İçeriğe atla

Altıncı His (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Sixth Sense
The Sixth Sense
6. His
YönetmenM. Night Shyamalan
YapımcıKathleen Kennedy
Frank Marshall
Barry Mendel
SenaristM. Night Shyamalan
OyuncularBruce Willis
Haley Joel Osment
Toni Collette
Olivia Williams
MüzikJames Newton Howard
Görüntü yönetmeniTak Fujimoto
KurguAndrew Mondshein
StüdyoHollywood Pictures
DağıtıcıBuena Vista Pictures
TürüKorku
RenkRenkli
Yapım yılı1999, ABD
Çıkış tarih(ler)iAmerika Birleşik Devletleri 6 Mart 1999, Türkiye 14 Nisan 1999
Süre107 dk.
Dilİngilizce
Bütçe55.000.000 $
Hasılat672.806.292 $

Altıncı His, M. Night Shyamalan'ın yazıp yönettiği, 1999 yapımı psikolojik korku filmidir. IMDb internet sitesinde en iyi 250 film arasındadır.[1]

Filmin özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

"Altıncı His" başrolündeki Haley Joel Osment, Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiş ABD'li aktör. (Filmin, Venedik 2001'deki dünya prömiyeri için düzenlenen basın toplantısında)

Film, ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk (Haley Joel Osment) ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun (Bruce Willis) hikâyesini anlatır. Çocuk etrafında sürekli ölü insanlar gördüğünü, ölülerin ölü olduklarını bilmediklerini, birbirlerini göremediklerini ve onlardan korktuğunu söyler. Ancak psikolog Malcolm Crove ona inanmamaktadır. Bir gün çektikleri bir kaseti dinleyince arkada sesler duyar ve inanmaya başlar. Aynı zamanda bir gün doğum günü partisinde çocuklar Cole adlı ölüleri gören çocuğu karanlık bir odaya kilitler. Sonra Cole çığlıklar atmaya başlar ve odadan çıktığında kollarında çizikler vardır. Bu arada Psikolog Crowe eşinin başka biriyle olan ilişkisini görmekte ve buna anlam verememektedir. Dr. Crowe sonunda çocuğa gördüğü o ölü insanların belki onunla konuşmak istediğini ondan yapmalarını istedikleri şeyler olabileceğini söyler. Çocuk sonunda bir gece odasında gördüğü bir kız çocuğunun hayaletiyle konuşmaya cesaret eder. Kız ona gerçek ölüm sebebini babasına bildirmesini ister.Daha sonra çocuk içinde bulunduğu duruma alışır ve ölülerle konuşmaya başlar. Ve sonunda bu sırrı annesine de açar ve onu inandırır. Dr. Crowe'nin görevi bitmiştir. Sıra eşiyle olan kötü ilişkisini düzeltmeye gelmiştir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Bruce Willis Dr. Malcolm Crowe
Haley Joel Osment Cole Sear
Toni Collette Lynn Sear
Olivia Williams Anna Crowe
Donnie Wahlberg Vincent Grey
Glenn Fitzgerald Sean
Mischa Barton Kyra Collins
M. Night Shyamalan Dr. Hill

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford history of world cinema. Oxford: Oxford University Press. 2020. ISBN 978-0198742425.