İçeriğe atla

Melda Bayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melda Bayer
Doğum1950 (73-74 yaşında)
Sivas
MilliyetTürk
EğitimAnkara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
MeslekSiyasetçi
Çocuk(lar)2

Melda Bayer (d. 1950, Sivas, Türkiye) Türk siyasetçidir.

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Özel Sektörde Yöneticilik, OYAK Ordu Pazarları Başkanlığı Mal Alım Koordinatörlüğü, XXI. Dönem Ankara Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. Evli ve iki çocuk annesidir.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi hayatına 1995 yılında Demokratik Sol Parti'de mahalle sorumlusu olarak başlamıştır. Ankara il yönetim kurulu üyeliği ve Ankara il başkanlığı yaptıktan sonra 1999 yılında Demokratik Sol Parti Ankara Milletvekili olarak seçildi. Ankara'nın bütün ilçelerini ve köylerinin çoğunu gezerek sorunları tespit etti. Daha çok köylere yönelik çalıştı. Özellikle köylerin okul ve öğretmen sorunları üzerine gitti.

1999 yılında Divan Katip Üyesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık yönetiminde görev aldı. 2001 yılında Devlet bakanı olarak görev aldı. Siyasi hayatı bu dönemden sonra DSP yönetiminde devam etti. Önce Parti Meclis Üyeliği görevinde bulundu. Daha sonra Mehmet Zeki Sezer genel başkanlığındaki DSP yönetiminde Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürdü.

Türkiye'nin bütün illerini, pek çok ilçesi ve köylerini görmenin ve buralara hizmet götürmenin en büyük kazancı olduğunu söylemektedir.