Christopher Nolan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Christopher Nolan
Genel bilgiler
Doğum adı Christopher Jonathan James Nolan
Doğum 30 Temmuz 1970 (1970-07-30) (44 yaşında)
Londra, İngiltere
Meslek(ler) Film yönetmeni

Christopher Nolan (d. 30 Temmuz 1970, Londra), İngiliz film yönetmeni, senarist ve yapımcı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Temmuz 1970'te Londra'da doğdu. Erkek kardeşinin adı Jonathan Nolan. Nolan kendi filmlerinin çoğunda kardeşiyle ortak senaristtir.

Sinemaya çok genç yaşta gönül veren Nolan'ın henüz yedi yaşındayken babasının 8 mm.kamerasıyla çektiği gerçeküstü bir kısa metraj film olan Tarantella PBS'de gösterildi.

University College London'da boş zamanlarında okulun film bölümünün imkânlarından faydalanıp kısa filmler çekiyordu.

Graham Swift'in Waterland adlı eserinin etkisinde kalan Nolan eşzamanlılık üzerine kafa yormaya başladı. Nolan bu konu üzerinde düşüncelerini yoğunlaştırdığı sırada Londra'daki evine hırsız girdi.

Hırsızların kendisi ve hayatı için neler düşünmüş olabilecekleri üzerine kafa yoran Nolan işsiz bir yazarın insanların evine girip yaşamlarının ayrıntılarını öğrendiği Following isimli filmini çekti.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

3. kısa metrajlı filmi olan 3 dakikalık Doodlebug ile birçok ödül ve çeşitli adaylıklar alırken oldukça da iyi övgüler aldı.

Nolan ilk filmini 1998 yılında Following adıyla gerçekleştirdi. Filmde işsiz bir yazarın insanların hayatlarını öğrenmesini takıntı edinmesi ve evlerine girerek hayatlarının ayrıntılarını gizlice öğrenmesi konu ediliyordu.

2001 senesinde bir kara filmi tersten anlattığı gerilim "Akıl Defteri - Memento" vizyona girdi. Ortaya derin bir iz bırakan müthiş bir gerilim filmi çıktı.

2002 yılına gelindiğinde bir Norveç filmi olan Insomnia'nın yeni bir versiyonunu çekti. Başrollerde Al Pacino ve Robin Williams vardı.

2005 yılında Batman'i sinemaya uyarlayarak "Batman Başlıyor - Batman Begins"'i çekti. Çocukluğundaki en sevdiği çizgi roman kahramanı olan Batman'in elli yıllık geçmişini ele alarak çektiği bu film çok sevildi ve eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler aldı.

The Prestige isimli 2006 tarihli filmde değişik bir kurgu kullanarak birbirine rakip iki illüzyonistin savaşını ele aldı.

2008 yılında ise Batman Begins'in devam filmi "The Dark Knight - Kara Şövalye" filmini çevirdi. Film gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girdi ve müthiş bir gişe başarısı yakaladı.

2010 yılında Inception'ı çekti. Film ilk haftasında Imdb'deki en iyi 250 film listesinde ilk 5'e girmeyi başardı, 500 milyon dolardan fazla hasılat elde etmesine rağmen 2011 Oscar Ödülleri'nde ana tabloda istediğini alamamış, teknik dallardaki 4 ödülle yetinmiştir.

2012 yılında Batman üçleme serisinin son filmi olan "The Dark Knight Rises - Kara Şövalye Yükseliyor" filmini çekti. Film eleştirel ve finansal yönden büyük başarıya imza attı. Film ilk haftasında Imdb'deki en iyi 250 film listesinde ilk 20'ye girmeyi başardı. Ayrıca film müthiş bir gişe başarısı yakalayarak 1 milyar sınırını aşmış ve tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasına girmiştir.

2013 yılında bir Süpermen uyarlaması olan Man of Steel filminin yapımcılığını üstlenmiş ve hikayesinin yazım ekibinde de bulunmuştur. Filmde sadece bir kez Süpermen kelimesinin kullanılması ise ilginçtir.

2014 yılında gösterime giren, bir grup kaşifin yeni bir solucan deliği keşfetmesi ve yıldızlar arası bir yolculuğa çıkmasını konu alan Interstellar(Yıldızlararası) filminin de senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan ile yazmış ve yönetmenliğini bizzat kendisi yapmıştır.Film ise bazı kesimler tarafından ''Başyapıt'' olarak nitelendirilmiştir.

Batman serisinden itibaren neredeyse tüm filmlerinde Michael Caine rol almıştır.

Emma Thomas ve Chirstopher Nolan

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun metraj[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa metraj[değiştir | kaynağı değiştir]