Türk Kara Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kara Kuvvetleri Komutanlığı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Türk Kara Kuvvetleri arması.png
Etkin MÖ 209[1]
Ülke  Türkiye
Sınıfı Kara kuvvetleri
Tipi Ordular Grubu
Büyüklük 402,000 aktif personel 45,000 Uzman Personel 2,000 Sivil Güvenlik Askeri

Toplam: 449,000 Personel

Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Kara Kuvvetleri Karargahı Ankara
Savaşları Kurtuluş Savaşı
Şeyh Said İsyanı
Ağrı İsyanı
Dersim İsyanı
Kore Savaşı
Kıbrıs Harekâtı
Müttefik Güç Harekâtı
Afganistan Savaşı
Güneş Harekâtı
Irak Sınır Ötesi Harekâtı
Şah Fırat Operasyonu
Komutanları
Komutan Orgeneral Salih Zeki Çolak
Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar
Nişanlar
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Flaması Flag of Turkish Land Forces Command.svg
Kara Havacılık madalyonu TAF Roundel.svg

Türk Kara Kuvvetleri (Komutanlığının adı: Kara Kuvvetleri Komutanlığı), NATO'nun ikinci ve dünyanın 5. en büyük kara ordusudur. Asıl vazifesi Türkiye Cumhuriyeti'ni içten ve dıştan korumaktır. İlk organize Türk ordusunun kurulduğu M.Ö. 209 yılı Kara Kuvvetleri'nce kuruluş yılı olarak kabul edilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Haziran 1963'te Türk Ordusu 600. kuruluş yıldönümünü kutladı. O tarihlerde, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluşu Yeniçerilerin kuruluş tarihi olan 1363'e dayandırılıyordu. Aynı yıl, Turancılığı savunan Nihal Atsız, bunu eleştirerek Hiung-nu hükümdarı Mete'nin onluk sisteme dayalı bir ordu kurduğu düşünülen tarih olan MÖ 209'un Türk Ordusu'nun gerçek kuruluş tarihi olduğunu iddia etti.[2] 1968'te Yılmaz Öztuna da Genelkurmay başkanı Cemal Tural'a bu öneriyi sundu.[3] 1973'te ordunun kuruluşunun 610. yıldönümü kutlanırken Atsız yine bu iddiayı öne sürdü.[4] 12 Eylül Darbesi'nden sonra bu iddia benimsendi, hâlen de MÖ 209 Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş yılı olarak kullanılmaktadır.[5]

Mütareke dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti 7 cephede savaşa 2.850.000 kişiyi silah altına alarak girdi. Bu ordu 70 piyade, 2 süvari tümeninden oluşan 24 kolordulu 9 ordu birliğiydi. Mondros Mütarekesi'nden sonra zorunlu terhislerle 50.000 kişiye inmişti.

Osmanlı Ordusu'nun kalan iki kolordusundan biri Suriye cephesinden Ankara'ya nakledilen Ali Fuat (Cebesoy) komutasındaki 20. Kolordu, diğeri ise Kafkas Cephesinde Erzurum'da konuşlandırılmış Kâzım Karabekir komutasındaki 15. Kolordu'ydu.

Kurtuluş Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kurtuluş Savaşı'nda Kuva-yi Milliye'ye bağlı piyadeler, 1922.

Kurtuluş Savaşı milis ve gönüllülerinden oluşan Kuva-yi Milliye, Türk Ordusu'nun temelidir.

Düzenli Ordu birliklerinin Yunanlara yapılan ilk savaş I. İnönü Muharebesi'nde mevcudu 6.000 kişiydi. Bu savaşta Türk Ordusu kendisinden 3 kat üstün olan Yunan Ordusu'nu geri çekilmeye mecbur etti. Çerkez Ethem İsyanı'nın bastırılmasından sonra Çerkez Ethem birliklerinin düzenli orduya katılması ile birlikte mevcudu 10.000 kişiye yükseldi.

I. İnönü Muharebesi'nin zaferle sonuçlanması Düzenli Türk Ordusu'na katılımı hızlandırdı. 2 ay sonra II. İnönü Muharebesi'nde ordunun mevcudu 15.000 kişiye yükseldi.

Bu savaşın da zaferle sonuçlanması sonucu ordunun mevcudu hızla artmaya devam etti. 3 ay sonra yapılan Kütahya-Eskişehir Muharebeleri'nde ordunun mevcudu 55.000 kişiye ulaştı.

Bu muharebelerin kaybedilmesi sonucu kaçak sayısı 30.000 ulaştı. Ordu mevcudu 25.000 kişiye düştü. TBMM, asker kaçaklarının "vatan haini" sayılarak İstiklal Mahkemeleri'nde yargılanması kararı aldı. Ayrıca Kütahya-Eskişehir Muharebeleri'ndeki başarısızlıktan sonra TBMM başkanı Mustafa Kemal Paşa'yı Türk Ordusu Başkomutanlığı'na getirdi. Mustafa Kemal Paşa ilk iş olarak Tekalif-i Milliye Emirleri'ni yayınlayarak halka, savaşa katılma çağrısı yaptı. Bir dizi emirler yayınladı ve emirlerin uygulanması için Tekalif-i Milliye Komisyonları kuruldu. Mustafa Kemal Paşa'nın çağrısı sonuç verdi ve Türk Ordusu'nun mevcudu, Sakarya Meydan Muharebesi öncesi 101.727 kişiye ulaştı.

Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasıyla birlikte Yunanların kesin olarak mağlup edilebilmesi için Genel Seferberlik ilan edildi. 1901 ve 1902 doğumlular asker altına alındı. Ordunun mevcudu Büyük Taarruz öncesi 186.000 kişiye ulaştı.

Büyük Taarruz sırasında yapılan Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde Yunan Ordusu'nun büyük bir bölümünün imha edilmesi ile birlikte ordu, İzmir'e doğru ilerlemeye başladı. İzmir'in kurtarılması ve Batı Anadolu'nun tamamen Yunanlardan temizlenmesi sonucu Kurtuluş Savaşı'nda çatışma dönemi fiili olarak sona erdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Savaşı sonrasında 9 kolordu ve 3 süvari tümeninden oluşan 1., 2. ve 3. Ordu müfettişliği kuruldu. Ordu Komutanlıkları 1 Temmuz 1949'da[6] kurulan Kara Kuvvetleri komutanlığına bağlandılar.

Kore Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'de Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılmasıyla kara kuvvetlerinden 5090 kişilik bir tugay Kore Türk Tugayı adıyla Kore'ye gitti. Türk Tugayı 8 nci Amerikan Ordusuna bağlandı. Tugaya "North Star- Kutup Yıldızı" kod adı verildi. Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı, 17 Eylül 1950'de İskenderun limanından hareket ederek 12 Ekim 1950'de öncü takım Pusan limanına ulaştı ve 17 Ekim'de ana birliği de Pusan'dan karaya çıktı. Aynı gün Pusan'dan hareket ederek 20 Ekim'de Taeg'a varıp, süratle kuzeye doğru ilerleyen Birleşmiş Milletler ordularına iştirak etti. 10 Kasım'da Taeg'dan hareket ederek 21 Kasım'da Kunuri'ye vararak Amerikan 9. Kolordusu'nun sağ kanadında konuşlandırıldı.

24 Kasım 1950 sabahı kuzeye Çin sınırına doğru ilerleme emrini alan tugay Kunuri'den hareket ederek Kaechon, Sinnimni, Wawon boyunca Tokchon'a doğru yola çıktı. Ancak Çin Halk Gönüllü birlikleri cephenin arkasına sızmaya başladı. Durumu farkeden Amerika ve Güney Kore birlikleri ricat etmeye başladılar. Ancak Türk tugayına ricat emri geç ulaştı. 1. Taburun etrafı kuşatılıp süngülü çatışmaya girmek zorunda kaldı. Ricat harekâtını sağlamak için sonuna kadar direnen 3. Tabur 9. Bölük imha edildi. Geri kalan Türk birlikleri ise Chongchon nehri boyunca geri çekildi.

Savaş 3 yıl sürdü, savaşın başından itibaren stratejik noktalarda görev alan Türk tugayları kendisine verilen görevleri mümkün olan en iyi şekilde yerine getirmiş ve katıldığı muharebelerde; 37 subay, 26 astsubay, 658 er olmak üzere toplam 721 şehit,. 2147 yaralı, 346 hasta, 234 esir ve 175 kayıp vermiştir. 462 Türk şehidi Güney Kore'de Seul-Pusan Kasabası yakınlarındaki Tanggok mezarlığı içerisinde bulunan Pusan Şehitliği'nde bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu savaştaki personel kaybı bölgeye giden ABD ve Birleşik Krallık'tan sonra 3. sıradadır.

NATO ile Türk Kara Kuvvetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1952'de NATO'ya giren Türkiye, ordusunu modern silahlarla donattı. Kara Kuvvetleri son olarak 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Harekâtı'nı yaptı.

Türk Kara Kuvvetleri tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti'nde "Türk Kara Ordusu"'nun kuruluş tarihi, Yeniçeri Ocağının kurulduğu 1363 yılı olarak kabul edilmekteydi. Hüseyin Nihal Atsız 1963 ve 1973'de Kara ordusunun kuruluş tarihinin Mete Han'ın tahta geçtiği MÖ 209 olması gerektiğini yazmıştır.[7][8]

Atsız, M.Ö. 200 yıllarından beri tarihi belgelerde bahsi geçen bir milletin, 16 yüzyıl süresince ordusu olmadan yaşadığını söylemenin, Doğu Roma İmparatorluğu'na karşı galibiyet kazanılan Malazgirt Savaşı gibi ve benzeri büyük savaşları düzenli Türk Ordularının değil gayri muntazam çetelerin yapmış olacağını kabul etmenin hatalı olduğunu yazdı. Atsız ayrıca, M.Ö. 209 yılında Mete tarafından orduların 10, 100, 1000 kişilk birimlere ayrıldığını bu birliklerin komutanlarının buyruklarının kayıtsız şartsız uygulandığını yazdı.

Atsız'ın görüşlerini benimseyen Yılmaz Öztuna da 1968'de dönemin Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'a Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihinin MÖ 209 olması teklifini yaptı.[9] Sonraları, K.K.K kuruluş tarihini MÖ 209 olarak değiştirdi.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kara Kuvvetleri'nin ordu ve kolordularının mevcut konumları (2015)

Ana Teçhizatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyade ve personel silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafif silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Kalibre Ülke Notlar
Yavuz 16 Yarı otomatik tabanca 9x19mm Parabellum  İtalya/ Türkiye Standart hizmet tabancası. Beretta 92 adıyla MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Kılınç 2000 Yarı otomatik tabanca 9x19mm Parabellum  Çek Cumhuriyeti/ Türkiye Standart subay tabancası. Çek yapımı CZ 75'in Türk versiyonu.
Kobra Yarı otomatik tüfek 12 Gauge  Türkiye Standart ordu tüfeği.
Baba Yarı otomatik tüfek 12 Gauge  Türkiye Standart ordu tüfeği.
MP5 Hafif makineli silah 9mm Parabellum  Almanya/ Türkiye MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir. Ayrıca MPK5 kullanımda.
MKEK MPT Muharebe tüfeği 7.62mm NATO  Türkiye MKEK tarafında üretilen milli piyade tüfeğidir.Silahın dağıtımı devam etmektedir.
HK G3A7 Muharebe tüfeği 7.62mm NATO  Almanya/ Türkiye Eski Standart hizmet tüfeğidir. MKEK tarafından lisans altında üretilmiştir MPT-76 ile değiştirilmektedir.
HK 33 Saldırı tüfeği 5.56mm NATO  Almanya/ Türkiye İkincil Askeri Hizmet Tüfeği. MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
HK416 Saldırı tüfeği 5.56mm NATO  Almanya/ Türkiye Özel Kuvvetler tarafından kullanılır. MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
M16A4 Saldırı tüfeği 5.56mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD Özel Kuvvetler tarafından kullanılır.
M16A2 Saldırı tüfeği 5.56mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD İkincil Askeri Hizmet Tüfeği.
M4A1 Karabina 5.56mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD Özel Kuvvetler tarafından kullanılır.
KNT-308 Keskin nişancı tüfeği 7.62mm NATO  Türkiye
JNG-90 Keskin nişancı tüfeği 7.62mm NATO  Türkiye Ayrıca Bora-12 olarak da bilinir.
MSG-90 Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği 7.62mm NATO  Almanya/ Türkiye Standart yarı otomatik keskin nişancı tüfeği. MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Dragunov SVD Yarı otomatik keskin nişancı tüfeği 7.62x54mmR  Sovyetler Birliği Irak ve Rusya'dan alınmış, bazı yakalanan teröristlerden çıkan tüfekler.
Accuracy International PM Keskin nişancı tüfeği 7.62mm NATO  Birleşik Krallık
Sako TRG 42 Keskin nişancı tüfeği .338 Lapua  Finlandiya
EDM Arms Windrunner Keskin nişancı tüfeği 7.62mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD Düşük sayıda. Bordo Bereliler tarafından kullanılır.
Gepard Anti-materyal keskin nişancı tüfeği .50 BMG  Macaristan
Barrett M82 Anti-materyal keskin nişancı tüfeği .50 BMG Amerika Birleşik Devletleri ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılır.
İstiglal Anti-materyal keskin nişancı tüfeği 14.5x114mm  Azerbaycan Ortak üretim
McMillan Tac-50 Anti-materyal keskin nişancı tüfeği .50 BMG Amerika Birleşik Devletleri ABD
MG3 Hafif makineli tüfek 7.62mm NATO  Almanya/ Türkiye Standart hafif makineli tüfek. MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
PKM Genel amaçlı makineli tüfek 7.62x54mmR  Sovyetler Birliği
Browning M2[13] Ağır Makineli Tüfek 12.7x99mm Amerika Birleşik Devletleri ABD
M60 makineli tüfeği Genel amaçlı makineli tüfek 7.62mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD Deniz Kuvvetleri'nde UH-1 helikopterlerinde kapı silahı olarak kullanılır.
M249 SAW Genel amaçlı makineli tüfek 5.56 mm NATO Amerika Birleşik Devletleri ABD/ Belçika Bordo Bereliler tarafından kullanılır.

Patlayıcılar, roket ve füze sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
T-40 Namlualtı bombaatar  Türkiye 40mm. HK33 ve HK G3 ile kullanılmaktadır.
M203 Namlualtı bombaatar Amerika Birleşik Devletleri ABD/ Türkiye 40mm. M4 ve M16 tüfeği ile kullanımı için Sarsılmaz tarafından lisans altında üretilmiştir.[14]
AG36 Namlualtı bombaatar  Almanya 40mm. HK33 ve T-50 ile birlikte kullanımı içindir.
Mk 19 AGL Otomatik bombaatar Amerika Birleşik Devletleri ABD 40mm.
RPG-7 Anti tank roketi 5,000+  Sovyetler Birliği Rusya,Bulgaristan ve Azerbaycan'dan değişik tarihlerde temin edildi.
HAR-66 Tanksavar roketi 40,000+ Amerika Birleşik Devletleri ABD/ Türkiye M72 LAW Türk versiyonu, MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
MILAN Tanksavar güdümlü füze 400+  Fransa/ Almanya Türkiye'nin Fransa'dan daha fazla MILAN tanksavar güdümlü füzeleri satın almak istediği söylentileri var.
ERYX Tanksavar güdümlü füze 632  Fransa/ Kanada MBDA ve Türkiye arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi sonrası, Türkiye 632 yeni füze almak için anlaşma imzaladı.[15]
BGM-71A/B and C TOW I/II/A/B Tanksavar güdümlü füze 390+ Amerika Birleşik Devletleri ABD
Kornet-E Tanksavar güdümlü füze 80  Rusya 80 tane alındı. 72 opsiyon.
9M113M Konkurs (AT5 Spandrel) Tanksavar güdümlü füze 70  Sovyetler Birliği
FIM 92B/C Stinger Man-taşınabilir hava savunma sistemi 850+ Amerika Birleşik Devletleri ABD/ Türkiye Roketsan tarafından lisans altında üretilmektedir.
FIM-43A Redeye Man-taşınabilir hava savunma sistemi 1,089 Amerika Birleşik Devletleri ABD Eğitim maksatlı ve ikincil silah olarak kullanılmakta.
9M39 Igla Man-taşınabilir hava savunma sistemi 40  Sovyetler Birliği Taktik amaçlı az sayıda tedarik edildi.

Koruyucu ekipman[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Ülke Notlar
BK-6 Helmet Muharebe miğferi  Hırvatistan/ Türkiye MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Type III ve Type IIIA Kurşun geçirmez yelek Kişisel zırh  Türkiye 2012'den itibaren standart üretim.
Savar SVRV01&SVRV02 Kurşun geçirmez yelek Kişisel zırh  Türkiye 2012'den itibaren Özel Kuvvetler ve Ordu tarafından kullanılmaya başlandı.

Kara araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Lojistik ve çok amaçlı araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
Otokar Defender Taktik Arazi Aracı 4X4 9,800+  Birleşik Krallık/ Türkiye Otokar tarafından Land Rover Defender adıyla lisans altında üretilmektedir.
Jeep Wrangler[kaynak belirtilmeli] Taktik Arazi Aracı 4X4 5,700 Amerika Birleşik Devletleri ABD
Otokar Engerek Özel harekat aracı 4X4 550+  Türkiye Land Rover/Otokar Defender özel harekat biçimi
Mercedes Unimog 4000-5000 Taktik taşıyıcı araç 4X4 5,500  Almanya/ Türkiye Türkiye'de lisans altında üretilmektedir. (Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası)
BMC 185-09 B[16] 2,5 tonluk kamyon 706  Türkiye 4x4 Taktik Tekerlekli Araç
BMC 235-16 P[16] 5 tonluk kamyon 282  Türkiye 4x4 Taktik Tekerlekli Araç
BMC 380-26 P[16] 10 tonluk kamyon 403  Türkiye 6x6 Taktik Tekerlekli Araç
MAN 26.372 Ağır çok amaçlı kamyon  Almanya/ Türkiye 6x6 kargo kamyonu
Mercedes Axor Orta ekipman kamyonu  Almanya/ Türkiye Türkiye'de lisans altında üretilmektedir. (Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası)
Mercedes Actros Orta ekipman kamyonu  Almanya/ Türkiye Türkiye'de lisans altında üretilmektedir. (Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası)

İstihkâm ve bakım araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
M88A2 Zırhlı kurtarma aracı 33 Amerika Birleşik Devletleri ABD
M48T5 "Tamay" Zırhlı kurtarma aracı 105 Amerika Birleşik Devletleri ABD\ Türkiye Türkiye'de üretilen M48 kurtarma aracı modifikasyonu.

Ana Muharebe Tankları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
Leopard 2A4 Ana muharebe tankı 339[17]  Almanya Artı Alman 2A4s. 2005 yılında satın alındı.[18] Yeni Nesil çalışmaları Aselsan tarafından Leopard 2 A4'ler Leopard 2NG'ye yükseltilecek. Yükseltmeye aplike zırh eklenmesi (Amap), yükseltilmiş optik, ve yeni atış kontrol sistemi de dahildir.[19]
Leopard 1 Ana muharebe tankı 391[17]  Almanya 171 Leopard 1T "Volkan" 3. nesil standart yükseltildi.
M60T Ana muharebe tankı 170 Amerika Birleşik Devletleri ABD/ İsrail M60 Patton tanklarının yükseltilmiş versiyonu. İsrail tarafından yeniden tasarlanaarak Sabra adında yükseltildi. Yükseltmeler Türkiye'de tamamlandı. 3. nesil standart.
M60A3 TTS Ana muharebe tankı 619 Amerika Birleşik Devletleri ABD Altay tankının üretiminden itibaren aşamalı olarak hizmet dışı hale gelecek.
M60A3 Ana muharebe tankı 752 Amerika Birleşik Devletleri ABD Altay tankının üretiminden itibaren aşamalı olarak hizmet dışı hale gelecek.
M60A1 RISE Passive Ana muharebe tankı 104 Amerika Birleşik Devletleri ABD Altay tankının üretiminden itibaren aşamalı olarak hizmet dışı hale gelecek.
M48A5T1 Ana muharebe tankı 619 Amerika Birleşik Devletleri ABD Pasif gece görüşü ve MTU motoru ile M48A5. Yükseltmeleri Türkiye'de tamamlandı. Altay tankının üretiminden itibaren aşamalı olarak hizmet dışı hale gelecek.
M48A5T2 Ana muharebe tankı 758 Amerika Birleşik Devletleri ABD M48A5T1'lere Termal görüntü sistemi eklendi, 105mm silah ve lazer telemetresi eklendi. Altay tankının üretiminden itibaren aşamalı olarak hizmet dışı hale gelecek.

Zırhlı savaş araçları ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
ACV-AIFV Piyade Savaş Aracı 650  Türkiye
ACV-AAPC Zırhlı personel taşıyıcı 1,381  Türkiye ACV-300 ile silahlı bir 12.7mm makineli tüfek, ve bir adam taret biri 7.62 makineli tüfek.
M113 Zırhlı personel taşıyıcı 3,162 Amerika Birleşik Devletleri ABD Çoğunlukla Türk standartları ile yükseltilmiş. M113A1/A2T1/A2T2 varyantları hizmette.
Otokar Cobra Zırhlı personel taşıyıcı 789  Türkiye 4x4 tekerlekli APC.
Otokar Akrep Zırhlı personel taşıyıcı 370  Türkiye 4x4 tekerlekli APC.
ACV-ATV Tanksavar 48  Türkiye ACV-300 Armor (TUA) taret altında TOW ile donatılmıştır.
BMC Kirpi MRAP 614  Türkiye
M113A1 TOW tanksavar 173 Amerika Birleşik Devletleri ABD Çeki monteli BGM-71 TOW tanksavar güdümlü füze sistemi ile M113 tabanlı araç

Uçaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşıma/Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
Sikorsky UH-60 Black Hawk Çok amaçlı helikopter 106[20] Amerika Birleşik Devletleri ABD S-70A17/19: 56, S-70A28: 20 ve S-70D28: 30 helikopter.
TAI/Sikorsky T-70 Çok amaçlı helikopter 0  Türkiye TAI tarafından lisans altında üretilmektedir.[21] Başlangıçta palnalanan 150. (Türkiye'nin ABD büyükelçisi 600 tane T-70'i Türkiye'nin lisans altında üretmesini onaylayacaklarını açıkladı.)[22]
Eurocopter AS-532UL Cougar Çok amaçlı helikopter 48[20]  Türkiye TAI tarafından lisans altında üretilmektedir.
Agusta-Bell AB206B3 JetRanger Çok amaçlı ve eğitim helikopteri 25[20]  İtalya Bell 206 Agusta tarafından JetRanger adıyla lisans altında üretilmektedir.
Agusta-Bell AB205A1 Çok amaçlı helikopter 69[20]  İtalya UH-1 Iroquois, Yeni Çok amaçlı helikopter oalrak İtalyan Agusta tarafından aşamalı olarak modifyeli üretilmektedir.
Bell UH-1H/2020-ASAM Çok amaçlı helikopter 52 Amerika Birleşik Devletleri ABD
Agusta-Bell 204 Çok amaçlı ve eğitim helikopteri 15[20]  İtalya Yeni nesil çok amaçlı helikopter ile değiştirilecektir.
Bell UH-1H Çok amaçlı helikopter 85[20] Amerika Birleşik Devletleri ABD Yeni nesil çok amaçlı helikopter ile değiştirilecektir.
Bell AH-1P Cobra Saldırı helikopteri 23 Amerika Birleşik Devletleri ABD AH-1F standarda yükseltildi. T-129 ATAK'ın üretilmesiyle aşamalı olarak hizmet dışı kalacaktır.
Bell AH-1W SuperCobra Saldırı helikopteri 9 Amerika Birleşik Devletleri ABD 3 tanesi 2012 yılında satın alındı. Hellfire II K2 ile donatılmıştır.
TAI/AgustaWestland T-129 Saldırı helikopteri 9(Sipariş üzerine 51)  Türkiye 9 tanesi Türk Ordusu tarafından kullanılmakta Roketsan Cirit ve UMTAS silah sistemleri ile donatılmıştır.
Bell OH-58B Keşif helikopteri 3[20] Amerika Birleşik Devletleri ABD

İnsansız Hava Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
ANKA MALE İHA 1 [23]  Türkiye Konya'da 2013'te yapılan tatbikatta başarıyla operasyonel olarak kullanılmıştır.
Bayraktar Mini İHA Mini İHA 148 [23]  Türkiye
Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Taktik İHA 12  Türkiye
Malazgirt Mini İHA Mini İHA 4 [23]  Türkiye

Top,roket ve füze sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alan topları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
HY-12Di Havan topu 575  Türkiye
UT1 Havan topu 325  Türkiye
M1/M29 Havan topu 3,175 Amerika Birleşik Devletleri ABD 81mm.
M30 Havan topu 1,265 Amerika Birleşik Devletleri ABD 107mm.
M-19 Havan topu 3,500+ Amerika Birleşik Devletleri ABD 60mm.
Panter Obüs 41  Türkiye 155mm top. Toplam 400 tane üretilecek.
M101A1 Obüs 830 Amerika Birleşik Devletleri ABD 105mm top.
M114 Obüs 535 Amerika Birleşik Devletleri ABD 155mm top.
M115 Obüs 155 Amerika Birleşik Devletleri ABD 203mm top.
M116 Obüs 180 Amerika Birleşik Devletleri ABD 75mm top.

Kundağı Motorlu Topçu Sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
M125A1 Kundağı Motorlu Topçu Sistemi 225 Amerika Birleşik Devletleri ABD 81mm M29 havan topu monteli.
ACV-AMV Kundağı Motorlu Topçu Sistemi 170  Türkiye 81mm havan taşıyıcı.
T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs 285  Güney Kore/ Türkiye 155mm top. Toplam 350 tane üretilecek.
M110A2 Kundağı Motorlu Obüs 219 Amerika Birleşik Devletleri ABD 203mm top.
M 107 Kundağı Motorlu Obüs 36 Amerika Birleşik Devletleri ABD 175mm top.
M 44T Kundağı Motorlu Obüs 222 Amerika Birleşik Devletleri ABD 155mm top. Türkiye'de modernize
M 52T Kundağı Motorlu Obüs 363 Amerika Birleşik Devletleri ABD 155mm top. Türkiye'de modernize
M 108T Kundağı Motorlu Obüs 25 Amerika Birleşik Devletleri ABD 105mm top. Türkiye'de modernize

Roket ve füze sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
T-300 Kasırga WS-1 Çoknamlulu Roketatar 80  Çin Halk Cumhuriyeti/ Türkiye Kamyona 302mm roket sistemi monteli. Geliştirme aşamasında gelişmiş aralığı sürümleri ile 100 km menzile sahiptir.
M270 MLRS Çoknamlulu Roketatar 12 Amerika Birleşik Devletleri ABD
MAKSAM RA 7040 Çoknamlulu Roketatar 24  Türkiye Kamyona monte 70mm roket sistemi.
T-122 Sakarya Çoknamlulu Roketatar 130+  Türkiye Kamyona monte 122mm roket sistemine dayalı BM-21 Grad ASELSAN BAİKS bilgisayarlı sistem ile. 40 km menzilli.
T-107 MBRL Çoknamlulu Roketatar 100+  Türkiye Küçük, römork çok namlulu roketatar.
TOROS 230A Çoknamlulu Roketatar  Türkiye Kamyona monte 230mm, uzun menzilli roket sistemi. 6 tüplü 65 km menzilli. T-300 araştırması için kullanılan.
TOROS 260A Çoknamlulu Roketatar  Türkiye Kamyona monte 260mm, uzun menzilli roket sistemi. 4 tüplü. 100 km menzilli. T-300 araştırması için kullanılan.
J-600T Yıldırım I Kısa menzilli balistik füze 100  Çin Halk Cumhuriyeti/ Türkiye Çin yapımı Türk versiyonu B-611 SRBM. 150 km menzilli. Türkiye ve Çin tarafından Ar-Ge devam etmektedir. 36 Batarya, 100+ Füze
J-600T Yıldırım II Kısa menzilli balistik füze  Çin Halk Cumhuriyeti/ Türkiye J-600T'nin geliştirilmiş versiyonu, 300 km menzilli.
Roketsan Cirit Havadan Karaya/ Karadan Karaya Lazer Güdümlü Füze  Türkiye 8 KM menzilli. Anti tank ve anti-zırh füze.[24]
ATACMS MGM 140 Block I Karadan karaya füze 72 Amerika Birleşik Devletleri ABD M270 MLRS yerine

Uçaksavar sistem ve silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekili uçaksavar topları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
L/70 & L/70T Bofors Uçaksavar 300  İsveç
L/60 & M1A1 Bofors Uçaksavar 600+  İsveç
Oerlikon GDF-001 Uçaksavar 100+  İsviçre/ Türkiye MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Oerlikon GDF-003 Uçaksavar 120  İsviçre/ Türkiye MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Oerlikon GAI-D01 Uçaksavar 440  İsviçre/ Türkiye MKEK tarafından lisans altında üretilmektedir.
Rheinmetall Mk.20 Rh202 Uçaksavar 300+  Almanya
M55 Uçaksavar silahı 900 Amerika Birleşik Devletleri ABD 4x12,7 mm silah.

Kendinden İtmeli Anti-Hava Savunma Sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
M42 Duster Kundağı motorlu uçaksavar 110 Amerika Birleşik Devletleri ABD Yeni FNSS 2x35mm ACV ile değiştirilecek.
Atılgan Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi 150+  Türkiye Kısa menzilli hava savunma için bir kaide üzerine füzeler FIM-92 Stinger 8 ile donatılmıştır. Daha alınmadı.
Zıpkın Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi 80+  Türkiye 4 ayaklı Stinger, 1 Land Rover Defender 130 tarafından taşınan monte.[25] Daha Sunulacak.

Depolama[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki silah sistemleri cephe hizmet çekilmiştir. Savaş zamanında kullanılmak üzere depolarda hazır bekletilmektedir.

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
Cobra Tanksavar güdümlü füze 185  Almanya
9K11 Malyutka Tanksavar güdümlü füze 268  Sovyetler Birliği
M48 Patton Ana muharebe tankı 1,200 Amerika Birleşik Devletleri ABD Depolarda tutulmakta.

Gelecek alımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
MKEK T-50 Saldırı tüfeği  Türkiye 5.56mm tüfek. HK50 Projesine bağlı
Mızrak-U Tanksavar güdümlü füze  Türkiye Gelişim altında
Mızrak-O Tanksavar güdümlü füze  Türkiye Gelişim altında, 8 KM Menzilli
Mızrak-K Tanksavar güdümlü füze  Türkiye Gelişim altında,omuzdan atılan güdümlü tanksavar füzesi
Roketsan Cirit Havadan Karaya Lazer Güdümlü Roket  Türkiye 8 KM Menzilli
FNSS Pars Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı ( 6x6-8x8) 1,075  Türkiye MILAN (344), OMTAŞ (152), TOW (350) füze taşıyıcıları, ve otomatik bombaatar ile ateş destek araçları (229) üretilecek.
NBC Korumalı Araç Projesi NBC korumalı araç 336  Türkiye Nurol Ejder / Otokar Arma
Altay (tank) Ana muharebe tankı 250  Türkiye İlk tank 2016 yılında teslim edilecek.
Hafif Çok Amaçlı Helikopter Projesi Hafif Çok Amaçlı Helikopter TBD  Türkiye TAI Arıkopter adıyla üretilmesi beklenmektedir.
Türk Özgün Helikopter Orta Boyut Çok Amaçlı Helikopter ***  Türkiye Gelişme Aşamasında [26]
CH-47F Lojistik Destek helikopteri 11 Amerika Birleşik Devletleri ABD Kara Kuvvetleri için 10, Özel Kuvvetler için 1 adet alınacaktır.[27][28]
T-129 ATAK Saldırı helikopteri 59(+40 Opsiyon)  İtalya/ Türkiye Yerli füze sistemleri ve yükseltmeleri ile Agusta A-129 Türk versiyonu. 2014 yılında 3 helikopter alındı, Toplamda 59 helikopter alınacak. 2014-2018 yılları arası üretilecektir.

[29]

Rütbeler[değiştir | kaynağı değiştir]

NATO Kodu OF-10 OF-9 OF-8 OF-7 OF-6 OF-5 OF-4 OF-3 OF-2 OF-1 OF(D) Öğrenci Subay
Türkiye Türkiye
(Değiştir)
TR-ARMY-OF10.gif
Mareşal
TR-ARMY-OF9a.gif
Genelkurmay Başkanı
TR-ARMY-OF9b.gif
Orgeneral
TR-ARMY-OF8.gif
Korgeneral
TR-ARMY-OF7.gif
Tümgeneral
TR-ARMY-OF6.gif
Tuğgeneral
TR-ARMY-OF5.gif
Albay
TR-ARMY-OF4.gif
Yarbay
TR-ARMY-OF3.gif
Binbaşı
TR-ARMY-OF2.gif
Yüzbaşı
TR-ARMY-OF1a.gif
Üsteğmen
TR-ARMY-OF1b.gif
Teğmen
TR-ARMY-OF1c.gif
Asteğmen
İşaret yok
Harbiyeli
NATO Kodu OR-9 OR-8 OR-7 OR-6 OR-5 OR-4 OR-3 OR-2 OR-1
Army-TUR-OR-09.svg Army-TUR-OR-08.svg Army-TUR-OR-07a.svg Army-TUR-OR-07b.svg Army-TUR-OR-06a.svg Army-TUR-OR-06b.svg TR-Army-OR5a.svg TR-Army-OR4a.svg Army-TUR-OR-05.svg Army-TUR-OR-04.svg İşaret yok
Astsubay Kıdemli
Başçavuş
Astsubay
Başçavuş
Astsubay Kıdemli
Üstçavuş
Astsubay
Üstçavuş
Astsubay Kıdemli
Çavuş
Astsubay
Çavuş
Uzman
Çavuş
Uzman
Onbaşı
Çavuş Onbaşı Er


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Tarihçe". http://www.kkk.tsk.tr/KKKHakkinda/KKKtarihce.aspx. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2015. 
 2. ^ Nihal Atsız, "Türk Kara Ordusu Ne Zaman Kuruldu?", Orkun, Sayı: 18 (15 Temmuz 1963)
 3. ^ Yılmaz Öztuna, "Türk Ordusu 605 yıl önce kurulmadı", Hayat Tarih Mecmuası, Sayı: 8 (Ekim 1968)
 4. ^ Nihal Atsız, "Türk Karaordusunun Kuruluşu Meselesi", Ötüken, Sayı: 4 (1973)
 5. ^ TÜRK KARA KUVVETLERİ TARİHÇESİ
 6. ^ Milli Savunma Bakanlığı
 7. ^ Nihal Atsız, "Türk Kara Ordusu Ne Zaman Kuruldu?", Orkun, Sayı: 18 (15 Temmuz 1963)
 8. ^ Nihal Atsız, "Türk Karaordusunun Kuruluşu Meselesi", Ötüken, Sayı: 4 (1973)
 9. ^ Yılmaz Öztuna, "Türk Ordusu 605 yıl önce kurulmadı", Hayat Tarih Mecmuası, Sayı: 8 (Ekim 1968)
 10. ^ President calls for national unity, Turkish Daily News, Thursday, September 13, 2007
 11. ^ Unification of Culture and Tourism Ministries constitutional One soldier killed, three injured in terrorist attack Minister Cicek says Turkey's credit, Turkish Daily News, October 17, 2003.
 12. ^ "Turkish Army". Ole Nikolajsen. http://www.ole-nikolajsen.com/TURKISH%20FORCES%202004/TURKISH%20ARMY%202008.htm. Erişim tarihi: January 17, 2009. 
 13. ^ Jones, Richard (2009). Jane's Infantry Weapons 2009-2010. Jane's Information Group. s. 897. ISBN 0-7106-2869-2. 
 14. ^ David Watters. "The 5.56 X 45mm: 2005". http://www.thegunzone.com/556dw-15.html. Erişim tarihi: 2010-03-10. 
 15. ^ http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/kurumsalDuyurular/Sayfalar/2009FaaliyetRaporu.aspx
 16. ^ a b c "ASD-Company Center > Turkey > BMC". 2009-08. http://www.asdsource.com/source_detail_small/3063/BMC.htm. 
 17. ^ a b http://mehmetcik.tc/kkk.php?sayfa=22
 18. ^ "Germany to Sell 298 Leopard 2 Tanks to Turkey". DefenseIndustryDaily.com. 2005-11-11. http://www.defenseindustrydaily.com/germany-to-sell-298-leopard-2-tanks-to-turkey-01473/. 
 19. ^ "Aselsan shows off two new tank systems". Jane's International Defence Review. 2005-11-04. http://www.janes.com/articles/International-Defence-Review-2005/Aselsan-shows-off-two-new-tank-systems.html. Erişim tarihi: 2010-12-28. 
 20. ^ a b c d e f g "Directory: World Air Forces". Flight International. 2009-12-15. 
 21. ^ http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gvXaLDRDR-99EpYeL5wSuBi61WNQ?docId=CNG.f200d840762d38e872f6b5b7882d5a5d.3b1
 22. ^ http://www.defensenews.com/article/20120729/DEFREG01/307290002/Can-Turkey-Afford-Its-Extensive-Defense-Plans-?odyssey=tab%7Ctopnews%7Ctext%7CFRONTPAGE
 23. ^ a b c http://haber.gazetevatan.com/iste-heronun-turk-rakibi/313476/1/Gundem
 24. ^ http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1316729
 25. ^ "ASELSAN - ZIPKIN Pedestal-Mounted Air Defence missile System (PMADS)". http://defenceproducts.ssm.gov.tr/content/productDetails.aspx?ID=89. 
 26. ^ http://www.trdefence.com/?p=1411
 27. ^ http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18342422.asp?gid=381
 28. ^ http://www.trdefence.com/2011/05/12/turkey-nears-chinook-agreement-idef/
 29. ^ http://rewreward.blogspot.com/2012/01/turkiye-atakna-kavusuyor.html/

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]