LA X

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"LA X"
Lost bölümü
Jack Shepard, alternatif zaman çizgisinde Oceanic 815 sefer sayılı uçakta.
Bölüm no.6. sezon
1 & 2. bölüm
YönetmenJack Bender
SenaristDamon Lindelof
Carlton Cuse
Prodüksiyon no.601 & 602
Yayın tarihi2 Şubat 2010
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Incident"
Sonraki →
"What Kate Does"
Lost (6. sezon)
Lost bölümleri

"LA X", American Broadcasting Company'de gösterilen Lost'un 104. ve 105. ayrıca altıncı ve final sezonunun ilk bölümüdür.[1] Bölüm, show runner/yönetici yapımcılar Damon Lindelof ve Carlton Cuse tarafından yazıldı, yönetici yapımcı Jack Bender tarafından yönetildi.[2] Her iki bölüm, 2 Şubat 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde ABC'de ve Kanada'da CTV'de yayınlandı.[3]

Hikâye, bir önceki "The Incident" bölümünün sonunda patlayan hidrojen bombasının sonrasını ele almaktadır. "LA X", önceki bölümlerde kullanılan flashback, flashforward ve zamanda yolculuk gibi yöntemlerinin yerine yeni bir anlatım tarzını ortaya çıkarmaktadır. Bu yöntemle, ton bakımından final sezonunun, ilk sezonun benzeriymiş hissini uyandıracağı belirtildi. ABC bu sahneleri, "flash sideways" olarak tanımladı.[4] Nitekim bölüm karakterleri tekrar 2004 ve 2007 yıllarına götürüldü. "LA X" bölümü, ABD'de 12.614 milyon kişi tarafından seyredildi.[5]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk zaman çizgisinde; 2004 yılında Oceanic Flight 815 uçuşunu sürdürmektedir. Dizinin kahramanları ilk uçuşta olduğundan farklı da olsa benzerlik göstermektedir. Kate Austen (Evangeline Lilly) yine Federal Ajan Edward Mars (Fredric Lehne) eşliğinde yolculuk yapmaktadır. Dr. Jack Shephard (Matthew Fox), babasının cenazesini götürmektedir. Rose Henderson (L. Scott Caldwell) yine Jack'e yakın koltuğa oturmuştur, Bernard bu kez yanına gelip oturabilecektir. John Locke (Terry O'Quinn) ise yine felçlidir. Ancak farklı olarak Boone Carlyle (Ian Somerhalder), üvey kız kardeşini Los Angeles'a giden uçağa bindirmemiş, onu yanına almadan uçağa binmiştir. Boone ve Locke yakın koltuklara oturmuşlardır ve sohbet ederler. Hugo "Hurley" Reyes (Jorge Garcia) dünyanın en şanslı adamı olduğunu düşünmektedir, yan koltukta oturan Sawyer, Hugo'ya kendisine piyango çıktığını herkese söylememesi tavsiyesinde bulunur. Desmond Hume da (Henry Ian Cusick) uçağın yolcularından biridir, bir ara yanındaki yolcudan sıkılarak Jack'in yanına oturur, tanışırlar ve bir müddet sohbet ederler. Charlie Pace (Dominic Monaghan) de uçaktadır ve intihar etmek için bir eroin paketi yutmaya çalışır. Jack ve Sayid Jarrah (Naveen Andrews), yardımlaşarak onu uçakta hayata döndürür, ancak Charlie hayata döndüğü için memnun değildir ve Jack'e kendisini kurtardığı için kızar.

Uçak güvenli olarak LAX'e (Los Angeles Uluslararası Havaalanı) iniş yapar. Boone ve Locke el sıkışırlar. Locke inmek için tekerlekli sandalyesini bekler. Charlie'ye eşlik etmek için polisler gelir. Havaalanında Jack'e babasının tabutunun kaybedildiği bildirilir. Kate, ajandan kurtulmayı başararak Claire Littleton'ın (Emilie de Ravin) yolcu olduğu bir taksiyi kaçırır. Jin-Soo Kwon (Daniel Dae Kim) çıkışta bavulundan yüksek miktarda nakit para çıktığı için gözaltına alınırken Sun-Hwa Kwon (Yunjin Kim), İngilizce bildiğinin öğrenilmesinden korkarak kocasına yardım edemez. Jack annesine babasının cenaze törenini yapamayacaklarını telefonda anlatır. Locke'ın bavulları da kaybolmuştur, Jack ve Locke bagaj servisinde karşılaşırlar ve kaybolan tabut ve bavullar konusunda konuşurlar. Jack isterse kendisini muayene edebileceğini söyleyerek Locke'a kartını verir. Locke kartı alır ve teşekkür ederek gider.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci zaman çizgisinde; olaylar 2007 yılında devam eder. Hidrojen bombasının patladığı andan sonra Jack, Kate, Hurley, Sayid, Jin, Juliet Burke (Elizabeth Mitchell), James "Sawyer" Ford (Josh Holloway) ve Miles Straume (Ken Leung) hiçbir şeyin değişmediğini görür. Sadece Ben Linus'ın (Michael Emerson), Jacob'ı (Mark Pellegrino) öldürdüğü zamana gelmişlerdir. Sawyer Juliet'in öldüğünü düşünerek Jack ile kavga eder ancak Juliet, Desmond'ın istasyonu patlatmasından sonra Kuğu İstasyonu enkazı altında sağ kalmıştır. Juliet yaralıdır, Sawyer onu kurtarmak için enkaza girer, Sawyer'a çok önemli bir şey anlatacağını söyler. Ancak yarası nedeniyle söyleyemeden ölür ve Sawyer onu enkazdan çıkarır, ölümünden Jack'i sorumlu tutar.

Bu arada Sayid silahla ağır yaralanmıştır ve ölmek üzeredir. Hurley, Sayid'e yardım etmeye çalışmaktadır. Bu sırada Jacob çıkagelir ve Hurley'e kendisinin öldüğünü, kendisini kimsenin göremeyeceğini anlatır. Sayid'in kurtulması için onu tapınağa götürmeleri gerektiğini anlatır. Hurley'e kendisine önceden verdiği gitar kutusunu da getirmesi gerektiğini anlatır. Herkes Sayid'i tapınağa götürmek üzere yola çıkar. Sawyer ve Miles Juliet'i gömmek için geride kalır. Sawyer, Miles'tan medyumluk yeteneğini kullanarak Juliet'le iletişim kurmasını ister ve Miles "İşe yaradı" sözcüğüyle gizemli bir cevap aktarır.

Tapınağa gidenler ise Diğerleri tarafından yakalanır. Hurley yakalandıkları Diğerleri'ne, onları Jacob'ın gönderdiğini ispatlamak için gitar kutusunu gösterir. Gitarın kutusunun içerisinden çıkan ahşap bir ankhı grubun lideri kırar ve içinden bir not çıkarır. Notta Hurley ile arkadaşlarının isim listesi ve Sayid'e yardım etmeleri gerektiği yoksa herkesin başının büyük belaya gireceği yazılıdır. Sayid bir havuza götürülür. Su altında kum saatinde belli bir zaman geçinceye kadar kalması gerekecektir. Ama havuzda canlandırma işe yaramaz ve Sayid'in öldüğü söylenir. Jack ona kalp masajı yapar, masaj sonuç vermez, Kate Sayid'in öldüğüne Jack'i ikna eder. Sawyer ve Miles da Juliet'i gömdükten hemen sonra yakalanarak tapınağa getirilmiştir.

Ayrı bir odada Hurley'e sorular soran Diğerleri'nin lideri, Jacob'ın öldüğünü öğrenir ve şoke olur. Hemen alarm vererek bir saldırıya karşı hazırlıklara başlanır. Jack'e kendilerine katılmaları konusunda ısrar ederler ancak Jack kabul etmez. Bu esnada Sayid aniden yaşama döner.

Bu arada heykelin altındaki odada Ben ve yeni Locke vardır. Jacob yanmıştır. Yeni Locke bıçağı yerden alır ve bir kilim parçasıyla Jacob'ın kanını temizler. Siyah giyen adam Locke'ın formuna bürünmüştür. Ben'e dışarı çıkmasını Richard'a onunla görüşmek istediğini söylemesini ister. Dışarıda 316 sefer sayılı uçuşla gelen Bram ve ekibi heykele girmek istemektedirler, Richard onlara engel olmaktadır. Bu esnada Ben dışarı çıkar ve Richard Alpert'a (Nestor Carbonell), Locke'ın onunla görüşmek istediğini söyler. Ancak Ben'e Jacob'ın nasıl olduğu sorulur, Ben öldüğünü söylemez, Jacob'ın iyi olduğunu belirtir. Locke'ın Richard'ı görmek istediğini yinelemesi üzerine Richard kızar ve Ben'i hırpalayarak eski Locke'ın cesedinin yanına fırlatır. Ben Locke'ın cesedini görünce çok şaşırır ama Bram ve silahlı ekibi ile birlikte zorla heykele sokulur. Siyah giyen adam silahlı gruba Jacob'ın öldüğünü ve dışarı çıkmalarını söyler. Ancak ona ateş edilir. O zaman duman canavarına dönüşür ve Ben hariç tüm ekibi kolayca öldürür. Daha sonra Locke formunda iken Ben'e amacının eve dönmek olduğunu anlatır ve bunu ironik bulur çünkü eski Locke'ın tek amacı adada kalabilmektir. Eski Locke'ın hayatının acınacak durumda olduğundan bahseder.

Dışarıda Richard tapınaktan fişekler fırlatıldığını görür. Siyah giyen adam heykelden dışarı çıkar ve Richard'a zincirlerinden kurtulduğunu gördüğünü söyler. Richard bu sözle adamın kim olduğunu anlar ama bir şey söylemeyeden adam onu darbelerle bayıltır. Richard'ı sırtına alıp ormana doğru taşımadan önce Diğerleri'ne hepsinin birer hayal kırıklığı olduğunu söyler.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ocak 2010'da, genelde ocak ayının son salı günü saat 9:00'da yapılan ABD Başkanı Barack Obama'nın yıllık konuşması için Beyaz Saray'ın 26 Ocak ve 2 Şubat tarihlerini düşündüğünü açıkladı.[6][7] Sonraki tarihin seçilmesi, Lost'un prömiyerini engellemekte ve ABC'nin aylar önce "Final Sezonu" için yaptığı tanıtımları sabote ederek sezonun ilk bölümünün başka br tarihte yayınlanmasına neden olacaktı[8] Bu engelleme, dizinin hayranlarının online bir protestosuna neden oldu ve olay, onlarca medya kuruluşunca ele alındı.[9] 8 Ocak'ta Beyaz Saray Basın Sekreteri Robert Gibbs, Obama'nın konuşma saatini değiştirdiğini açıkladı.,[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ABC Medianet (14 Ocak 2010), "Weekly Primetime Program Schedule Grids 14 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 16 Ocak 2010 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ ABC Medianet (15 Ocak 2010), "Lost: 'LA X' – Season Premiere 19 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 16 Ocak 2010 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ CTV, "Canada's Online Home for Lost 22 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". 16 Ocak 2010 tarihinde erişilmiştir.
  4. ^ "Flash Sideways". ABC. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2010. 
  5. ^ Gorman, Bill (3 Şubat 2010). "TV Ratings: Lost Premieres Up; Idol Lifts Fox to Ratings Win". TV by the Numbers. 7 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2010. 
  6. ^ Roberts, Soraya (7 Ocak 2010) "ABC's Lost Premiere May Be Replaced by President's Obama State of the Union Address 18 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", Daily News. 17 Ocak 2010.
  7. ^ Adalian, Josef (6 Ocak 2010), "White House Could Derail Lost Premiere Plans 10 Haziran 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", The Wrap. 17 Ocak 2010.
  8. ^ Anderson, Kyle (7 Ocak 2010), "President Obama's Lost Controversy: The Solution! 19 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", MTV. 17 Ocak 2010
  9. ^ 6–8 Ocak 2010. ABC News 29 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Atlantic 11 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Arizona Republic, The Birmingham News 20 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Boston Globe 14 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., BuddyTV 10 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., CBS News 18 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Chicago Sun-Times 10 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Christian Science Monitor 29 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Dallas Morning News 8 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Digital Spy 12 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Fox News 13 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Futon Critic, The Hollywood Reporter 30 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Honolulu Advertiser[ölü/kırık bağlantı], The Huffington Post 7 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., IGN 11 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., National Public Radio 8 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., NBC 10 Eylül 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi, New York Post 5 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The New York Times, North by Northwestern 9 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Perez Hilton 15 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., San Jose Mercury News 4 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., South Florida Sun-Sentinal 25 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Time 24 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Toronto Star 6 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., TV.com 11 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., TV Guide 16 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., USA Today 16 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Wall Street Journal 29 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Washington Post 25 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Zap2it 11 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., vs. 17 Ocak 2010.
  10. ^ Godwin, Jennifer (8 Ocak 2010), "Lost Versus Obama: Lost Wins! 14 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", E!. 17 Ocak 2010.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]