Küçükyalı, Maltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçükyalı
Maltepe'nin İstanbul'daki konumu
Maltepe'nin İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Maltepe
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 25,452 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34840
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Küçükyalı, İstanbul'un Anadolu yakasında Maltepe ilçesine bağlı Marmara Denizi'nde kıyısı olan bir semttir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Eylül 1980 darbesi öncesi belediyesi olan semtin belediyeliği ihtilal döneminde elinden alınmış ve Kartal'a ait bir semt haline getirilmiştir. 1992 yılında ise Maltepe'nin ilçe olması üzerine Maltepe'ye bağlanmıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsü, Maltepe Belediyesi Evlendirme Dairesi, General Kenan Evren Kışlası, Küçükyalı Askeri Lojmanları, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ev sahipliği yapmaktadır.

Küçükyalı'nın darbe yıllarında kapatılmadan önce 12 adet kullanılabilir plajı olduğu söylenmektedir. Günümüzdeyse plajların yerinde sahil yolu bulunmakta ve ulaşımda büyük rahatlık sağlamaktadır. Küçükyalı Su Kooperatifi de bu sahil yolu üzerindedir. Ayrıca Türk Telekom bölge müdürlüğü Küçükyalı da bulunmaktadır. Maltepe ilçesine ve Maltepe ilçesinin semtlerine Küçükyalı Telekom Müdürlüğü bakmaktadır. Tarihi yönden büyük bir önemi olan semtin bir adet de arkeolojik parkı bulunmaktadır.

Küçükyalı ayrıca merhum iş adamı Kadir Has'ın en sevdiği semtlerden birisidir. Kadir Has burada birçok okul yaptırmıştır. Mezarı da Küçükyalı Mezarlığı'nda aile kabristanlığındadır.

Küçükyalı, son yıllarda bir eğitim yuvası haline gelmiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsü dışında, en büyük özel kolejlerden olan Tekden koleji de İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsünün yanına taşınmıştır.[2] 2014 yılındaysa Küçükyalı için oldukça önem arz eden Türk Eğitim Derneği TED'e bağlı olarak faaliyet gösteren Küçükyalı Aydınevler TED Rönesans Koleji açılmıştır.[3] Ancak Küçükyalı için en büyük gelişme Marmara Üniversitesinin Küçükyalı Aydınevler semtine taşınıyor olmasıdır.[4] Kenan Evren kışlasının devasa arazisi Marmara Üniversitesine bırakılmıştır.[5]

Marmara Üniversitesinin Haydarpaşa’daki tarihi binasında yer alan Hukuk Fakültesi, Altunizade’deki Fakültesi ve Sultanahmet’teki tarihi binadaki birimleri yerinde kalacak, Marmara Üniversitesinin Göztepe Kampüsü başta olmak üzere, Bahçelievler’den Kartal’a, Şişli’den Anadolu Hisarı’na kadar değişen 12 ayrı noktadaki tüm kampüsler Küçükyalı Aydınevler semtindeki yeni yerleşkede toplanacaktır. Askeri tesislerin boşaltımı ve inşaat çalışmaları Ağustos ayında başlamıştır.[6]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçükyalı Maltepe Belediyesi'ne bağlı Bostancı ve Maltepe arasında bir semttir. Altıntepe, Küçükyalı merkez, Çınar ve İdealtepe mahalleleri genellikle Küçükyalı semti olarak bilinir. İstanbul'daki zenginlerin Küçükyalı sahilinde yalıları bulunur.[7]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2012'de açılan Kadıköy - Kartal Metro Hattı (M4 hattı) sayesinde Kadıköy - Küçükyalı 17 DK, Küçükyalı - Kartal 10 DK sürmektedir. Metro durağı Karayolları Tesislerinin karşısında bulunmaktadır.
 • Kartal, Maltepe, Pendik ilçelerine giden tüm otobüs ve minibüsler Küçükyalı bölgesinden geçmektedir.
 • Küçükyalı Bağdat Caddesi üzerinde bulunan tren istasyonu kullanılarak Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Gebze gibi merkezlere ulaşım sağlanabilir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Küçükyalı Altıntepe mahallesinde bulunan Kızılay Tıp Merkezi, Kızılay'ın en büyük merkezlerinden biri olup, donanım olarak tam teşekküllü bir hastane ile eşdeğerdir. Kızılay'a bağlı hastanelerin Sağlık Bakanlığına devir edilmesiyle birlikte [8] Kızılay Tıp Merkezi'nin 2015 yılında Küçükyalı Devlet Hastanesi adını alması beklenmektedir.[9]
 • Küçükyalı Atatürk Caddesi'nde İbni Sina sağlık grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren tam teşekküllü Küçükyalı İbni Sina Tıp Merkezi adlı özel hastane halen hizmet vermektedir.
 • Ana Çocuk Sağlığı,Aile Planlaması Merkezi ve Kadir Has (Karayolları) Caddesi'nde bulunan Küçükyalı Semt Polikliniği de semtin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durum ve kapasitededir.
 • E-5 karayolunun Küçükyalı mevkiindeki yanyolda bulunan Delta Hospital isimli bir özel hastane ve Onur Diyaliz Merkezi bölgenin diğer büyük sağlık kuruluşlarıdır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Küçükyalı Yelken Spor Kulübü yer almaktadır. Kulüp, amatör ve profesyonel birçok sporcuyu bünyesinde bulundurmaktadır.
 • Aydınevler Mahallesi bölgesinde bulunan TAN Kulüp İstanbul'un sayılı tenis kurslarından birisidir.
 • Ayrıca Küçükyalı Su ürünleri kooperatifinde her sene 1 temmuz kabotaj bayramında sportif yarışmalar düzenlenmektedir.
 • Küçükyalı Örnek Spor Kulübü yer almaktadır.Kulüp, futbol alanında çalışmalarını sürdürmektedir.
 • Ayrıca Küçükyalı'da Karakoç Spor Kulübü'nde Kickboks,Karate,Aikido gibi dövüş sanatlarının yanı sıra body building,fitness,latin dansları gibi aktiviteler de sürdürülebilmektedir.

Eğlence ve Alışveriş yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçükyalı da gençlerin gidebileceği birçok temiz ve nezih yer mevcuttur. Sahil bölgesi oldukça güzeldir. Mado dondurma ve Günaydın Restaurant'ın şubeleri bulunmaktadır. Son zamanlarda Küçükyalı'da birçok balık restoranı açılmıştır. En meşhur caddeleri ise Bağdat Caddesi, Atatürk Caddesi, Rüştü Sarp Caddesi ve Mektep caddeleridir.

Ayrıca Küçükyalı için çok önemli bir proje olan Hilltown Küçükyalı Aydınevler AVM projesidir.[10] Göztepe'de bulunan Optimum AVM'nin bir benzeri, Optimum Küçükyalı Aydınevler AVM adıyla aynı firma tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. AVM'nin yanına ayrıca Anadolu yakasının en büyük oteli de inşa edilmektedir. Otel ve AVM inşaatı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsünün yanında bulunan 100.252 m² boş arsaya inşa edilmektedir. Proje bitiş tarihi olarak 2017 yılının Eylül ayı belirlenmiştir.[10]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liseler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğretim Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2020. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 10. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçükyalı hakkında detaylı bilgi