Mehmetçik Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmetçik Vakfı
Kuruluş17 Mayıs 1982 (41 yıl önce) (1982-05-17)
Kurucular
TürSTK
Yasal statüVakıf
AmaçHayır kuruluşu
MerkezAnkara
Resmî dillerTürkçe
Vakıf Genel Müdürüİsmail ŞANLI
Resmî sitemehmetcik.org.tr

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, 1982 yılında Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulmuş sosyal yardım vakfı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde askerlik hizmeti esnasında veya herhangi bir nedenle ölen erbaş ve erlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere maddi yardım sağlayan bir kuruluştur.

Askerlik görevini yapmakta iken ölen veya engelli hâle gelen askerlere ve ailelerine, sadece vazife başında iken ölmüş veya engelli hâle gelmiş ise devletin maddi yardım sağlamasından ötürü, sosyal yardım amaçlı bir vakıf kurulması ihtiyacı doğmuş ve Mehmetçik Vakfı dönemin komuta kademesi tarafından 17 Mayıs 1982'de kurulmuştur.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakfın kurulması ve "Mehmetçik" adını alması, devrin Genelkurmay Personel Daire Başkanı Fuat Avcı'nın önerisidir.[2] Vakıf, dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren ve diğer Millî Güvenlik Konseyi üyesi komutanların aralarında topladıkları biner TL ile kuruldu.[2]

Vakıf, ilk yönetim kurulu toplantısını yaptığı 4 Kasım 1982 tarihinden kendi binasına taşındığı 14 Ekim 1993 tarihine kadar faaliyetlerini Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) bünyesinde gerçekleştirdi.

Vakfın ilk genel müdürlüğünü Raif Babaoğlu üstlendi ve 1996 yılına kadar sürdürdü. Vakfın kuruluşunun ilk yılında altmış üç aileye ölüm yardımı, bir Mehmetçiğe maluliyet yardımı, otuz yedi çocuğa bakım-öğrenim yardımı yapıldı. Vakfın yardımları giderek çeşitlendi ve miktarı arttı. 1996 yılında vakfın genel müdürlüğünü Zekai Doğanay üstlendi. "Türkiye Mehmetçik'e, Mehmetçik Türk milletine emanettir." sloganı ortaya çıktı ve vakfın geniş kitlelere tanıtımı yapıldı. Daha sonraki yıllarda Atilla Özkan ve Metin Tunca, vakfın genel müdürü oldu.[1]

Vakıf, 1997'den itibaren Türkiye'nin bazı şehirlerinde temsilcilikler açtı.

Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri adlı sigorta şirketi, İstanbul'un Kurtköy ve Maslak mahallerindeki iki akaryakıt istasyonunu işletmek üzere kurulmuş Mehmetçik Limited Şirketi ile vakfa bağışlanan Bakırköy'deki Tınaztepe Çarşısı'nın yönetimi için kurulmuş Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe Gayrimenkul Yönetim Ltd. Şirketinin[3] faaliyetleri, vakfa sürekli gelir sağlayan kaynaklardandır.[4]

Kuruculardan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 2011 yılında vakfın kendisiyle yaptığı söyleşide, vakfı "yaptığı en büyük işlerden birisi" olarak değerlendirmiştir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "TSK Mehmetçik Vakfı 30 Yaşında" (PDF). TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğü. 17 Mayıs 2012. 10 Eylül 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ a b "MEHMETÇİK VAKFI". www.mehmetcik.org.tr. 28 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2022. 
  3. ^ "Tınaztepe Ailesi". Mehmetcik.org.tr. 24 Nisan 2015. 7 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2022. 
  4. ^ Cerev, Gökçe (2015). "Sosyal Güvenlik Aracı Olarak Vakıflar ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Vakıf Kültürü". HAKİŞ Uluslararası Emek veToplum Dergisi. 7 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2022. 
  5. ^ "Mehmetçik Vakfı: Başsağlığı... (11 Mayıs 2015)". 7 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]