İçeriğe atla

Richard Alpert

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Alpert
Lost karakteri
İlk görünüm"Not in Portland"
Son görünüm"The End"
YaratanJ.J. Abrams
Damon Lindelof
CanlandıranNestor Carbonell
Bilgileri
MeslekÇiftçi, köle

Richard Alpert, Amerikan ABC televizyon dizisi Lost'ta Nestor Carbonell tarafından canlandırılan kurgusal bir karakterdir. İlk kez, Mittelos Bioscience adındaki şirketin bir doktoru olduğunu iddia ettiği Juliet Burke (canlandıran Elizabeth Mitchell) karakterinin flashbackinde göründü fakat daha sonradan, Diğerleri adındaki adanın yerli grubunun bir üyesi olduğu ortaya çıktı ve dizinin yapımcıları tarafından Budizm'deki Panchen Lama'ya benzetilen grupta hiyerarşik düzende bir role sahiptir. Karakterin önemli bir özelliği yaşlanmamasıdır; dizinin hem 2004 yılındaki hem de flashbacklerle gittiği en eski tarih olan 1850'lerin ortasındaki olaylarında aynı fiziksel görünüme sahiptir.

Esasen dizinin üçüncü sezonun "Not in Portland" bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı ve bu sezon boyunca hem flashbacklerde hem adanın şimdiki tarihinde meydana gelen olaylarda tekrar göründü ancak 2007 yılının ilkbaharında, kısaca Lost'un üçüncü sezonunun üç bölümlük finalinden önce, Carbonell, şovdaki geleceğini tehlikeye attığı CBS'teki televizyon dizisi Cane'de düzenli oyuncu olmak üzere anlaşma yaptı. Fakat, 2008 Amerika Yazarlar Birliği grevi, Cane dizisinin iptal olmasına neden oldu ve Carbonell'ın, Lost'un dördüncü sezonunun final bölümünde ve beşinci sezonunun birçok bölümünde yer almasını sağladı. Yapımcılar Damon Lindelof ve Carlton Cuse, Ocak 2009'da oyuncunun Lost'un altıncı ve son sezonunda yer alması için Carbonell ile anlaştıklarını açıkladı.

Richard Alpert, Ab Aeterno adlı bölümün merkezinde yer alan karakter oldu. The End adlı son bölümde ölümsüzlük özelliğinin sona ererek saçlarının beyazlamaya başladığı görüldü. Dizinin son bölümünde uçakla adadan sağ olarak ayrılan kişilerden biri oldu.