Confidence Man (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Confidence Man"
Lost bölümü
Bölüm no.1. sezon
8. bölüm
YönetmenTucker Gates
SenaristDamon Lindelof
Merkezî karakterSawyer
Yayın tarihi10 Kasım 2004
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Moth"
Sonraki →
"Solitary"
Lost (1. sezon)
Lost bölümleri

Lost dizisi 1. sezonunun 8. bölümüdür. 10 Kasım 2004'te yayınlanan bölümün yazarı Damon Lindelof, yönetmeni Tucker Gates'dir. Sawyer merkezli bir bölümdür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir geriye dönüş sahnesinde Sawyer bir kadınla (Jessica) yataktadır. Yataktan kalkar, çantasını alır, çantadan etrafa paralar saçılır ve Jessica şaşırır.

Adada Sawyer Boone'u eşyalarını karıştırırken yakalar. Daha sonra Shannon kanlar içindeki Boone'u mağaraya getirir ve Sawyer'ı onu dövmekle suçlar. Jack, Sawyer'ın karşısına çıkar ama bir cevap alamaz.

Shannon'ın astım ilacı bittiği için hastalığı büyük bir sorun haline gelir. Herkes Sawyer'ın ilaçları istiflediği ve vermediği konusunda hemfikirdir. Sawyer, eğer Kate kendisini öperse ilacı vereceğini söyler. Kate Sawyer'ın aslında iyi bir insan olduğunu, onu duygulu şekilde mektubu okurken gördüğünü söyler. Sawyer Kate'e mektubu okutur. Mektubu yazan kişi Sawyer'a hitap etmekte ve annesiyle yatıp babasının parasını çaldığı için babasının annesini öldürüp intihar ettiğini, ailesini yıktığını anlatmakta ve kendisini bulup bu mektubu vereceğini yazmaktadır.

Geriye dönüş sahnelerinde Sawyer bir dolandırıcı olarak görülmektedir. Jessica ve kocasıyla birlikte yemektedir ve onları kendisine yatırım yapmalarına ikna etmiştir.

Sayid, önceki gün kafasına vurup kurtulma şanslarını mahvetmesi konusunda Locke'u sorgulamaktadır. Locke ise bunu yapanın Sawyer olabileceğini, çünkü burada olmaktan onun çıkar sağladığını iddia eder. Bunların üzerine adaya gelmeden önce işkence uzmanı olan Sayid, ilaçları da vermediğini öğrenince ilaçları almak için Sawyer'a işkence yapmaya karar verir, Jack de ona yardım eder ve Sawyer'ı ağaca bağlarlar. Shannon'ın ilacını sorarlar. Sayid işkence ile tırnağını sökmesine rağmen Sawyer sadece Kate'e söyleyeceğini şartının bu olduğunu belirtir. Kate gelince kendisini öperse ilaçları vereceğini söyler. Kate kabul eder ve Sawyer'ı dudağından öper, fakat bunun üstüne Sawyer ilaçların kendisinde olmadığını söyler. Sayid, Sawyer'ın yalan söylediğine inanarak ona saldırır ve kolundan bıçaklar.

Geriye dönüş sahnesinde Sawyer, Jessica ve kocası ile anlaşmayı sonlandırıp paralarını almak üzeredir. O sırada çiftin küçük oğlu içeri gelir ve onu gören Sawyer anlaşmayı bozarak onları dolandırmaktan vazgeçerek gider.

Sawyer adada kolunda bandajla uyanır. Kate yanındadır ve mektubu tekrar okumaktadır. Zarfın üstündeki pulu görür ve mektubun Sawyer'a yazılmadığını, yazan çocuğun o olduğunu anlar. Sawyer Kate'e gerçeği anlatır, kendisinin de ailesini dolandıran Sawyer gibi olduğunu fark edip onun ismini aldığını anlatır. Mektubu Kate'in elinden alarak kendisine acımamasını ve gitmesini söyler.

Sawyer'a yaptıklarından suçluluk duyan Sayid, Kate'in ısrarlarına rağmen sahili terk edip tek başına zaman geçirmeye ihtiyacı olduğunu söyler. Sun, ilacı olmayan Shannon'a okaliptüs yaprağından ilaç yapar. Charlie, Claire'i daha güvenli olan mağaralara taşınmaya ikna eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]