Billy Dee Williams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Billy Dee Williams
Williams, 2023
DoğumWilliam December Williams, Jr.
6 Nisan 1937 (87 yaşında)
New York, New York, ABD
MilliyetAmerikalı
MeslekAktör, sanatçı ve yazar
Etkin yıllar1959 - devam

William December Williams, Jr. (d. 6 Nisan 1937), en çok Yıldız Savaşları serisinde canlandırdığı Lando Calrissian karakteriyle tanınan Amerikalı aktör, sanatçı ve yazardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Williams, New York şehrinde Hint asıllı bir asansör operatörü Loretta ve William December Williams, Sr. adlı Texas doğumlu bir kapıcının oğlu olarak doğdu. Loretta adından bir ikiz kız kardeşe sahip olan Williams, ebeveynleri çeşitli işlerde çalışırken büyükannesinin yanında Harlem'de büyüdü. Williams tesadüfi bir şekilde, mezun olduğu Manhattan Performans Sanatları Okulu'nda, 1980'li yıllarda yayımlanan prime-time dizisi Dynasty'de canlandırdığı Brady Lloyd adlı karakterin eşini oynayan Diahann Carroll ile sınıf arkadaşıydı.

Williams'ın oynadığı ilk film, suçlu bir çocuğu calandırdığı 1959 tarihli The Last Angry Man adlı film oldu. İlk büyük çıkışını Gale Sayers'ı oynadığı Brian's Song isimli televizyon dizisi ile yaptı. En bilinen rolü Lando CalrissianYıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator ve Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü adlı filmlerde canlandırdı ve Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin radyo uyarlamasında seslendirdi. Williams aslında Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminde Han Solo'yu canlandırmak için oyuncu seçmelerine de girmişti.

Williams'ın bir diğer önemli rolü de 1989 tarihli Batman filminde canlandırdığı Harvey Dent karakteridir. Devam filmlerinde kötü adama dönüşmesi planlanan bu karakteri, gelecekte de Williams'ın oynayacağı düşünülerek stüdyo onunla anlşam imzaladı. Ancak Batman Daima (1995) filminde karakteri Tommy Lee Jones'un oynamasına karar verilince, stüdyo Williams'a para ödemek zorunda kaldı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa metrajlar
  • Very Heavy Love (2001)
  • Oedipus (2004) (seslendirme)

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nishikawa, Kinohi. "Billy Dee Williams." The Greenwood Encyclopedia of African American Literature. Ed. Hans Ostrom and J. David Macey, Jr. Westport, CT: Greenwood Press, 2005. 1742-43.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]