Charles McKeown

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Charles McKeown (doğum: 1946), Britanyalı oyuncu ve senaristtir. En çok Terry Gilliam ile yaptığı çalışmalar ile tanınır.

1985 tarihli Brazil filminde Terry Gilliam ve Tom Stoppard ile ortaklık yaptı ve Akademi Ödülü'ne aday oldu. The Adventures of Baron Munchausen (1988) filminde yine Gilliam ile ortaklık yapmıştır. On iki yıl sonra Gilliam ile tekrar The Imaginarium of Doctor Parnassus filminde iş birliği yaptı. Senarist olarak diğer önemli işleri Plunkett & Macleane (1999) ve Ripley's Game (2002) filmleridir. Batman filmindeki çalışması filmin bitiş jenerğinde belirtilmemiştir.[1]

McKeown, komedi grubu Monty Phyton'ın televizyon ve sinema için çekilmiş birkaç işinde yer aldı. Kariyerine Michael Palin'in başrolde olduğu Ripping Yarns (1977) ve John Cleese'nin başrolde olduğu Fawlty Towers (1979) filmlerinde aldığı küçük rollerle başlamıştır. Bir zaman sonra küçük bir rol aldığı Life of Brian filminin setinde Gilliam ile tanıştı. Yes Minister (1980), The Hitch Hiker's Guide To The Galaxy (1981), Pinkerton's Progress (1983) ve The Young Indiana Jones Chronicles (1992) gibi televizyon işlerinde de yer almıştır..

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shadows of the Bat: The Cinematic Saga of the Dark Knight (DVD). Warner Brothers. 2005. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]