İstanbul Ulaşım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbul Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul ulasim.gif
Tür Anonim şirket
Slogan "Ulaşım bizimle rayında"
Kuruluş 1988
Kurucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Şehir Esenler, İstanbul
Önemli kişiler Ömer Yıldız
Alan Toplu taşımacılık
Ana sayfa istanbul-ulasim.com.tr

İstanbul Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul'da kent içi raylı sistemlerin işletmeciliğini yapmak üzere kurulan İstanbul Ulaşım A.Ş. toplam 120 km uzunluğundaki 10 kent içi raylı sistem hattının işletmeciliğini yapmaktadır. İşletmeciliğini yaptığı Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattı Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından yüksek yolcu talebini karşılama alanında dünyada en iyi uygulama seçilen İstanbul Ulaşım her gün 1.200.000'in üzerinde yolcuya hizmet vermektedir.
İstanbul’da giderek ivme kazanan raylı sistem yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte kısa zamanda çok daha fazla sayıda yolcuya hizmet verecek olan İstanbul Ulaşım A.Ş. 2005 yılında imzaladığı Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği Sürdürülebilir Gelişme Beyannamesi ile sürdürülebilir gelişme alanındaki taahhüdünü de ortaya koymuştur.
Kent içindeki 10 raylı sistem ve iki teleferik hattının işletmesinin yürütülmesi için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1988 yılında kurulan şirketin işlettiği hatlar şunlardır:

Metro Hatları :

Tramvay Hatları :

Füniküler Hatları :

Teleferik Hatları :

Yapımı Devam Eden Hatlar :

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]