White Rabbit (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"White Rabbit"
Lost bölümü
Whiterabbit LOST.jpg
Bölüm no. 1. sezon
5. bölüm
Yönetmen Kevin Hooks
Senarist Christian Taylor
Merkezî karakter Jack
Yayın tarihi 20 Ekim 2004
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Walkabout"
Lost (1. sezon)
Lost bölümleri

White Rabbit (Türkçe: "Beyaz Tavşan"), Lost dizisi 1. sezonunun 5. bölümüdür. 20 Ekim 2004'te yayınlanan bölümün yazarı Christian Taylor, yönetmeni Kevin Hooks'tur. Jack merkezli bir bölümdür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Geriye dönüş sahnelerinde Jack'in küçüklüğünü görüyoruz. Küçük Jack bir arkadaşıyla beraber zorba çocuklardan dayak yemektedir. Çocuklar Jack'e bırakıp gitme şansı verir fakat Jack arkadaşıyla birlikte kalıp ona yardım etmeye karar verir. Bu durum Jack'in daha fazla dayak yemesiyle sonuçlanır.

Adada, kazadan kurtulanlardan Joanna okyanusta boğulmak üzeredir. Boone onu kurtarmak için yüzmüş fakat ona yetişememiştir. Jack, Boone'u kurtarırken Boone kendisini bırakmasını Joanna'ya gitmesini söylese de Jack gitmez ve Boone'u kurtarır. Jack, Joanna'yı kurtaramadığı için deli olur ve o sırada yine önceki bölümde gördüğü takım elbiseli adamı görür.

Hurley ve Charlie, Jack'ten azalan suları hakkında ne yapılması gerektiğine karar vermesini isterler. Yine bir geriye dönüş sahnesinde Jack'in babası küçük Jack'in dayak yemiş yüzünü görür ve ona "bir kahraman olamayacağını" söyler. Jack adada tekrar takım elbiseli adamı görür ve onun peşine düşer. Adamı yakalar ve onun babası olduğunu anlar. Babası dönüp gitmeye devam eder.

Bir geriye dönüş sahnesinde annesi Jack'e babasının Avustralya'ya çekip gittiğini söyler ve Jack'ten onu geri getirmesini ister. Jack isteksizce kabul eder. Bu sırada adada Claire bitkin düşüp fenalaşır ve o sırada kalan sularının çalınmış olduğunu fark ederler. Locke su bulmak amacıyla ormana dalar.

Jack çılgın gibi ormanda tökezleyerek babasının peşinden gider. Bu sırada bir geriye dönüş sahnesinde Jack'i babasının kaldığı otel odasını araştırıp müdürü sorgularken görüyoruz. Adada Jack deli gibi giderken bir uçurumdan düşecek gibi olur ve bir çalıya tutunur, fakat yukarı tırmanamamaktadır, o sırada ortaya çıkan Locke, Jack'i kurtarır.

Sahilde Charlie, Claire ile ilgilenmektedir. Bu sırada Sayid, Sun'da su olduğunu fark eder ve suyu Sawyer'dan aldığı ortaya çıkar. Kate, Sawyer'ı takip ederek enkazdan aldıklarını sakladığı yeri bulur fakat su Sawyer'da değildir.

Locke, Jack'e diğer herkesin bir lidere ihtiyacı olduğunu ve o liderin de Jack olması gerektiğini söyler. Jack, babasını gördüğünü ve bunun halüsinasyon olduğunu söyler. Locke ise bu adanın "özel" olduğunu belirterek bu adada gerçekleşen her şeyin bir sebebi olduğunu söyler. Ve "adanın gözlerinin içine baktım ve gördüğüm şey çok güzeldi" der. Ayrılırlar ve Locke su aramaya devam ederken Jack'e gördüğü halüsinasyonu izlemesini, "başladığı işi bitirmesini" söyler.

Geriye dönüş sahnelerinde Jack'i morgda görüyoruz. Doktor, Jack'e babasının alkol zehirlenmesinden öldüğünü söylemektedir. Jack babasını teşhis eder.

Jack o gece adada içinde taze su bolluğu olan mağaralar keşfeder. Uçak enkazının bir kısmı buradadır ve içlerinde bir tabut da vardır. Bir geriye dönüş sahnesi Jack'i havaalanında göstermektedir. Havayolları Jack'in babasının tabutunu uçağa almak istememektedir, çünkü gerekli evrakları bulunmamaktadır. Adada Jack tabutun kapağını açar ve içinin boş olduğunu görüp sinirlenir.

Sahilde, Boone Claire'e su verir. Bu sırada Charlie bunu görür ve herkes Boone'un üstüne yürür, suyun nerede olduğunu sorar. Bu sırada Jack gelerek bulduğu mağaralardan ve sudan bahseder. Bu sırada Sawyer, herkesin kendisinden daha çok Boone'dan nefret etmesinden memnun olmuştur. Jack, Kate'e babasından bahseder.

Edebi referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bölümün ismi, White Rabbit, "Alice Harikalar Diyarında"'ki Alice'in takip ettiği beyaz tavşanı ima etmektedir. Alice'in beyaz bir tavşanın peşine düşerek tavşan deliğinden Harikalar Diyarı'na ulaşması ile Jack'in babasının hayalinin peşinden giderek suyu bulması birbirine benzetilmektedir.
  • Bölümde Sawyer'ın okuduğu "Watership Down" isimli kitap, kayıp tavşanlar hakkındadır.

Bölümdeki genel hatalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Charlie'nin 'Greatest Hits' bölümünde yaptığı listesinde, hayatının unutulmaz anlarından birisi 'Babamın bana yüzmeyi öğretmesi' olmasına rağmen bölüm başında yüzmeyi bilmediğini söylemesi.

Yinelenen sözler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümde geçen "Live Together, Die Alone" ("Birlikte Yaşa, Yalnız Öl"), Every Man for Himself ("Herkes Kendisi İçin") sözleri, daha sonraki bölümlerde de karşımıza söz olarak ve bölüm ismi olarak çıkmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]