The Package

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Package"
Lost bölümü
Bölüm no. 6. sezon
10. bölüm
Yönetmen Paul Edwards
Senarist Paul Zbyszewski &
Graham Roland
Prodüksiyon no. 610
Yayın tarihi 30 Mart 2010
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Ab Aeterno"
Sonraki →
"Happily Ever After"
Lost (6. sezon)
Lost bölümleri

"The Package", American Broadcasting Company'de gösterilen drama televizyon dizisi Lost'un altıncı sezonunun onuncu, toplamda ise 113. bölümüdür. Bölüm, ABD'de 30 Mart 2010 tarihinde yayınlandı.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Havaalanında, Jin-Soo Kwon'un (Daniel Dae Kim) bildirilmemiş 25.000 doları bulunduktan sonra güvenlik tarafından serbest bırakılır. Kol saati teslim edilirken; paralar verilmez, parayı alabilmek için bir form doldurması gerekmektedir. Restorandaki randevusunu kaçıran Jin; Sun-Hwa Paik (Yunjin Kim) ile birlikte hotele giriş yapar. Ancak bu zaman çizgisinde Sun ve Jin evli değildir ve Bay Paik'in bilgisi dışında ilişki yaşamaktadırlar.

Ertesi gün Martin Keamy (Kevin Durand), yardımcısı Omar (Anthony Azizi) ve çevirmeni Mikhail Bakunin (Andrew Divoff) ile birlikte para ve saati almak üzere hotele gelir. Para olmadığından Sun, kendi özel hesabından ödeme yapmayı önerir. Keamy onu Mikhail ile birlikte bankaya gönderir; ancak burada Sun'ın hesabının babası tarafından kapattırıldığını öğrenirler. Bu sırada, Jin restoranın kilerine getirilmiş ve sandalyeye bağlanmıştır. Keamy burada, onun Sun ile ilişkisini Sun'ın babasının öğrendiğini ve bu 25.000 doların da, onu öldürmek karşılığında alacağı ücret olduğunu anlatır. Daha sonra Sayid Jarrah (Naveen Andrews) gelir ve Keamy ile adamını vurur ("Sundown" bölümünde gösterildi). Jin'i bağlı halde bulan Sayid, kendini kurtarması için Jin'in eline bir maket bıçağı verir. Sonrasında Mikhail, Sun ile birlikte döner ve Jin onu silahla tehdit eder. Mikhail karşılık verir ve mücadele ederlerken Jin onu gözünden vurur. Sun da bir serseri kurşunla vurulmuştur. Jin onu hastaneye götürürken; Sun hamile olduğunu söyler.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahilde Ilana (Zuleikha Robinson), ne yapılacağını bildiğine emin olduğu Richard Alpert'ın (Nestor Carbonell) dönmesini beklemektedir. Bu sırada Sun, Jin'i bulamadığı için sinirlidir ve bahçesine gider. Burada Siyahlı Adam (Terry O'Quinn) çıkagelir ve onu Jin'e götürmeyi vadeder. Ona güvenmeyen Sun, sahile doğru kaçarken bir ağaç dalına çarpar. Benjamin Linus (Michael Emerson) onu bulur, ancak Sun başına aldığı darbe nedeniyle İngilizce konuşma yetisini yitirmiştir.

Richard, Hugo "Hurley" Reyes (Jorge Garcia) ile birlikte sahile döner ve verdiği kararlardan bahseder. Hidra adasındaki uçağın Siyahlı Adam için tek kaçma şansı olduğunu ifade eden Richard, uçağı yok etmeyi planlamaktadır. Sun bu fikre şiddetle karşı çıkar ve adaya gelme sebebinin Jin'i eve götürmek olduğunu söyler. Jack Shephard (Matthew Fox), Jin'i bulacaklarını ve uçağı kullanarak eve gideceklerini söyleyerek Sun'ı ikna eder.

Bu sırada Siyahlı Adam, tüm adayları bir araya getirmesi gerektiğini, aksi takdirde adayı terk edemeyeceğini Claire Littleton'a (Emilie de Ravin) anlatır. Ayrıca o akşam, Sayid'in hiçbir duyguyu hissetmediğini öğrenir. Siyahlı Adam, Sun'ı almak için kamptan ayrılır, bu arada Charles Widmore'un (Alan Dale) adamları kampı basarlar ve Jin'i Hidra adasına kaçırırlar. Jin, 23 numaralı odada uyanır ve Zoe (Sheila Kelley), ona Dharma Girişimi'nin elektromanyetizma alanlarını belirlemek için kullandığı şebeke haritasını gösterir. Onun daha önceden bir Dharma üyesi olduğunu bilen Zoe, Jin'in yardımını ister. Ancak Jin, Widmore'u görmek ister.

Siyahlı Adam, Sayid ile birlikte Hidra adasına gitmek üzere kanoyla denize açılır. Widmore, Jin'i kaçırdığını inkâr eder, Siyahlı Adam savaşın adaya geldiği konusunda onu uyarır ve kampa döner. Sayid'i ise casus olarak bırakır. Widmore, Jin'i zamanından önce getirdiği için Zoe'ye kızgındır ve "paket"i denizaltından alıp revire götürmesini ister. Widmore, Jin'e Sun'ın fotoğraf makinesini verir ve Jin, makinede karısının ve kızının fotoğraflarını görür. Widmore, Siyahlı Adam'ın adayı terk etmesini engellemek için geldiğini ve eğer bunu engelleyemezse tüm insanların yok olacağını açıklar. Ayrıca Jin'e, artık paketi görmesinin zamanı geldiğini söyler.

Bölüm, Widmore'un adamlarını izleyen Sayid'in, Desmond Hume'u (Henry Ian Cusick) denizaltıdan çıkarılırken görmesiyle sona erer.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Package" çoğunlukla olumlu yorumlar aldı. Eleştiri sitesi Metacritic, bölüme 100 üzerinden 72 puan verdi. Bu bölümüyle dizi, 93 puan alan önceki bölüme göre bir düşüş yaşadı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fordis, Jeff (24 Mart 2010). "On Next Week's Episode of ABC's Lost (3/30)". ABC Medianet. 1 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2010. 
  2. ^ Dietz, Jason (2010-03-31), ": Last Night's Lost, Season 6, Ep. 10: 'The Package' 4 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Metacritic.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]