Devlet Bahçeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı
Görevde
Makama geliş
6 Temmuz 1997
Yerine geldiği Alparslan Türkeş
Türkiye Başbakan Yardımcısı
Görev süresi
28 Mayıs 1999 – 18 Kasım 2002
Başbakan Bülent Ecevit
Yerine geldiği Hüsamettin Özkan
Hikmet Uluğbay
Yerine gelen Abdüllatif Şener
Mehmet Ali Şahin
Ertuğrul Yalçınbayır
Türkiye Büyük Millet Meclisi
21., 23., 24. ve 25. dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 1999 – Osmaniye
2007 – Osmaniye
2011 – Osmaniye
Haziran 2015 – Osmaniye
Kasım 2015 – Osmaniye
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ocak 1948 (1948-01-01) (68 yaşında)
Osmaniye, Türkiye
Partisi Milliyetçi Çalışma Partisi (1987-1993)
Milliyetçi Hareket Partisi (1993-günümüz)
Bitirdiği okul Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Mesleği Ekonomist, Akademisyen, Siyasetçi
Dini İslam
İmzası
Resmî site Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli (d. 1 Ocak 1948, Osmaniye[1]), Türk ekonomist, siyasetçi, eski başbakan yardımcısı, Ülkü Ocakları'nın kurucularından ve Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı.

Erken yaşamı (1948-1967)[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Bahçeli 1 Ocak 1948 yılında Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde doğdu. Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir Türkmen ailesine mensup olan Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. Babasının ilk evliliğinden olan 2 kardeşi vardır[2]. İlk öğrenimini memleketi Osmaniye'de 7 Ocak İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokulu Servet Bahçeli adında, kendisinden üç yaş büyük abisiyle Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde yatılı okudu.

Ailesi varlıklı olduğu için üniversiteye kadar tahsilini özel okullarda sürdürdü.[kaynak belirtilmeli] Lise eğitimi için İstanbul'a akrabalarının yanına gitti. Emirgan Akgün Koleji’ne yazıldı. Lise ikinci sınıfta Etiler'deki Özel Ata Koleji’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan aldı.

Üniversite hayatı (1967-1971)[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni (Şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) kazandı ve dış ticareti okumaya başladı. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin genel başkanı Alparslan Türkeş'in seminerlerine gitmeye başladı. Ardından akademide Ülkü Ocakları'nı kurdu. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi.

Asistanlık zamanı (1971-1987)[değiştir | kaynağı değiştir]

1971'de mezun oldu ve aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve bağlı yüksek okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Öğrencilerle yakından ilgilenen bir akademisyendi. Aynı zamanda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği'nin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır. Ayrıca kısaca ÜNAY denilen Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığı kurdu ve başkanlığını yaptı.

Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.

Siyasi hayatı (1987-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Bahçeli, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayı'nda parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi.

MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllardır sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu.

Genel başkanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongresinde MHP Genel Başkanlığına seçildi. 1999'da yapılan genel seçimlerde MHP'nin ikinci parti çıkması üzerine DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2002 genel seçimlerinde MHP seçim barajı altında kalınca milletvekili seçilemedi. 2007 Türkiye genel seçimlerine Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte yeniden milletvekili olarak meclise girdi. 24. Dönem ve 25. Dönemlerde ve 26.Dönemlerde Osmaniye Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir. 2015 yılındaki 11. Olağan Büyük Kongresinde 7. kez MHP Genel Başkanı seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Devlet Bahçeli ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.