Martin McDonagh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Martin McDonagh
Martin McDonagh at 2012 Toronto International Film Festival (1).jpg
Doğum 26 Mart 1970 (1970-03-26) (52 yaşında)
Camberwell, Londra
Meslek Tiyatro oyunu yazarı
Milliyet İrlanda İrlandalı
Dönem 1996, -

Martin McDonagh (d. 26 Mart 1970), İrlandalı çağdaş oyun yazarı, Oscar ödüllü film yönetmeni ve senaristtir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İrlandalı bir ailenin çocuğu olarak Camberwell, Londra'da doğmuştur. Annesi ve babası daha sonra İrlanda'nın Galway şehrine taşınmış, Martin ve kardeşi (senaryo yazarı John Michael McDonagh) ise Londra'da kalmıştır. McDonagh, 16 yaşından itibaren aldığı işsizlik ödemeleriyle yaşamını sürdürmüştür.

Yazları Galway'e yaptığı seyahatlerde, İngilizce'nin Batı İrlanda şivesini öğrenen McDonagh, bu konuşma tarzını daha sonra oyunlarında kullanmıştır. Bu kaba köy şivesinin yanı sıra ilkel simgesellik ve kara mizah da içeren oyunları; John Millington Synge, Harold Pinter ve David Mamet'in oyunları ile İngiliz televizyon komedilerinin bir karışımı gibidir.

Tiyatro eserleri arasında iki kara mizah üçlemesi (Galway Üçlemesi ve Aran Adaları Üçlemesi) ile bir kara fantezi (The Pillowman - Yastık Adam) ve iki de radyo oyunu bulunmaktadır. McDonagh ayrıca sinema ile uğraşmaktadır. Çektiği Six Shooter - Altıpatlarisimli kısa filmle 2005'te en iyi kısa film dalında Oscar kazanmıştır.

Tiyatro Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Galway Üçlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiç evlenmemiş bir kadın ile baskıcı annesi arasındaki ilişkiyi anlatan oyunda kadın son aşk şansı ile karşılaşırken annesini ise kötü bir ölüm bekler.

  • Connemara'da Bir Kafatası - A Skull in Connemara (1997)

Connemara'lı bir adamın işi eski mezarlardaki iskeletleri parçalamaktır. Son müşterisi ise yıllar önce kazara - ya da bilerek - öldürdüğü karısıdır.

  • Yalnız Batı - The Lonesome West (1997)

İki kardeş, babalarını vurup olaya kaza süsü verdikten sonra tartışmaya başlar. (Sam Shepard'ın True West - Gerçek Batı oyununa gönderme)

Aran Adaları Üçlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Man of Aran - Aran Adamı (Robert Joseph Flaherty - 1934) isimli filmde rol almaya çalışan sakat bir çocuğun kara mizaha dönüşen öyküsü

Bir IRA birliğinin çılgın lideri, en iyi arkadaşı olan kedinin öldürüldüğünü öğrenince vahşi bir şamata başlar.

  • Inısheer'in Ölüm perileri - The Banshees of Inisheer

Aran Adaları Üçlemesi'nin henüz yayınlanmamış ve sahnelenmemiş finali

Diğer Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir korku kitabı yazarı birçok çocuğun öldürülmesi sonrasında sorgulanır.

  • The Tale of the Wolf and the Woodcutter - Kurt ile Ormancının Öyküsü (radyo oyunu)

Sinema[değiştir | kaynağı değiştir]

Oscar ödüllü kısa film Six Shooter - Altıpatlar Martin McDonagh'ın ilk sinema çalışmasıdır. Filmde Brendan Gleeson, Ruaidhri Conroy, David Wilmot ve Aisling O'Sullivan gibi önemli İrlandalı oyuncular rol almıştır. Filmde Gleeson, eşinin ölümü sonrasında evine dönmek üzere hüzünlü bir tren yolculuğuna başlar. Ancak yolda ruhsal bozuklukları olan bir gence rastlar.

Bu kısa filmden sonra McDonagh, senaryosunu da kendi yazdığı In Bruges isimli filmi yönetmeye başlamıştır. İki kiralık katilin saklanmaları için gönderildikleri Bruges'da olay örgüsünün kurulduğu, Colin Farrell, Ralph Fiennes ve Brendan Gleeson'ın rol aldığı film 2008'de gösterime girdi. Film 2008 Sundance Film Festivali'nin ve Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterildi.

Son olarak McDonagh, 2013 yılında gösterime giren , konusunu yedi tane psikopattan alan bir senaryo yazmak için uğraşan yazarın öyküsünü anlatan Seven Psychopats adlı filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]