Walkabout (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Walkabout"
Lost bölümü
Bölüm no.1. sezon
4. bölüm
YönetmenJack Bender
SenaristDavid Fury
Merkezî karakterLocke
Yayın tarihi13 Ekim 2004
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Tabula Rasa"
Sonraki →
"White Rabbit"
Lost (1. sezon)
Lost bölümleri

Lost dizisi 1. sezonunun 4. bölümüdür. 13 Ekim 2004'te yayınlanan bölümün yazarı David Fury, yönetmeni Jack Bender'dır. Locke merkezli bir bölümdür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaban domuzlarının uçak gövdesine saldırılarının ardından Jack uçağı yakmaları gerektiğine karar verir. Kazanın üstünden 4 gün geçmiştir ve yiyeceklerinin kalmadığını fark ederek ne yapacaklarını merak etmeye başlarlar. Herkesi şaşırtacak şekilde Locke bir çanta dolusu çeşit çeşit bıçağı göstererek ormanda avlanabileceklerini söyler. Kate ve Michael ona katılır ve yola koyulurlar. Gitmeden önce Michael, yokluğunda oğlu Walt'a göz kulak olması için Sun'la anlaşır.

Geriye dönüş sahnelerinde Locke'u ofiste görüyoruz. Müdürü Randy, Locke'un Avustralya'da bir tura katılacağını duymuştur ve ona sataşmakta, bu şartlar altında yapamayacağı şeyler olduğunu söylemektedir. Locke sinirlenerek "Bana ne yapamayacağımı söyleme!" der. Daha sonra Locke'u dairesinde görüyoruz, Helen isimli bir kadınla telefonda konuşmakta ve ona katılacağı turdan bahsetmektedir. Onu da tura davet eder fakat kadın müşterilerle buluşmadığını söyleyerek onu reddeder.

Adada avlanma sırasında Michael yaralanır ve Kate onu taşıyarak sahile geri götürürken Locke avlanmaya tek başına devam eder. Yolda Kate ara vererek bir ağaca tırmanıp telsizi denemek ister. Ağaca çıktığında ne olduğunu bilmedikleri yaratığı fark ederek telsizi aşağı düşürür ve telsiz kırılır. Onun çevredeki dalları eğerek Locke'a yaklaştığını görür. Locke ona çok yakın mesafede durmaktadır fakat kaçmak yerine olduğu yerde durup bakmaktadır.

Bu sırada sahildekiler uçağın gövdesi ile uğraşmaktadır. Claire ölen yolcular için bir hatıra seremonisi düzenlemeye karar verir. Boone Jack'e Rose ile konuşmasını önerir, Rose kimseyle konuşmadan herkesten uzakta tek başına oturmaktadır. Rose, Jack'e kocasının uçağın kuyruk kısmında olduğu halde hala hayatta olduğunu söyler. Bu sırada Kate ve Michael sahile dönerler. Sayid, telsizi kırdığı için Kate'e kızar. Kate, Locke'un başına gelenleri Jack'e söylemeye gittiği sırada Jack ormanda takım elbiseli bir adam görür ve peşinden gider. Kate de onu takip eder. Locke'u yakaladığı yaban domuzu ile bulurlar.

Geriye dönüş sahnelerinde Locke'u Avustralya'da tur şirketinde görüyoruz. Tur sorumlusu Locke'un katılmasını şiddetle reddetmekte ve Locke'un durumunun sigorta şirketi açısından çok büyük bir sorun olacağını söylemektedir. Adam kalkıp gittiği sırada Locke'u onun arkasından seslenirken tekerlekli sandalyede görüyoruz. Daha sonra kazanın hemen sonrasındaki bir geriye dönüş sahnesinde Locke'un sırtüstü yerde yatmakta olduğunu görüyoruz. Locke ayak parmağını oynatıyor ve yavaşça yerden kalkıyor, enkaz altında kalan adama yardım etmesi için seslenen Jack'in yanına gidiyor.

O gece, Claire ölen kişilerin pasaportlarından, cüzdan ve eşyalarından edindiği bilgilerle bir hatıra seremonisi düzenler. Katılmadan önce Charlie uyuşturucu alır, elindeki uyuşturucu azalmaktadır. Jack gruba katılmamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]