toplu taşımacılığın en yoğun yürütüldüğü yerlerdendir. Caddede yer alan otobüs durakları Ordu Caddesi, Laleli ve Beyazıt adlarını taşımaktadır. Caddeden geçen otobüs hatları şunlardır:[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İETT'nin resmî sitesinde Ordu Caddesi'nden geçen otobüs hatları". İETT. 15 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2010.  (WebCite®)