Juliet Burke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Juliet Burke
Lost karakteri

Elizabeth Mitchell Juliet rolünde
İlk görünüm"A Tale of Two Cities"
Merkezî
bölümleri
"A Tale of Two Cities"
"Not in Portland"
"One Of Us"
"The Other Woman"
"The Incident"
Bilgileri
MeslekJinekolog
DurumuÖlü

Dr. Juliet Burke (evlilik öncesi soyadı Carlson), Amerikan drama televizyon dizisi Lost'ta yer alan kurgusal karakterdir. Elizabeth Mitchell tarafından canlandırıldı. Karakter, şovun üçüncü sezonunun ilk bölümünde şova giriş yaptı ve altıncı sezonun prömiyerinde ise öldü. İlk zamanlar adanın yerli sakinlerinden olan Diğerleri ile birlikte yaşarken, sonradan 815 kazazedelerine katılır.

Juliet, Jinekolog'dur. Diğerleri onu adadaki çocukları test etmesi için getirmiştir. Bir süre sonra Benjamin Linus adına 815 Oceanic kazazedelerinin arasına casus olarak girmişti. Fakat daha sonra Diğerleri için ajanlığı bırakıp bu kez 815 kazazedelerinin arasında kalmıştır. 5. sezonda parlamalar sırasında Sawyer ile yakınlaşmıştır. Kuğu inşa edilirken elektromanyetizm sebebiyle çukura düşmüştür. 6. sezonun başında ise ölmüştür.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chicago Tribune'den Maureen Ryan, Juliet'i "2006 sonbaharının en iyi kötü kadını" olarak tanımladı ve üçüncü sezona kadar Lost'ta Benjamin Linus'ı (Michael Emerson) "en ürpertici kötü adam" olarak düşündüğünü yazdı.[1] Entertainment Weekly ise karakteri, "büyüleyici küçük karakter" olarak "entrikacı Juliet" olarak tanımladı.[2] BuddyTV'nin kıdemli yazarı Jon Lachonis, Juliet'in merkezde olduğu "One of Us" bölümünün Lost'ta şimdiye kadar çekilen en mükemmel bölüm olduğunu belirtti.[3] Aynı yazıda, Elizabeth Mitchell'in performansını övdü. Elizabeth Mitchell, "One of Us" bölümündeki performansıyla 2007 Emmy Ödülleri'nde drama dalında "En İyi Yardımcı Aktris" ödülünü aldı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ryan, Maureen (19 Ekim 2006). "Fall TV's best new characters". The Watcher, Chicago Tribune. 10 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2008. 
  2. ^ Aubry D'Arminio, "TV on DVD," Entertainment Weekly 1026 (19 Aralık 2008): 58.
  3. ^ Lachonis, Jon (11 Nisan 2007). "Lost - 3.16 One of Us Recap". BuddyTV. 9 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2008. 
  4. ^ "2007 Emmys CONFIRMED Episode Submissions". The Envelope Forum, Los Angeles Times. 26 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]