Özel Kuvvetler Komutanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Özel Kuvvetler Komutanlığı
Etkin 1952-
Ülke Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Sınıfı Özel kuvvet
Büyüklük Kolordu
Garnizon/Merkez Ankara
Takma Adı Bordo bereliler
Komutanları
Komutan Tümgeneral Zekai Aksakallı
Ünlü
komutanları
Engin Alan

Özel Kuvvetler Komutanlığı ya da halk arasındaki adıyla Bordo Bereliler ve eski adıyla Özel Harp Dairesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir. 1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş ve daha sonra tümen, ardından 2006 Yüksek Askeri Şura kararı ile Kolordu[1] , 2010 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Tümen ve 2011 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Kolordu seviyesine getirilmiştir. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmaksızın doğrudan Genelkurmay Başkanına bağlı olarak görev yaparlar. Söz konusu birlik, Bordo Bereliler ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK), doğrudan Özel Kuvvetlerin emrinde görev yapmaktadır. Burada görev yapan askerler özel olarak seçilmiştir.

2004 yılında Almanya'da yapılan Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası'nda, 26 özel kuvvet birliği arasında birinci olmuştur.[2][3]

Bordo Bereliler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Başta genelkurmay başkanı olmak üzere kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini üstlenirler. Abdullah Öcalan'ın yakalanma ve Türkiye'ye getirilmesi görevinde bulunmuşlardır.

Asli görevleri; olası bir savaş durumunda halkı örgütlemek ve yetiştirmektir.

Ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin Nişancı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]