İçeriğe atla

Benjamin Linus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benjamin Linus
Lost karakteri
İlk görünüm"One of Them" (Henry Gale olarak)
CanlandıranMichael Emerson
Sterling Beaumon (gençliği)
Merkezî
bölümleri
"The Man Behind the Curtain"
"The Shape of Things to Come"
"Dead is Dead"
"Dr. Linus"
Bilgileri
CinsiyetErkek
Yaşı40 (2-4. sezon)
43 (4-6. sezon)

Benjamin "Ben" Linus, ABD yapımı televizyon dizisi Lost'ta Michael Emerson tarafından canlandırılan kurgusal karakterdir. Ben, adanın yerlilerinden olan Diğerleri olarak adlandırılan grubun eski lideridir ve ilk olarak 815 sayılı Oceanic uçuşunun kazazedeleri tarafından Henry Gale olarak tanındı. İlk üç sezon boyunca ana antagonist olarak şovda yer almaya başladı fakat sonraki sezonlarda, protagonistlere huzursuz bir müttefik oldu.

Olayların başlangıcından, 22 Eylül 2004 tarihinde kaza yaparak adaya düşen 815 sefer sayılı uçağın kazazedelerini kaçırılışını organize ederek uçakta yer alan Jack Shephard'ın (Matthew Fox) kendisini ameliyat etmesine ikna etmeye çalışır. Daha sonra, diğer bir kazazede John Locke (Terry O'Quinn), Diğerleri'ne katılır ve Charles Widmore'un (Alan Dale) adayı bulmasıyla Ben'in adayı taşıması sonucu Locke, Ben'in yerine geçer fakat Eloise Hawking'in (Fionnula Flanagan) adanın yerini tespit etmesiyle Ben adaya geri döner. Çoğu Lost karakteri gibi, Ben'in geçmişi flashbackler ve diğer zaman çizgilerinde yavaş yavaş açıklanmıştır.

Emerson'ın esasen ikinci sezonun sadece üç bölümünde konuk oyuncu olarak yer alacaktı fakat üçüncü sezonun ilerleyişiyle Diğerleri'nin lideri olduğu açıklandı ve dizinin ana oyuncu kadrosuna dahil oldu. Ben'in yalan söylemede mükemmel yeteneği vardır. Emerson'ın Ben performansı birçok olumlu eleştiri aldı ve Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülleri'nde 2007, 2008 ile 2009'da aday gösterilirken 2010'da ödülü kazandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]