Hava Harp Okulu

Koordinatlar: 40°58′06″N 28°50′26″E / 40.96822°K 28.84042°D / 40.96822; 28.84042
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hava Harp Okulu
Slogan Doğruluk, Mertlik, Şeref
Kuruluş 1951
Bağlılık Millî Savunma Üniversitesi
Bulunduğu yer Yeşilyurt, İstanbul
Web sitesi https://hho.msu.edu.tr
Dekan Prof. Dr. Nurettin Acır
Komutan Tümgeneral İsmail Günaydın
Okulun eski amblemi

Hava Harp Okulu (HHO), Türk Hava Kuvvetlerine muvazzaf subay yetiştiren, lisans derecesinde akademik eğitim ve öğretim veren askeri okul. 2016 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Milli Savunma Üniversitesine bağlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Batıdaki askeri havacılık alanındaki gelişmelere paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu'nda, 1912 yılında, Hava Harp Okulunun bugünkü bulunduğu bölgede, Tayyare Mektebi adıyla ilk havacılık eğitim kurumu açıldı. Uzun bir süre, bir dizi aşamalar geçiren ve yer değiştiren okulda çoğunlukla Kara Harp Okulu mezunu subaylar uçucu olmak üzere eğitilmişler ve daha sonra bu subaylar, Türk Hava Kuvvetleri'nin çekirdeğini oluşturmuşlardır. 1951 yılında kurulan Hava Harp Okulu ve yerleşkesi Yeşilyurt, Bakırköy'dedir.[1] Hava Teknik Okullar Komutanlığı yerleşkesi ise 17 Eylül 1954 tarihinde Gaziemir, İzmir'e taşınmıştır.

Uçuş eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerekli şartları sağlayarak Hava Harp Okuluna girmek için başvuruda bulunan aday öğrenciler spor, sağlık, psikomotor ve mülakat aşamalarını başarı ile tamamladıktan[2] sonra öğrenci seçme uçuşuna tabi tutulurlar. Pilotaj eğitimleri pervaneli uçaklar kategorisindeki T-41D ile yapılmaktadır. Öğrenci seçme uçuşunu başarı ile tamamlayanlar bir aylık intibak eğitimini de başarı ile geçenler sonrasında yemin ederek okulun öğrencisi olurlar.[3] Hava Harp Okulu'ndaki dört yıllık öğrenimleri süresince öğrenciler, sınıflarına göre şu uçuş aktivitelerinde bulunurlar. Ayrıca ara sınıf öğrencileri kampında ve yaz tatilinde Yalova'da bulunan Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Türk Hava Kurumunun planör eğitimini alırlar. Uçus eğitiminin amacı ise Hava Harp Okulu öğrencisini pilotaj eğitimine hazırlamak, uçuş disiplini, uçuş emniyeti ve brifing usullerini öğretmek, çeklist, uçuş el kitabı ve teçhizat kullanma alışkanlığı kazandırmak, zamana riayet, uçuculuk örf ve adetlerini aşılamak, temel havacılık bilgilerini uygulama ortamında öğretmektir. Erasmus Programı'nın aktif olduğu okulda ayrıca 1992 yılından beri farklı ülkelerden[4] misafir askeri personele eğitim de verilmektedir.

Okul öğrencileri ya da mezunları içerisinden yetenek keşfi sonrası yapılan özel sınavla Türk Yıldızları ve Solo Türk uçuş ekibine katılmak üzere yetiştirilmek üzere öğrenciler seçilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Hava Kuvvetlerinin yapısı" (PDF). Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezi. 2015. 14 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Mart 2017. 
  2. ^ "Katılış Şartları". Hava Harp Okulu. 14 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2017. 
  3. ^ "Dekanlık". Hava Harp Okulu. 14 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2017. 
  4. ^ "MAP Tarihçe". Hava Harp Okulu. 14 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]