İçeriğe atla

Mr. Eko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eko Tunde
Lost karakteri
Eko Tunde rolünde Adewale Akinnuoye-Agbaje
İlk görünüm"Adrift"
Son görünüm"I Do"
CanlandıranAdewale Akinnuoye-Agbaje
Merkezî
bölümleri
"The 23rd Psalm"
"?"
"The Cost of Living"
Bilgileri
CinsiyetErkek
MeslekAsi
Esrar satıcısı
Rahip
Yaşı36

Mr. Eko ya da tam adıyla Eko Tunde, Lost dizisinde Adewale Akinnuoye-Agbaje'nin canlandırdığı bir karakterdir.

Kazadan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukken[değiştir | kaynağı değiştir]

Eko’nun kardeşi Yemi bir gün çok acıkmıştır. Bunu gören Eko Yemi’yi bir kiliseye sokar ve Eko oradan kardeşi için yemek çalar. Kardeşine verir ve tam kaçacaklarken oranın rahibesi Eko’yu ve kardeşini görür. Ve rahibe Eko’ya günah işlediğini söyler. Ve zorla Eko’yu günah çıkartmaya yollar. Ancak kendisi günah işlemediğini düşünür ve günah çıkartmaz. Yine bir gün Eko ve arkadaşları futbol oynamaktadır. Eko’nun yaşadığı köyü yerli gerillalar basar ve çocuk kaçırırlar. Sonra çete lideri masum bir adamı bağlar ve Yemi’ye tabanca verip vurmasını söyler. Yemi tam vuracakken Eko elinden silahı alır ve yaşlı adamı öldürür. Bunu gören çete lideri Eko’yu yanlarına alıp köyden giderler.

Büyüyünce[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar sonra Eko bir uyuşturucu pazarlığı yapmaya gider. Sonra adamları kandırıp öldürür ve uyuşturucuları alır. Sonra artık bir rahip olan kardeşi Yemi’nin kilisesine gider ve Yemi’den kendisini ve arkadaşlarını rahip yapmasını ister. Çünkü Kızılhaç’ın uçaklarından biri sayesinde uyuşturucuları yükleyip başka ülkeye götürebileceklerdir. Yemi ilk önce istemez ama Eko onun parasıyla köye aşı alacaklarını söyleyince kabul eder. Eko daha sonra kilisedeki bütün Meryem Ana heykelciklerini satın alır ve içini uyuşturucu ile doldurur.

Daha sonra heykelleri uçağa yüklerler. Tam kaçacaklarken jandarma gelir ve Yemi vurulur. Sonra arkadaşları Yemi’nin bedenini uçağa koyarlar, Eko da tam binecekken arkadaşı onu geri iter ve yere düşer. Uçak gider. Jandarmalar Eko’yu rahip zannederler ve köyüne geri götürürler. Eko kardeşinin kilisesini devralır. Bir kadın çocuğu ile gelir ve Yemi’nin nerede olduğunu sorar. Eko ise onun yurtdışına çıktığını, ama daha sonra geri geleceğini söyler. Kadın Yemi’nin ne zaman Londra’ya gideceğini sorar. Eko ise Yemi’nin yerine onun gideceğini söyler ve bütün kilise işlerine onun bakacağını söyler. Kadın çocuğunu kilisede çalışması için verir. Bir gün dışarıda silah sesleri duyulur ve Eko çocuğa içeride kalmasını söyler ve kendisi dışarı çıkar. Gelenler aşı isteyenlerdir. Eko aşıyı vermeyeceklerini söyler. Ancak bu sırada çete lideri bir kadına vurur ve Eko da kabul etmek zorunda kalır.

Çete sonra tekrar köye döner. Eko’dan aşıyı ister. Eko ise onları kilisede öldürür. Halk onu öyle görünce çok şaşırır ve kiliseyi kapatırlar. Eko da bunun üzerine Londra’ya gider ve oradan Avustralya’ya bir kilisede çalışmaya gider. Kiliseye bir gün bir kadın gelir ve kızının bir mucize yaşadığını, boğulduktan sonra dirildiğini söyler. Eko bunun nasıl olduğunu sorar. Kadın ise kızının 2 saat suyun altında kaldığını ve sonra sabah kalktığını söyler. Ama buna inanmaz. Eko bunun üzerine kıza yaşıyor teşhisini koyan doktora gider ve durumu anlatır. Doktor kızın yaşadığını otopsi sırasında gördüğünü söyler. Eko evlerine gider ama anne ve kızı babasının konuşmasına engel olamazlar. Babası medyumluk yaptığını,ama insanları kandırdığını, mucizelere inanmadığını söyler. Eko Los Angeles'a uçak bileti alır ve havayoluna gider. O kız Eko’nun kardeşi Yemi’yi rüyasında gördüğünü söyler. Eko ise kardeşi hakkında konuşmamasını söyler ve kavga çıkar. Kız Yemi’nin Eko hakkında iyi bir insan olduğunu söylediğini aktarır. O sırada Libby gelir ve her şeyin yolunda olup olmadığını sorar. Eko her şeyin yolunda olduğunu söyler ve Los Angeles'ta iş bulmak için adaya düşecek olan uçağa biner.

Adada[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon (1-44)[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezonda karakterden bahsedilmemektedir. Uçağın kuyruk kısmıyla birlikte denize düştüğü, ismi verilmeksizin tasvir edilmektedir.

2. Sezon (44-67)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuyruk kısmı denize düştüğünden denizden sahile çıkmıştır. Elinden geldiğinde insanlara yardım etmiş ve Emma ve Zach’e de göz kulak olmuştur. Ölü bedenleri denizden çıkarmıştır. Ayrıca ilk gece diğerleri gelmiştir ve Eko’yu da yanlarına almak istemişlerdir. Eko ise iki adamı taş ile öldürmüştür ve kırk gün bunun yasını tutup kimseyle konuşmamıştır. Kendine bir sopa yapmıştır. Dharma'nın The Arrow istasyonunu bulmuştur. Ana Lucia bu adaya düştüğü için ağlarken Eko da 40 gün sonra ilk defa konuşmuştur.

Sawyer ile Micheal adaya tekrar dönünce Jin ile birlikte onları esir alır ve Ana Lucia’nın isteğiyle Jin'i aşağıya atar. Micheal Walt’u aramaya gidince Jin de Micheal’ı aramak ister. Eko da Jin’e yardım eder.Ve The Others’ı yürürken görürler. Ancak bu sırada Emma ya da Zach’in de onların yanında olduğunu görür. Sonra adanın diğer tarafına giderler. Ambara inince Locke’a böyle bir ambarın diğer tarafta olduğunu da söyler. Charlie’nin elindeki Meryem Ana heykelciklerini görür Charlie’den kendisini oraya götürmesini ister. Sonra uçağı bulur ve kardeşinin boynundaki haçı alır. Bu uçak uyuşturucu yollanan uçaktır ve aynı adaya düşmüştür. Charlie’nin gördüğü rüya ve paniklemesi üzerine Aaron’ı ve vaftiz olmadığını söylediği için Claire’i vaftiz etmiştir. Henry Gale (Benjamin Linus) ile kendisi de konuşmuştur ve onun önünde sakalını kesmiştir. Charlie ile birlikte kilise yapmaya çalışırlar. Bernard S.O.S işaretini yaparken onlardan yardım istemiştir ancak kilise yaptıkları için yardım edememişlerdir. Ana Lucia öldüğünde onun önünde dua etmiştir.

Eko rüyasında Ana Lucia ve Yemi Locke’a yardım etmesini söylemiştir. Locke’a soru işaretinin ne olduğunu sorar. Soru işareti Locke’ın Dharma haritasında vardır. İkisi en yakın istasyonu, yani The Pearl’ü bulurlar. Locke oryantasyon videosunu izler ve düğmeye basma işinin psikolojik bir deney olduğunu düşünür. Ve artık düğmeye basmaz. Onun yerine de Eko basmaya devam eder. Desmond adaya gelince Locke onunla konuşur ve ikisi de düğmeye basmadan ne olacağını merak ederler. Kapıyı Eko’nun yüzüne kapatırlar ve Eko da dinamitle kapıyı patlatır ancak patlamaz ve Eko yaralanır. Desmond iyice korkar ve sayıları girmek için uzandığında Locke bilgisayarı kırar ve ambar patlar.

3. Sezon (69-73)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ambar patlayınca bir kutup ayısı Eko'yu kaçırır. Locke ve Charlie Eko'yu bulmaya giderler.Locke Eko'yu bulur ama Eko komadadır ve ağır yaralıdır. Jack de yoktur çünkü o sırada diğerleri Jack'i kaçırmıştır. Eko gözlerini açınca ormana gider ve kardeşini takip etmeye başlar. Pearl istasyonuna gitmek için Locke bir grup oluşturur. Aralarında Sayid, Nikki, Paulo ve Locke'ın olduğu grup yolda Mr.Eko'yu su içerken bulur. Aşağıya inme vakti geldiğinde Locke Eko'ya inip inmeyeceğini sorar. Eko inmez ve kardeşi Yemi ona yine gözükür. Sonra Eko ona her şeyi anlatır. Yemi ise "Benimle kardeşin gibi konuşma"der ve gider. Siyah Duman olarak geri döner ve Eko'yu parçalar. Locke onu yaralı halde bulur ve Eko ona bir şeyler söyler. Sonra ölür.

Öldükten sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr.Eko ölmeden önce Locke'a sıranın onlarda olduğunu söylemiştir. Ayrıca sopasında yazılı olan "Başını kaldır ve kuzeye bak.John 3-05" teki 3-05 Eko'nun öldüğü saattir ve aynı zamanda Mr.Eko öldükten çok sonra gelen Daniel'ın tespit ettiği adaya en iyi gelmenin numarasıdır. Adadan sonra Hurley Sayid ile konuşurken satranç oynadığı kişinin Mr.Eko olduğunu söyler.

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eko'nun tanıştığı sahte medyum olan kişi Richard Malkin'dir. Ayrıca bu kişi Claire'in uçağa binmesi gerektiğini söylemiştir.