Richard Linklater

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Linklater
Linklater, Nisan 2015'te.
DoğumRichard Stuart Linklater
30 Temmuz 1960 (63 yaşında)
Houston, Teksas, ABD
MeslekFilm yönetmeni, film yapımcısı, senarist, oyuncu
Etkin yıllar1985-günümüz

Richard Linklater, (d. 30 Temmuz 1960[1]), Amerikalı yönetmen, film yapımcısı, senarist ve oyuncu. Yönettiği filmler içerisinde daha çok komedi gençlik filmi Dazed and Confused (1993), romatik drama üçlemesi Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004), Before Midnight (2013), müzik temalı School of Rock (2003) ve rotoskop tekniğiyle çektiği Waking Life (2001), A Scanner Darkly (2006) filmleriyle tanındı. 2002 yılından 2014 yılına kadar çektiği Boyhood (2014) filmiyle olumlu eleştiriler aldı. Ayrıca aralarında Altın Küre ve BAFTA'nın da olduğu birçok organizasyondan en iyi yönetmen ödülüne lâyık görüldü.

Filmlerinde genel olarak kullandığı yapısal anlatı tarzıyla dikkatleri topladı. Projelerinden Before... filmleri ile on yılı aşkın bir süre boyunca aynı oyuncularla yönettiği Boyhood da bu şekildedir. Linklater, birçok filminde Ethan Hawke ve Matthew McConaughey gibi oyuncularla çalışmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Linklater Sam Houston State University'de ders veren Diane Margaret ile Charles W. Linklater, III çiftinin çocukları olarak 1960'ta Teksas'ın Houston şehrinde doğdu.[1] Liseyi Huntsville'deki Huntsville High School’da okuyup, son sınıfı Bellaire'deki Bellaire High School’da tamamladı. Sam Houston State University'de edebiyat ve drama alanında lisans eğitimi görmesine karşın bir süre sonra okulu bırakarak Meksika Körfezi'ndeki bir petrol sondaj platformunda çalışmaya başladı. Ardından Super-8 kamera, projektör ve kurgu malzemeleri alarak Austin'e taşındı. 1984 yılının sonlarına doğru sinema eğitimi için Austin Community College’e kaydoldu. 1985'te arkadaşı Lee Daniel ile birlikte Austin Film Society'i kurdu. Linklater, gençliğinde Martin Scorsese, Robert Bresson, Yasujiro Ozu, Rainer Werner Fassbinder, Josef von Sternberg ve Carl Theodor Dreyer gibi yönetmenlerden etkilendi.

Yönettiği filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Richard Stuart Linklater". familysearch.org. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]