Exposé (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Exposé"
Lost bölümü
Nikki Paulo Lost.jpg
Bölüm no. 3. sezon
14. bölüm
Yönetmen Stephen Williams
Senarist Edward Kitsis
Adam Horowitz
Merkezî karakter Nikki ve Paulo
Yayın tarihi 28 Mart 2007
Bölüm kronolojisi
← Önceki
""The Man from Tallahassee""
Sonraki →
""Left Behind""
Lost (3. sezon)
Lost bölümleri

"Exposé", ABD'de American Broadcasting Company (ABC) kanalında yayınlanan televizyon dizisi Lost'un üçüncü sezonunun on dördüncü bölümüdür. Bölüm, Amerika Birleşik Devletleri'nde ABC; Kanada'da ise CTV kanalında 28 Mart 2007 tarihinde yayınlandı. Bölümün senaristleri Edward Kitsis ve Adam Horowitz, yönetmeni Stephen Williams'dır.[1]

Bölümün merkezinde Nikki Fernandez (Kiele Sanchez) ve Paulo (Rodrigo Santoro) yer alırken, "Exposé" adı ise Nikki Fernandez'in konuk oyuncu olarak katıldığı bir televizyon dizisinden gelmektedir. Flashbacklerde adaya düşmeden önceki hayatları ve adaya düştükten sonraki ilk gün ile seksen birinci gün anlatıldı. Bu bölümle birlikte ikinci sezonda ölen Shannon Rutherford (Maggie Grace) karakteri üçüncü sezonda ilk kez görünmüş oldu. Boone Carlyle (Ian Somerhalder) ise ilk sezonunda ölümünden bu yana beşinci kez dizide görünmüş oldu. Ayrıca, Ethan (William Mapother) ve Dr. Arzt (Daniel Roebuck) flashbacklerde tekrar göründüler.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Flashback kısmı[değiştir | kaynağı değiştir]

Flashbackler, Nikki Fernandez'in (Kiele Sanchez) Sidney, Avustralya'da çekilen popüler bir TV dizisi olan Exposé'daki rolünün canlandırması ile başlar. Nikki, dizide konuk oyuncudur. Yapımcı olan Howard Zuckerman ile birliktedir. Paulo (Rodrigo Santoro) ise Howard Zuckerman için aşçılık yapmaktadır. Paulo, Zuckerman'nin yemeğine zehir koyarak onu zehirledikten sonra Nikki ve Paulo, Zuckerman'nin yaklaşık 8 milyon dolar değerinde olan elmaslarını çalarlar. Çift, ABD'ye dönmek için 815 sefer sayılı Oceanic uçağına binerler. Havaalanında Boone Carlyle (Ian Somerhalder) ve Shannon Rutherford (Maggie Grace) ile karşılaşırlar. Uçak kazasında, Nikki ve Paulo, elmasların içinde olduğu çantayı kaybederler. Dr. Arzt (Daniel Roebuck), insanları felç eden bir örümcek hakkında Nikki'yi bilgilendirir ve ardından İnci İstasyonu'nu ve adaya düşen Nijerya uçağını gösteren bir haritayı kadına verir. Kate Austen (Evangeline Lilly), gölde bir bavul bulduğunu söylediğinde Paulo elmasları bulur fakat Nikki'ye söylemez ve elmasları, Juliet Burke (Elizabeth Mitchell) ve Ben Linus'ın (Michael Emerson) konuştukları İnci İstasyonu'nun tuvaletine saklar. Ben ve Juliet'in dalgınlıkla istasyonda unuttukları walkie-talkieyi Paulo, yanına alır. Daha sonra Sayid Jarrah (Naveen Andrews), John Locke (Terry O'Quinn), Desmond Hume (Henry Ian Cusick), Nikki ve Paulo İnci'yi ziyaret ettiklerinde, Paulo tuvaleti kullanmak bahanesi ile elmasları sakladığı yerden alır. Nikki, elmasların Paulo'da olduğunu anlar fakat Paulo, elmasları bulamadığını iddia eder. Nikki de daha önce Dr. Arzt'dan hakkında bilgi aldığı örümceği Paulo'nun üzerine atar ve Paulo'nun üzerini aradıktan sonra elmasları bulur. Paulo, elmasları Nikki ile ilişkileri bitmemesi için sakladığını açıklar. Paulo'nun üzerine atılan dişi örümceğin etkisiyle aynı türden bir grup erkek örümcek de çevrelerine toplanır ve biri, Nikki'nin ayağını ısırır. Nikki aceleyle elmasları gömer ve sahile doğru koşar.

Ada kısmı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikki, Hugo "Hurley" Reyes (Jorge Garcia) ve James "Sawyer" Ford'un (Josh Holloway) ping pong oynadıkları yere doğru koşar. Hurley ve Sawyer, yanına geldiklerinde Nikki bir şeyler söyler ve ardından ölür. Hurley ve Sawyer, Nikki'nin ölmeden önce ne dediği konusunda tartışırlar ve "Paulo yalan söylüyor" olarak algılarlar fakat aslında "felç" demiştir.[a] Sawyer ve Hurley ardından hemen bir araştırma yaparlar ve Paulo'nun cansız bedenini ormanda yatarken bulurlar. Nikki ve Paulo'nun çantasında bir telsiz bulan Sawyer, çiftin Diğerleri için çalıştığını düşünür fakat Hurley, onun bu fikrine katılmaz. Sun-Hwa Kwon (Yunjin Kim), daha önce kendisinin kaçırılmaya çalışıldığını hatırlar. Sawyer, kazazedeleri sakinleştirmeye çalışır ve çevreyi arayacaklarını söyler. Bu arada, Charlie Pace (Dominic Monaghan), Sun'a onu kaçıranın kendisi olduğunu itiraf eder. Sawyer elmasları bulur ve kazazedeler, Nikki ile Sawyer'ın sabah tartıştıklarını gören Desmond'ın anlattıklarından sonra Sawyer'ı onları öldürmekle suçlarlar. Sawyer, elmasları Sun'a verir. Sun ise kendisinin Sawyer'ın yaptığı plan sonucu kaçırıldığını Sawyer'a söyler ve elmasları, adada değersiz olduklarını söyleyerek, ona geri verir. Kazazedeler, Nikki ve Paulo'yu gömerken Sawyer, elmas kesesini de mezarın içine atar. Mezar kapanmak üzereyken Nikki'nin gözleri açılır fakat kimse bunu görmez ve Hurley ile Sawyer, mezarı doldurmaya devam ederler.

 • a. ^ Nikki, İngilizce "felç" anlamına gelen "paralyzed" demiştir fakat Hurley ve Sawyer, bunu "Paulo lies" ("Paulo, yalan söylüyor") olarak algılarlar. Yanlış anlamaları telaffuzdan kaynaklanmaktadır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulo karakterini canlandıran Rodrigo Santoro, Paulo'nun 3. sezon ortalarında öleceğini önceden söylemişti.

"Expose", Stephen Williams tarafından yönetilen on dördüncü Lost bölümüdür. Bölümün senaryosu Edward Kitsis ve Adam Horowitz tarafından yazıldı. İkili bu bölümden önce yayınlanan sekiz bölümün senaryosunu da yazdılar.

Nikki ve Paulo, birçok Lost hayranı tarafından sevilmediği için öldürüldü. Program yapımcısı Damon Lindelof, Lost hayranlarının bu çiftten "evrensel bir şekilde nefret" ettiklerini kabul etti.[2] Lindelof "eğer biz yapımcılar seyircilere sadık kalsaydık, bu tür saçmalıklardan uzak durabilirdik, onlara karşı geri adım atarsak, bu sorunlardan kurtulabiliriz" diyerek bunu açıkladı. Aslında, Nikki'nin suçla mücadele eden bir striptizciyi oynadığı ve gerçek bir aktris olduğunu göstereceği bölümde bir bütün olarak flashbackler olacaktı. Onları bir flashback bölümünde öldürmek yapımcılar tarafından Aralık 2006'da kararlaştırıldı.[3] Aktris Kiele Sanchez, her ne kadar oynadığı karakterin sevilmemesinden rahatsızlık duymadığını söylese de, klostrofobisi olduğu için mezara gömülme sahnelerinde oldukça gerildi.[4] İkilinin ölümü hakkında söylentiler asıl bölüm çekilmeden aylar öncesinde başladı. Santoro, Brezilya'daki Rolling Stones dergisi ile yaptığı bir röportajda karakterinin üçüncü sezonun ortalarında öleceğini söyledi.[5] Ölümler hakkında diğer bir ipucu da Santoro'nun Football Wives adında ABC televizyonundaki bir şovun, pilot bölümü için 2007 sonbaharında antlaşma imzalamasıyla ortaya çıktı.[6]

Yayın bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Expose" bölümü oldukça olumsuz eleştiriler aldı. TMZ.com'dan Daniel, "Nikki ve Paulo'nun ölmesini istemesine" rağmen o bölümün "tamamen bir zaman kaybı olduğunu", ölümlerinin bütün bir bölümü kapsayacağını düşünmediğini söyledi.[7] Entertainment Weekly'den Jeff Jensen, Billy Dee Williams'ı görmenin güzel olduğunu ama Exposé bölümünün zaten popüler karakterler olmayan Nikki ve Paulo hakkındaki fikirleri çok da değiştirmeyeceğini düşündüğünü söyledi.[8] UGO.com'un yazarlarından biri olan Brooke Tarnoff bu bölüm sonrasında Lost'tan utandığını açıkladı.[9] TV Guide yazarı Matt Roush, yapımcıların, her şeyden sonra yaptıklarının farkında olduklarını gösterdiği için "Exposé" bölümünün hoş bir hatırlatıcı olduğunu belirtti ve bölümü flashbackleri açısından överken, Lost'un bu sezonunun geçmiş sezonlarından farklı bir açı yakalamadığını belirtti.[10]

Bölüm, Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 milyon 520 bin kişi tarafından izlendi.[11] Hafta boyunca yayınlanan programlar arasında, Lost, "Exposé" bölümüyle en çok izlenen on sekizinci program oldu.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Full cast and crew for "Lost" Exposé (2007)". IMDb. 13 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2009. 
 2. ^ Jensen, Jeff & Snierson, Dan, (8 Şubat 2007). "'Lost' and Found". Entertainment Weekly. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2007. 
 3. ^ Jensen, Jeff. "'Lost' in Transition". Entertainment Weekly. 28 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2007. 
 4. ^ ""Lost Boss Explains Last Night's Double Demise"". TV Guide. 4 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2007. 
 5. ^ "Santoro Says That His Character Dies in the 3rd Season of 'Lost'". Rolling Stone magazine, Brazilian edition. 10 Ocak 2007. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2007. 
 6. ^ "'Lost's' Sanchez Playing 'Football'". Zap2It News. 17 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2007. 
 7. ^ ""Lost" Diary -- 3/29". TMZ.com. 22 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2008.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 8. ^ Jensen, Jeff (29 Mart 2007). "The Kiss-Off of the Spider Woman". Entertainment Weekly. 29 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2008. 
 9. ^ Tarnoff, Brooke (29 Mart 2007). "Lost: Episode 3.14 - "Expose"". UGO.com. 15 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2008. 
 10. ^ Roush, Matt. "Lost: Who Were Those Pretty People? Roush Dispatch". TV Guide. 8 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2008. 
 11. ^ a b "ABC Television Network". ABC MediaNet. 11 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]