Sundown (Lost)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Sundown"
Lost bölümü
Bölüm no.6. sezon
6. bölüm
YönetmenBobby Roth
SenaristPaul Zbyszewski & Graham Roland
Prodüksiyon no.606
Yayın tarihi2 Mart 2010
Konuk oyuncular
Kevin Durand
Hiroyuki Sanada
Kimberley Joseph
Kailee Velasco
Peter Stray
David Griffith
Kiersten Havelock
Mickey Graue
Anthony Azizi
John Hawkes
Andrea Gabriel
Cas Anvar
Aramis Knight
Salvatore Abbadessa
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Lighthouse"
Sonraki →
"Dr. Linus"
Lost (6. sezon)
Lost bölümleri

"Sundown", American Broadcasting Company'de gösterilen Lost'un altıncı ve final sezonunun altıncı, toplamda ise 109. bölümüdür. Bölüm, ABD'de 2 Mart 2010 tarihinde yayınlandı.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon prömiyeri "LA X" bölümündeki olayların sonrasında, Sayid Jarrah (Naveen Andrews), kardeşi Omar (Cas Anvar) ile Omar'ın eşi Nadia'nın (Andrea Gabriel) evine gelir. Gecenin bir yarısında Omar, Sayid'e tefeciye önemli miktarda borcu olduğunu söyler ve ondan, kendisine bu konuda yardım etmesini ister. Sayid, bu teklifi reddeder. Sonraki gün Omar, ağır bir şekilde yaralanmıştır ve Nadia, Sayid'den bu sorunu çözmemesi için ricada bulunur. Nadia ile Sayid, birbirlerine duydukları hisler hakkında konuşurlar, Sayid, Nadia'ya onu hak etmediğini belirtir. Daha sonra Sayid, tefeci Martin Keamy'nin (Kevin Durand) yanına götürülür; kısa bir konuşmadan sonra Sayid, onu ve adamlarını öldürür. Oradan ayrılırken, dondurucuda bağlı halde bulunan Jin-Soo Kwon'u (Daniel Dae Kim) fark eder.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki bölüm "Lighthouse"daki olayların ardından Sayid, zehirli hap hakkında Dogen (Hiroyuki Sanada) ile yüzleşir. Dogen, Sayid'in kötü biri olduğunu iddia eder. Bir mücadele içine girerler, fakat Dogen, onu öldürmeyi reddederek bunun yerine Sayid'den tapınaktan gitmesini ister. Aynı anda, Man in Black (Terry O'Quinn), Claire Littleton'u (Emilie de Ravin), Dogen'ın dışarı çıkmasını istediğini belirten mesajını iletmesi için tapınağa gönderir. Dogen, tapınaktan dışarı çıkmayı reddeder ve Claire'i hapseder. Ardından, Sayid'e bir hançer verir ve Man in Black'i göğsünden öldürmesini söyler, bu da Sayid'in hâlâ iyi bir insan olduğunu gösterecektir. Sayid, söylenenleri yapar fakat hançer hiçbir etki göstermez. Man in Black, eğer Sayid kendisi ile iş birliği yaparsa, ölmüş olan Nadia dahil istediği her şeyi elde edebileceğini belirtir. Sayid, Diğerleri'ne ileteceği bir mesaj ile tapınağa geri döner.

Sayid, Man in Black'in ültimatomunu Diğerleri'ne iletir: gün batımına kadar tapınağı terk ederek ona (Man in Black'e) katılmaları gerekmektedir yoksa hepsi öldürülecektir. Bu, Diğerleri arasında bir karışıklığa yol açar ve Cindy (Kimberley Joseph) dahil birçok kişi tapınağı terk eder. Kargaşa esnasında Kate Austen (Evangeline Lilly), Claire'i aramaya çıktığı ormandan geri döner. Lennon (John Hawkes) ile yüzleşerek kendisini Claire'e götürmesini sağlar. Kate, Claire'in oğlu Aaron'a üç yıl boyunca baktığını Claire'e açıkar fakat konuşmasına devam etmesine izin verilmez. Bu esnada Sayid, adaya nasıl getirildiğini anlatan Dogen ile yüzleşir. Yıllar önce, Japonya'da bir iş insanı iken çok içtiği bir gece bir kaza yapar ve on iki yaşındaki oğlu o kazada ölür. Jacob (Mark Pellegrino), onu bir hastanede ziyaret eder ve Dogen'ın oğlunu iyileştirebileceğini fakat bunun bedeli olarak Dogen'ın adaya gelmesi gerektiği ve bir daha adadan geri dönmeyeceğini söyler. Dogen, hikâyesini bitirdikten sonra Sayid, onu pınarın içine fırlatır ve suda boğar. Sonrasında, Lennon'ın boğazını keserek öldürür. Dogen, Man in Black'i dışarıda tutan tek şeydi ve ölümüyle, Smoke Monster (Siyah Duman/Canavar), tapınağa girer ve herkesi öldürür.

Ilana (Zuleikha Robinson), Sun-Hwa Kwon (Yunjin Kim), Frank Lapidus (Jeff Fahey) ve Ben Linus (Michael Emerson), saldırının başlamasından kısa bir süre sonra tapınağa varırlar ve diğer adayları aramaya başlarlar. Ben, Sayid'i bulur fakat Sayid'in Dogen ile Lennon'ı öldürdüğünü görünce oradan kaçar. Kate, gruptan ayrılır ve Claire'in yanına gider. Ilana, Sun, Frank, Ben ve Miles Straume (Ken Leung), gizli bir geçitten geçerler. Saldırıdan sonra Sayid, Claire ve Kate, dışarıda Man in Black ile bekleyen Diğerleri'ne katılırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fordis, Jeff (26 Şubat 2010). "Lost (3/2)". ABC Medianet. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]