Michael Emerson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Emerson
Michael Emerson SDCC 2013.jpg
Michael Emerson (2013, San Diego Comic Con)
Doğum 7 Eylül 1954 (1954-09-07) (67 yaşında)
Cedar Rapids, Iowa, ABD
Boy 173 santimetre
Evlilik Carrie Preston (e. 1998)

Michael Emerson (d. 7 Eylül 1954, Iowa), Amerikalı oyuncudur. 2001 yılında The Practice dizisindeki rolü ile ve 2006-2009 yılında Lost dizisindeki Benjamin Linus rolü ile Emmy ödülü kazandı. Diğer en ünlü rolü Testere filmindeki Zep Hindle rolüdür. Son olarak Person of Interest adlı TV dizisinde Harold Finch karakterini canlandırmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Emerson, 7 Eylül 1954'te Cedar Rapids, Iowa’da dünyaya geldi ve Toledo, Iowa’da büyüdü. Iowa’da Drake University’de eğitim aldıktan sonra 1976’da tiyatro sanatlarında derece aldı ve New York'a taşındı.

oyuncu olarak iş bulamayınca değişik işlerde çalışan Emerson, 1986 yılında ilk karısı ile birlikte Jacksonville, Florida’ya taşındı. 1986-1993 yılları arasında yerel prodüksiyonlarda rol aldı ve oyunculüğü bırakıp öğretmen olmayı düşünürken, MFA oyunculuk programına katıldı.

Bu program onun profesyonel tiyatrocular ve çok iyi yönetmenlerle tanışmasına yardımcı oldu ve 1993 yılında Alabama Üniversitesi’nin sponsorluğundaki güzel sanatlar ve profesyonel oyuncu yetiştirme programına (Master of Fine Arts/Professional Actor Training Program) kaydoldu. Bu eğitimden sonra New York'a geri döndü ve geleneksel Alabama Shakespeare Festivali’nin gösterim katoloğunda yer aldı.

En sonunda büyük çıkışını 1997 yılında Moises Kaufman’ın Broadway oyunu Oscar Wilde’da oynayarak yakaladı. Sonraki yıllarda tiyatroya devam etti ve 1998’de Uma Thurman’la The Misanthrope, Kevin Spacey ile The Iceman Coment’te (Willie Oben rolünde), Give Me Your Answer, Do! ve Hedda Gabler’da Kate Burton’la birlikte oynadı.

2000–2001 sezonunda The Practice adlı avukat dizisinde 'William Hinks' adlı suçlarını itiraf eden seri katil rolüyle birçok bölümde yer aldı ve buradaki performansıyla 2001’de Öne Çıkan Konuk Oyuncu (Outstanding Guest Actor) dalında Emmy Ödülü kazandı. Without A Trace, Law & Order: Criminal Intent ve The X-Files: I Want to Believe dizilerinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

2002’de Diane Lane, Richard Gere ve Olivier Martinez’in başrollerinde olduğu Sadakatsiz‘de (Unfaithful) oynadı ve 2004'te ses getiren korku filmi Saw’da ‘Zep Hindle’ karakterini canlandırdı.

2004 yılında yayınlanmaya başlayan Emmy Ödüllü dizi Lost'ta 'Benjamin Linus'u (önceden Henry Gale adıyla bilinen) canlandırdı. Başlarda az sayıda bölümde oynayan Emerson, dizinin 3. sezonunda ana karakter olarak diziye döndü.

Sinemaya da devam eden Emerson, 2005'te Zorro Efsanesi’nde (The Legend of Zorro) 'Harrigan' ve 2006’da Jumping Off Bridges filminde 'Frank Nelson' rollerini canlandırdı.

2011 yılında başlayan ve Haziran 2016'da finalini yapmış olan Person of Interest adlı dizide başrol karakterlerinden "Harold Finch" i canlandırmıştır.

Kişisel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk eşinden boşanan Emerson, ikinci karısı aktris Carrie Preston ile Eylül 1998‘de evlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]