Dr. Linus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Dr. Linus"
Lost bölümü
RichardBlackRock.jpg
Richard (Nestor Carbonell), kendini öldürmek için Black Rock'a gider.
Bölüm no. 6. sezon
7. bölüm
Yönetmen Mario Van Peebles
Senarist Edward Kitsis &
Adam Horowitz
Prodüksiyon no. 607
Yayın tarihi 9 Mart 2010
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Sundown"
Sonraki →
"Recon"
Lost (6. sezon)
Lost bölümleri

"Dr. Linus", American Broadcasting Company'de gösterilen drama televizyon dizisi Lost'un altıncı sezonunun yedinci, toplamda ise 110. bölümüdür. Ben Linus (Michael Emerson) merkezli olan bölüm, ABD'de 9 Mart 2010 tarihinde yayınlandı.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Benjamin Linus (Michael Emerson), lisede bir tarih öğretmenidir. Bir gün, Leslie Arzt (Daniel Roebuck) ile okuldaki finansman eksikliği, özellikle okul müdürü Reynolds (William Atherton), tarih kulübü yerine Ben'in ceza sınıfındaki çocuklara bakması hakkında şikâyette bulundukları bir sohbet ederler. Vekil öğretmen John Locke (Terry O'Quinn), Ben'e müdür olmasını önerir. Parlak öğrencisi Alex Rousseau'ya (Tania Raymonde) ders verirken Ben, müdürün, okuldaki hemşire ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Ben, hemşirenin e-mailine girip gönderdiği mesajları ele geçirmesi için Arzt'tan yardım ister böylece okul müdürüne istifa etmesi için şantaj yapacaktır, fakat Reynolds, Ben'e eğer onu tehdit ederse, kendisinin de Alex'in geleceğini mahvedeceğini söyler. Ben, Alex'in geleceği için geri adım atar.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sundown" bölümündeki olayların ardından Ben, Ilana (Zuleikha Robinson), Miles Straume (Ken Leung), Sun Kwon (Yunjin Kim) ve Frank Lapidus (Jeff Fahey) Man in Black'in (Terry O'Quinn) tapınakta yaptıklarından sonra tapınaktan kaçarlar. Ilana, Miles'ın medyumluk yeteneğini kullanarak Jacob'ın küllerinden Jacob'ın nasıl öldürüldüğünü öğrenmesini ister ve Ben'in Jacob'ı öldürdüğünü öğrenir. Esas kazazedelerin kamplarının bulunduğu sahile giderler ve orada Ilana, Ben'i ayağından bağlar ve kendisi için bir mezar kazmasını söyler. Man in Black, Ben'in yanına gelir, kaçması için ayak bağını çözer ve Hidra İstasyonu'na gelerek Ben'in adadan ayrılmak için kendilerine katılmasını belirtir. Konuşmadan sonra, Ben kaçar. Ilana, Ben ile yüzleşir, Ben ise sadece Jacob'ı neden öldürdüğünü açıklamak ister: adadaki liderlik pozisyonunu kaymekten korktuğunu, kızının ölümüne neden olduğu için kızgın olduğunu ve bundan dolayı kendisini bağışlamayacağını belirtir. Ilana, Ben'in tekrar gruba katılmasına izin verir.

"Lighthouse" bölümündeki olayların ardından, Jack Shephard (Matthew Fox) ile Hugo "Hurley" Reyes (Jorge Garcia), tapınağa dönmeye karar verirler. Hurley, Jacob'ın tapınakta olacaklar hakkında kendisini uyarmasından dolayı Jack'in girişimlerini durdurmaya çalışır, fakat kendilerini ormanın içlerinde bulunan bir gemi olan Black Rock'a götürecek olan Richard Alpert (Nestor Carbonell) ile karşılaşırlar. Richard, Jacob'ın ölümünden sonra adadaki yaşamın anlamsız oluşundan ötürü intihar etmek ister. Dinamit kullanarak kendini öldürmeye çalışır, fakat adanın buna izin vermeyişinden ötürü işe yaramaz. Jack, adada olmalarının bir nedeni olduğuna dair onu ikna eder; kazazedelerin sahiline giderek Ilana'nın grubu ile karşılaşırlar. Bu esnada Miles, Nikki ve Paulo'nun mezarındaki elmasları kazarak çıkarmıştır.

Sahildekilerin birleşmesi esnasında Charles Widmore'un (Alan Dale) bir denizaltı ile adaya vardığı gösterilir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, eleştirmenler tarafından çoğunlukla olumlu yorumlar aldı. The Wall Street Journal'dan Steven Kurutz bölümü, sezonun en iyi bölümü saydı ve "aksiyon, drama ve gizemlerin mükemmel bir karışımının olduğunu" belirtti. Kurutz, Ben'in alternatif evrendeki hikâyesinin, önceki bölümlerde gösterilmiş olan diğer karakterlerinkinden "daha sıkı" olduğunu ve Ben'in sahilde diğer karakterlerle kalışının "sevindirici" olduğunu yazdı.[2] The Star-Ledger'den Alan Sepinwall, Dr. Linus bölümünün bugüne kadarki bölümler arasında, kolayca sezonun en ilgi çekici bölümü olduğunu belirtti, hatta "patolojik nefret" ettiği Jack'in yer aldığı sahnelerden zevk aldığını yazdı.[3] Zap2it yazarı Ryan McGee, kendi favori bölümleri arasında "Dr. Linus"ın, "The Substitute" bölümünden sonra sezonda en sevdiği ikinci bölüm olduğunu yazdı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Forids, Jeff (3 Mart 2010). "Lost (3/9)". ABC Medianet. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2010. 
  2. ^ Kung, Michelle (9 Mart 2010). "'Lost' Season 6, Episode 7, "Dr. Linus": TV Recap". The Wall Street Journal. 30 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2010. 
  3. ^ Sepinwall, Alan (10 Mart 2010). "Lost, 'Dr. Linus': Will Ben choose power or goodness?". The Star-Ledger. Advance Publications. 10 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2010. 
  4. ^ McGee, Ryan (10 Mart 2010). "'Lost': Ben attempts to atone for the past and save his future in 'Dr. Linus'". Zap2it. Tribune Media Services. 4 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]