Kemal Okuyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kemal Okuyan
Türkiye Komünist Partisi
Genel Sekreteri
Görev süresi
2001 [1] - 2009
Yerine geldiği Aydemir Güler
Yerine gelen Kollektif Liderlik
Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite üyesi
Kişisel bilgiler
Doğum 1962 (58-59 yaşında)
Partisi TKP
Bitirdiği okul Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi
Mesleği Politikacı, yazar

Kemal Okuyan (d. 1962), Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite üyesi ve Genel Sekreteri.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1962'de doğan Okuyan'ın çocukluk ve gençlik yılları İzmir ve İstanbul'da geçmiştir. İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü bitirmiştir.

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi hayatı lise yıllarında TİP içinde başlamıştır. 1980 yılında 11 ay boyunca yayınlanan Sosyalist İktidar dergisi çevresinde bulunmuş ve yine ilk yazıları bu dergide yayınlanmıştır. 1986 yılında yayın hayatına başlayan Gelenek dergisinin yayın kurulunda ve bu dergi çevresinde oluşan hareketin önder kadrosu içinde yer almış, bu hareketin daha sonra partileşme süreçlerinde önce Sosyalist Türkiye Partisi, ardından Sosyalist İktidar Partisi'nde çeşitli görevler almıştır. Sosyalist İktidar Partisi 11 Kasım 2001 tarihinde Türkiye Komünist Partisi ismini aldıktan sonra bu partide Merkez Komitesi üyeliğini sürdürdü. TKP'nin bölünme sürecinde Komünist Parti kanadında yer aldı.[2] Okuyan, partiyi çeşitli uluslararası toplantı ve etkinliklerde de temsil etti.[3] Kemal Okuyan Ekim 2012-Haziran 2014 tarihleri arasında yayınlanan günlük gazete soL'un genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okuyan, internet haber portali soL'un sürekli yazarlarından olup, kendisinin yayınlanmış birçok kitabı da bulunmaktadır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Demokrasiye Aykırı Yazılar
 • Asker Partisi Ne İstiyor?
 • Sivil Toplum: Devletin Büyümesi
 • Stalin'i Anlamak
 • Türkiye'de Sosyalizmin İktidar Arayışı
 • Ne Yapmalı'cılar Kitabı
 • Sosyalist Devrim Teorisi
 • Sovyetler Birliği'nin Çözülüşü Üzerine Anti-Tezler
 • Ergenekon ve AKP Arasında Sıkışan Sol
 • Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı (2013)
 • Devrimin Gölgesinde: Berlin-Varşova-Ankara 1920 (2019)[4]

"Ne Yapmalı"cılar Kitabı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Okuyan bu eserinde Leninizm'in Marksizm'e katkılarını anlatmakta, Marksist-Leninist politikanın vazgeçilmezi olan öncü parti teorisini tartışmakta ve Vladimir Lenin'in ünlü Ne Yapmalı? adlı eserindeki konuları incelemektedir.[5]

Stalin'i Anlamak[değiştir | kaynağı değiştir]

Stalin'i Anlamak, Cemal Hekimoğlu mahlasıyla Kemal Okuyan'ın yazdığı Josef Stalin'in hayatını anlatan biyografi kitabıdır. Kitap özellikle Stalin dönemi Sovyetler Birliği tarihini anlatır.

Eserde çeşitli bölümlerde farklı tarihi konular ele anılmıştır. Kitapta Sovyetler Birliği Komünist Partisi 20. Kongresi ardındaki dinamikler ele alınmış, Stalin'den sonra Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olan Nikita Kruşçev ve sonrasında Leonid Brejnev yönetimlerinin icraatları ve bunun Sovyet toplumuna etkileri incelenmiştir. Proletarya diktatörlüğü kavramı Sovyet topraklarında uygulanan tek ülkede sosyalizm siyaseti bağlamında ele alınır. İşçi sınıfı iktidarında yaşanan ücret politikaları ele alınmış, Yeni Ekonomi Politikası (NEP) dönemi ve sonraki kolektivizasyon dönemi anlatılmıştır. Stalin özelinde o dönem Sovyetler Birliğinde köklü yapısal değişimlerde sorumluluk alan kadroların, Vyaçeslav Molotov, Lazar Kaganoviç, Grigoriy Konstantinoviç Ordzhonikidze gibi liderlerin katkıları ele alınır. Ekim Devriminin lideri Vladimir Lenin tarafından ölümüne yakın dönemde yazılan vasiyet ve sonrasında yaşananlar irdelenir. Destalinizasyon siyasetinin ana unsurları bu bölümde ele alınır. Bu kapsamda Stalin döneminde ve özellikle 2. Dünya Savaşına giden dönemde izlenen siyasete dair yapılan eleştirilerin kaynağı tartışmaya açılır. İspanya İç Savaşı, Halk cephesi deneyimleri, Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı gibi olayların ardındaki mantık araştırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Aralık 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2001. 
 2. ^ "TKP neden bölündü?". Birgün. 29 Temmuz 2014. 3 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2018. 
 3. ^ Küba ziyareti ile ilgili 21 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Granma haberi (İspanyolca) 2 Kasım 2010 tarihinde erişilmiştir
 4. ^ "Kitapyurdu sitesinde ilgili eser 23 Şubat 2020 tarihinde erişilmiştir". 23 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2020. 
 5. ^ Kemal Okuyan: “Eski kitapları güncellemek durumundaydım” 18 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 19 Mart 2017.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]