Türkiye madalya ve nişanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türkiye Cumhuriyeti Madalya ve Nişanları, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve Türkiye Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile verilen altın kaplama semboldür. Devlet madalya ve nişanlarının çeşidini, verilecek kişileri, verilme, tescil, taşıma ve geri alınma usullerini, mirasçılara intikal şeklini, zayi halinde yapılacak işlemleri, bunların giderleri ile cezai müeyyidelere ilişkin esasları düzenler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda ayrıntılı olarak yer verilen № 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu'nda Türkiye devleti tarafından madalya ve nişanlar nasıl ve hangi koşullarda verileceği ayrıntılı olarak yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nce verilen madalyalar kanunla kendi içerisinde birinci ve ikinci derece olmak üzere iki ayrı şekilde verilir.

Madalya ve nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Adı Kararname Başlangıç veya değişiklik tarihi Ödül kriterleri
Blanco portrait.svg Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası № 2933 24-10-1983 Türkiye'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için feragat ve fedakarlık gösterenlere verilir.
State Medal of Pride of the Republic of Turkey.jpg Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası № 2933 24-10-1983 Yurt içinde ve dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık, başarı dolu çalışmalarıyla Türkiye'nin gurur kaynağı teşkil edenlere verilir.
Blanco portrait.svg Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası № 2933 24-10-1983 Herhangi bir alanda, feragat, fedakarlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarla, emsallerine nazaran üstün başarı göstererek devletin yücelmesine katkısı olanlara verilir.

Nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Adı Kararname Başlangıç veya değişiklik tarihi Ödül kriterleri
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı № 2933 24-10-1983 Mensup olduğu devlet ile Türkiye arasında dostça ilişkilerin gelişmesini, milletlerin birbirine yakınlaşmasını sağlayanlara verilir.
Order of the Republic of Turkey.svg Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Nişanı № 2933 24-10-1983 Mensup olduğu devlet ile Türkiye arasında dostça ilişkilerin gelişmesini, milletlerin birbirine yakınlaşmasını sağlayanlara verilir.
Order of the Merit of Turkey.svg Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı № 2933 24-10-1983 İlim ve sanatta Türkiye'nin uluslararası alanda tanıtılması ve yüceltilmesini sağlayanlara verilir.

Askeri madalya ve nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Adı Kararname Başlangıç veya değişiklik tarihi Ödül kriterleri
TURKISH ARMED FORCES MEDAL OF HONOUR.jpg Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası № 4541 27-7-1967 Savaşta, sevk ve idaresi ile savaşın kazanılmasını hazırladığı veya kolaylaştırdığı hâlde, başarısı Devlet Savaş Madalyası ile taltif edilemeyecek derecede olanlara verilir. Barışta, bir yıl başarı ile Kuvvet Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı görevi yapanlara verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası № 4541 27-7-1967 Savaşta ve barışta kendisine tevdi edilen görevleri hayatını tehlikeye koyarak, üstün bir cesaret ve feragatle yerine getirenlere verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Hizmet Övünç Madalyası № 4541 27-7-1967 Savaşta ve barışta, görevini üstün gayretle ifa ederken görevin sebep ve tesiri ile yaralanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri için övünç vesilesi olanlara verilir.
Üstün Hizmet Madalyası 2.jpg Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası № 4541 27-7-1967 Silahlı kuvvetlerin her alanda yükselmesi, güçlenmesi için üstün hizmette bulunanlara, emsallerine nazaran çok üstün derecede başarı gösteren, orgeneral ve oramiralliğe terfi eden korgeneral ve koramirallere verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı Madalyası № 4541 27-7-1967 Savaşta, önemli görevlerin yapılmasında müstesna başarı göstermiş olanlara, barışta, hizmetteki başarıları kendisinden beklenenlerin üstünde olanlara verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Madalyası № 4541 27-7-1967 Kendisine verilen görevlerin, başarılmasında büyük beceriklilik veya çeşitli görevlerde başarı gösterenlere, Türk Silahlı Kuvvetleri ile mensubu olduğu silahlı kuvvetler arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini, milletlerin birbirine yakınlaşmasını sağlayanlara verilir.

Nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Adı Kararname Başlangıç veya değişiklik tarihi Ödül kriterleri
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Nişanı № 4541 27-7-1967 Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısı, tekâmülü uğrunda büyük hizmetleri geçen kişilere verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Övünç Nişanı № 4541 27-7-1967 Türk Silahlı Kuvvetleri uğrunda hizmet esnasında hayatını kaybedenler için verilir.
Blanco portrait.svg Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Nişanı № 4541 27-7-1967 Türk Silahlı Kuvvetleri için önemli görevlerin başarılmasında liyakat gösterenlere, Türk Silahlı Kuvvetleri ile mensubu olduğu silahlı kuvvetler arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini, milletlerin birbirlerine yakınlaşmasını sağlayanlara verilir.

Eskiden verilen madalya ve nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalyaların kimlere ve hangi koşullarda verileceği Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü resmi sitesilerinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Türkiye Devleti ve silahlı kuvvetlerince verilen madalya ve nişanlar, 2933 sayılı "Madalya ve Nişanlar Kanunu" ile düzenlenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Türkiye madalya ve nişanları ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.