Lighthouse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Lighthouse"
Lost bölümü
Hurley, tapınakta Jacob'ı görür.
Bölüm no.6. sezon
5. bölüm
YönetmenJack Bender
SenaristDamon Lindelof & Carlton Cuse
Prodüksiyon no.605
Yayın tarihi23 Şubat 2010
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Substitute"
Sonraki →
"Sundown"
Lost (6. sezon)
Lost bölümleri

"Lighthouse", American Broadcasting Company'de gösterilen Lost'un altıncı ve final sezonunun beşinci, toplamda 108. bölümüdür. Bölüm, ABD'de ABC kanalında 23 Şubat 2010 tarihinde yayınlanırken, Kanada'da ise A kanalında 2010 Kış Olimpiyatları sebebiyle 2 saat erken yayınlandı.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon prömiyeri "LA X"te olanlardan sonra, Jack Shephard (Matthew Fox) oğlu David'i (Dylan Minnette) okuldan almaya gecikir. Eve döndüklerinde Jack'in annesi (Veronica Hamel) arar ve babasının vasiyetini bulmaya yardım etmek üzere evine gelmesini ister. Jack ve annesi David hakkında konuşurlar. Annesi, büyükbabası öldüğünde David'in üzüldüğünü ancak bunu hiç belli etmediğini söyler. Ayrıca, tıpkı Jack'in çocukluğunda babasından korktuğu gibi, David'in de Jack'ten "korktuğunu" düşündüğünü ifade eder. Sonunda vasiyeti bulurlar, ancak Jack'in annesi vasiyetnamede Claire Littleton (Emilie de Ravin) adını görmesiyle şaşırır. Jack evine döner, ancak David evde değildir. Daha sonra David'in annesinin evine gider ve burada David'in önemli bir piyano resitalinde olduğunu öğrenir. Jack okula gider ve David'in piyano ile Chopin'in bir Fantaisie-Impromptu yorumunu sergilemekte olduğunu öğrenir. Jack ayrıca buradaki velilerden biri olan Dogen (Hiroyuki Sanada) ile karşılaşır. Dogen, David'i över ve onun özel bir yeteneği olduğunu düşündüğünü ifade eder. Sonra, David babasını hayal kırıklığına uğratmamak için ona resitalden bahsetmediğini itiraf eder. Jack, babasıyla olan karmaşık ilişkisini anlatır ve ne olursa olsun hayal kırıklığına uğramayacağı güvencesi verir.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

"What Kate Does" bölümünde olanlardan sonra, Diğerleri'nin tapınağında Hugo "Hurley" Reyes (Jorge Garcia) Jacob'ı (Mark Pellegrino) görür ve Jacob ona bir görev verir: Adaya biri gelecektir ve Jack ile ikisinin onlara yardımcı olmak üzere bir yere gitmeleri gerekmektedir. Hurley, görevi tamamlamak için tam yetkiye sahiptir, çünkü kendisi bir adaydır ve Dogen dahi onu durduramaz. Hurley, Jack'i ikna etmek için "You have what it takes" ("Gerekli olan şey sende var") cümlesini kullanır. Yolda Jack ve Hurley Kate Austen'e (Evangeline Lilly) rastlarlar. Kate, tapınağa dönmek ya da onlara katılmak yerine Claire'i aramaya devam edeceğini belirtir. Jack ve Hurley mağaralara ulaşırlar ve Jack'in babasının tabutu ile "Adem ve Havva" iskeletleri ile karşılaşırlar. Hurley, zaman yolculukları nedeniyle o iskeletlerin şimdiki zamanda tanıdıkları birilerine ait olabileceğini ifade eder.

Jack ve Hurley deniz fenerine ulaşırlar. Fenerde büyük bir yuvarlak taş sütun ve üzerinde sıralanmış aynalar bulunmaktadır. Sütunda bazı isimler listelenmiştir ve her birinde "The Substitute" bölümünde görülen sayılar ile soyadlar birbirine karşılık gelmektedir. Hurley, Jacob'ın ona söylediği gibi sütunu 108 dereceye doğru çevirmeye başlar; ancak Jack 23 numaranın yanında kendi soyadını görür ve sütunu 23 dereceye getirmesini söyler. Aynada çocukluğunun geçtiği evi gören Jack; sinirlenir ve sonunda aynaları kırar. Dışarıda Jacob yeniden görünür ve Jack'i deniz fenerine getirdiği için Hurley'yi kutlar. Hurley Jacob'ın onlardan bir sinyal göndermelerini değil, Jack'in aynayı görmesini ve ada için önemli biri olduğunu anlamasını istediğini fark eder. Jacob, Jack ve Hurley'nin tapınakta uzakta olmaları gerektiğini, çünkü oraya "kötü birinin" geldiğini söyler.

O sıralarda Claire, Jin-Soo Kwon'u (Daniel Dae Kim) ayı kapanından kurtarır ve yaraladığı bir tapınak yerlisi olan Justin ile Jin'i saklandığı yere götürür. Jin'in bacağını tedavi eden Claire, Justin'i, oğlu Aaron'ın yerini söylemezse öldürmekle tehdit eder. Justin, Aaron'ın nerede olduğunu bilmediğini ve Diğerleri'nin onu kaçırmadığını söyler. Claire, bebeğini onların kaçırdığını düşünmektedir, çünkü babası ve "arkadaşı" ona böyle söylemiştir. Jin, Aaron'ı adanın dışında Kate'in büyüttüğünü söyler. Claire, bunu öğrendiyse de Justin'i öldürür, çünkü serbest bırakırsa onun kendisini öldüreceğini düşünür. Jin, daha sonra Aaron hakkında yalan söylediğini ifade eder, ki Claire bu doğru olsaydı Kate'i öldüreceğini söyler. Daha sonra Claire'in "arkadaşı" gelir ve arkadaşının Man in Black (Siyahlı Adam) (Terry O'Quinn) olduğu ortaya çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fordis, Jeff (17 Şubat 2010). "On Next Week's Episode of Lost (2/23)". ABC Medianet. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]