Hikmet Uluğbay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hikmet Uluğbay (d. 1939, Isparta, Türkiye), Türk siyasetçi.

1961 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. University of Southern California'den Master derecesi aldı. Maliye Bakanlığı Tokyo Büyükelçiliği ve NATO Nezdinde Daimi Temsilciliği, Maliye ve Ekonomi Müşavirliği, OECD Nezdinde Daimi Temsilci Yardımcılığı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başmüşavirliği, Hazine Genel Müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevliliği, XX. ve XXI. Dönem Ankara Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı,Başbakan Yardımcılığı ve Devlet bakanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

6 Temmuz 1999 tarihinde ruhsatlı silahıyla intihar teşebbüsünde bulundu, dili parçalandı ancak mucizevi bir şekilde kurtuldu,. Başbakan Bülent Ecevit Uluğbay'ın bir süredir IMF görüşmelerinden dolayı stresli olduğunu belirtti. Uluğbay basının karşısına ilk defa tekrar Bülent Ecevit ile çıktı.

"İmparatorluk'tan Cumhuriyet'e Petropolitik" isimli 2008 tarihi itibarı ile 3.baskısını yapan çok detaylı bir kitabı vardır. Diğer kitapları "Risk Altında Bir Ülkenin 2023 Yarışı" ve "Siyasi Linç"tir. "www.hikmetulugbay.com" isimli web sitesi vardır.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Bülent Ecevit
İsmet Sezgin
Türkiye Başbakan Yardımcısı
11 Ocak 1999 - 28 Mayıs 1999
Sonra gelen:
Hüsamettin Özkan
Devlet Bahçeli
Cumhur Ersümer
Önce gelen:
Mehmet Sağlam
Türkiye Millî Eğitim Bakanı
30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999
Sonra gelen:
Metin Bostancıoğlu