The Other Woman (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Other Woman"
Lost bölümü
Lostlogo.png
Bölüm no. 4. sezon
6. bölüm
Yönetmen Eric Laneuville
Senarist Drew Goddard, Christina M. Kim
Merkezî karakter Juliet
Yayın tarihi 6 Mart 2008
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Constant"
Sonraki →
"Ji Yeon"
Lost (4. sezon)
Lost bölümleri

The Other Woman, American Broadcasting Company'de yayınlanan televizyon dizisi Lost'un dördüncü sezonunun altıncı bölümü ve genel toplamdaki yetmiş beşinci bölümüdür. Bölüm 6 Mart 2008'de ABD'de ABC kanalında ve Kanada'da CTV'de yayınlandı.[1] Bölümü yardımcı yapımcılardan Drew Goddard ve hikâye editörü Christina M. Kim yazdı ve Eric Laneuville yönetti.[2] "The Other Woman" on beş milyon Amerikalı tarafından izlendi ve değişik eleştiriler kazandı. Los Angeles Times, Entertainment Weekly ve BuddyTV eleştirmenleri bölümü dördüncü sezonun en kötüsü olarak gösterdiler.

Hikâye, Oceanic Airlines Flight 815 kazasından doksan dört gün sonra 24 Aralık 2004'te başlar. Adaya son gelenler Daniel Faraday (Jeremy Davies) ve Charlotte Lewis (Rebecca Mader) Tempest olarak bilinen Dharma Initiative'in elektrik istasyonu için kimseyi uyarmadan hayatta kalanların kampını terkederler. Adada yaşanan olayları yansıtan flashback sahnelerinde Juliet Burke (Elizabeth Mitchell), Ben Linus'ın (Michael Emerson) kendisi hakkındaki düşüncelerini keşfeder.[3]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Juliet'in adadaki yaşamı geçmişi gösteren sahnelerle yansıtılır. Adaya varışından bir hafta sonra Eylül 2001'in ortalarında Harper Stanhope'dan (Andrea Roth) terapi almaya başlar. Onların ilk konuşmaları Ben'in Juliet'e yeni evini göstermek istemesiyle yarıda kesilir. Daha sonra Juliet Harper'ın kocası Goodwin (Brett Cullen) ile bir ilişki yaşar. Harper ilişkiyi keşfeder ve Juliet'i Ben'in ona aşık olduğunu söyleyerek uyarır. Goodwin sonunda uçağın arka kısmında hayatta kalanların arasına sızdığı anlaşılınca öldürülür.[4] Ben, Juliet'i Goodwin'in cesedinin olduğu yere götürür, burada Juliet, Ben'i, Goodwin'in ölmesini istemekle suçlar. Bu durum Ben'in Juliet'e olan aşkını açıklmasına yol açar.[4]

Daniel ve Charlotte gece gizlice Tempest'i bulmak için yola çıkarlar, Jack Shephard (Matthew Fox) ve Juliet onları takip eder. Harper, Juliet'e yaklaşarak Daniel ve Charlotte'un ölümcül bir gaz yayarak adadaki herkesi öldüreceğini ve Ben'in, Daniel ve Charlotte'un öldürülmesini emrettiğini söyler.[4] 25 Aralık 2005 sabahında Kate sahile geri dönerken ormanda Daniel ve Charlotte ile karşılaşır, Charlotte Kate'in kafasına vurarak onu bayıltır. Juliet ve Jack, Kate'i bulur, Jack, Kate ile ilgilenmek için kalır ve Juliet, Tempest yoluna tek başına çıkar. Juliet istasyonda Daniel'ı hazmat giysileri içinde bilgisayarda hızlıca bir şeyler yaparken bulur ve ondan yaptığı şeyi sonlandırmasını ister. Münakaşadan sonra Daniel ve Charlotte hiç kimseyi öldürmeye çalışmadıkları tam tersine Ben'in yeniden kullanma olasılığına karşı gazı etkisiz hale getirerek adadakileri kurtarmaya çalıştıkları konusunda Juliet'i ikna ederler.[5] Jack ve Kate istasyona gelirler. Juliet, Jack'e gemidekiler ile Ben arasında bir savaş olduğunu ve bu savaşı Ben'in kazanacağını düşündüğünü söyler.

Baraka'da Ben özgürlüğü için Locke ile paralık yapar. Ben kıyıdan uzakta bulunan Kahana [6] adlı yük gemisinin Charles Widmore'a (Desmond Hume'ın (Henry Ian Cusick) kız arkadaşı Penny'nin (Sonya Walger) babası [7]) ait olduğundan ve Widmore'un adayı sömürmek istediğinden bahseder. Locke'a Widmore hakkında bilgiler içeren bir dosya verdikten sonra Ben, yük gemisindeki ajanının kim olduğunu söyler. Locke, Ben'i serbest bırakır, ancak Ben Baraka'da kalmaya devam eder.[4]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ABC MediaNet, (8 Şubat 2008) "Weekly Primetime Program Schedule 16 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 8 Şubat 2008 tarihinde erişildi.
  2. ^ ABC MediaNet, (15 Şubat 2008) "Juliet is Paid an Unwelcome Visit by Someone from Her Past and Ordered to Track Down and Stop Charlotte and Faraday from Completing Their Mission 20 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 15 Şubat 2008 tarihinde erişildi.
  3. ^ ABC, (7 Mart 2008) "'Eggtown': Season 4, Episode 406 Recap 8 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 9 Mart 2008 tarihinde erişildi.
  4. ^ a b c d Lindelof, Damon (yazar) & Cuse, Carlton (yazar) & Laneuville, Eric (yönetmen), "The Other Woman". Lost, ABC. Episode 7, sezon 2. 16 Kasım 2005 tarihinde yayınlandı. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "episode" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ Goddard, Drew (yazar) & Sarnoff, Elizabeth (yazar) & Roth, Bobby (yönetmen). "The Man Behind the Curtain". Lost, ABC. Episode 20, sezon 3. 9 Mayıs 2007 tarihinde yayınlandı.
  6. ^ Lindelof, Damon (yazar) & Cuse, Carlton (yazar) & Bender, Jack (yönetmen), "The Constant". Lost, ABC. Episode 5, sezon 4. 28 Şubat 2008 tarihinde yayınlandı.
  7. ^ Lindelof, Damon (yazar) & Cuse, Carlton (yazar) & Bender, Jack (yönetmen), "Live Together, Die Alone". Lost, ABC. Episode 23, sezon 2. 24 Mayıs 2006 tarihinde yayınlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]