Guy Ritchie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guy Ritchie
GuyRitchiebyKathyHutchins.jpg
Doğum Guy Stuart Ritchie
10 Eylül 1968 (1968-09-10) (53 yaşında)
Hatfield, Hertfordshire, İngiltere
Evlilik Madonna (2000-2008)

Guy Ritchie (d. 10 Eylül 1968; Hatfield, Hertfordshire), İngiliz senaryo yazarı ve film yönetmeni.[1]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ritchie 15 yaşında Stanbridge Earls Okulu'ndan atıldı. Disleksi hastalığına sahipti ve bu okul İngiltere'deki disleksi konusunda uzmanlığı olan en şöhretli okullardan biriydi. Ritchie, ardından kardeşiyle birlikte Oxfordshire'daki Sibford Okulu'na başladı, fakat daha sonra bu okuldan da atıldı. O günden bu yana film ve müzik klip sektörünün en önemli yönetmenlerinden biri haline geldi. Bir baronetin üvey evladı ve Kral I. Edward'ın da soyundan gelmesine rağmen, Londra'nın varoşlarındaki küfürlü aksanı benimsemiştir.[2]

Yönetmenlik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ritchie, 1995 senesinde The Hard Case isimli 20 dakikalık kısa filmiyle ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. 1998 yılında çok başarılı olan Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana filmiyle ilk uzun metrajlı filmini çekti. Bu filmi çekerken göstermiş olduğu yüksek zeka, çoğu film otoritesi tarafından çok büyük övgü aldı. Bu filmiyle Jason Statham'ı dünyaya tanıştırmış ve eski bir futbol oyuncusu olan Vinnie Jones'a da film aktörlüğü sektöründe yeni bir kariyer kazandırmıştır. 2000 senesinde Mystery Writers of America adlı yapımıyla En İyi Görüntü dalında Edgar Ödülü'ne hak kazandı.

İkinci yönetmenlik deneyimini 2000 senesinde Kapışma filmiyle yaşadı. Film, Hollywood yıldızlarıdan Brad Pitt, Benicio Del Toro ve Dennis Farina'nın yanı sıra, Ritchie'nin gözdeleri Vinnie Jones ve Statham'ı barındıyordu. Filmin en önemli özelliği, birçok yaşamı içermesi ve bu ayrık yaşamların filmin belli kısımlarında birbirleriyle buluşmasıydı. Bu teknik, Guy Ritchie'nin anlatımıyla daha eğlenceli ve sürükleyici hale gelmiş ve otoriteler tarafından geniş beğeni kazanmıştı.

Madonna ile evliliğinden sonra, Ritchie artık ünlü eşi için film yapmaya başlamıştı. İlk önce, "What It Feels Like for a Girl" şarkısı için video klibini, ardından BMW film serileri için "Star" isimli kısa filmini çekti. Ritchie'nin bunlardan sonraki filmi çok büyük hayal kırıklığı yaratan ve Madonna'nın başrolünü oynadığı Swept Away isimli filmiydi. Madonna bu filmde, gemi kazası sonucu ıssız bir adaya düşen ve komünist bir denizci tarafından aşağılanan zengin, kaba ve sosyatik birini canlandırıyordu. 2005 yılında yine gözde aktörü Jason Statham ile Revolver filmini yaptı, film eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu ancak Madonna filmi savunurken, Ritchie ise eleştirmenleri kale almadığını ve önemli olan izleyenler diye açıklama yaptı

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Aralık 2000 günü Amerikalı pop şarkıcısı Madonna ile İskoçya'da evlendi. 11 Ağustos 2000'de doğan Rocco isimli ve evlat edindikleri David isimli Malavili çocukları vardır. Ritchie, aynı zamanda Madonna'nın 1996 yılında doğan kızı Lourdes'in üvey babasıdır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sene Film İsmi Not
1995 The Hard Case 20 dakikalık kısa film.
1998 Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana İlk sinema yönetmenliği.
2000 Kapışma
2001 Star Kısa film
2003 Swept Away
2005 Revolver
2008 Suspect TV filmi
2008 RocknRolla Sinema filmi
2009 Sherlock Holmes Sinema filmi
2011 Sherlock Holmes: Gölge Oyunları Sinema filmi
2015 Kod Adı: U.N.C.L.E. Sinema filmi
2019 Aladdin Sinema filmi
2020 The Gentlemen Sinema filmi
Duyurulacak Cash Truck Sinema filmi


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^http://www.imdb.com/name/nm0005363/
  2. ^http://harrymclaughlin.com/Descent_From_King_Edward_I_.pdf

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]