Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi
Etkin 2 Nisan 1949-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Eğitim ve Doktrin Komutanlığı
Sınıfı Askerî bakım
Tipi Kara Kuvvetleri
Büyüklük Tugay
Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Karargâh Balıkesir
Komutanlar
Komutan Bakım Albay Tayfun Türkoğlu

Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi, Balıkesir'de bulunmaktadır.[1] Görevi Türk Kara Kuvvetlerine "bakım" ve 'Mühimmat' sınıfı Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş yetiştirmektir. Mühimmat sınıfına mensup personel, mühimmatın ikmali, bakımı, muayenesi, depolaması ve imhası, PMKİ görevlerini icra eder. Bakım sınıfı personel ise periyodik bakım onarım ,muharebe acil onarım ve mühimmat tedarik görevlerini icra eder.Ordu malını elveşirli tutmak ve elverişsiz olan araçların bakımını yaparak kullanıma hazır hâle getirilmesinde görev alırlar.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknisyen subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak ilk olarak Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı karargâhının bulunduğu yerleşkede 2 Nisan 1949 tarihinde «Ordu donatım Okulu» adı ile Türkiye'de ilk teknik okul açılarak öğretime başlamıştır. Ordudonatım sınıfının erbaş ve er ihtiyacını karşılamak üzere, 3 Aralık 1958 tarihinde Balıkesir'de "Ordudonatım Er Eğitim Merkezi" açıldı.

1961 yılında okul Ankara'dan Balıkesir'e taşındı. 1 Temmuz 1964 tarihinde de Ordudonatım Okulu ile Er Eğitim Merkezi bir komutanlık altında birleştirilerek "Ordudonatım Okulu ve Er Eğitim Merkezi Komutanlığı" adını aldı. 1966 yılından itibaren de okul kendi sınıfının personelinin tamamını kendisi yetiştirir bir sınıf haline geldi.

2007 yılından itibaren Ordudonatım ismi terkedilmiş, yerine «bakım sınıfı» oluşturulmuş, okulun adı "Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı" olarak değiştirilmiş, Balıkesir'de eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. 2019 tarihinden itibaren ise "Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı" adı altında Balıkesir'de eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]