Jim Sheridan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jim Sheridan
Doğum6 Şubat 1949 (75 yaşında)
İrlanda Dublin, İrlanda
ÖdüllerBerlin Film Festivali - Altın Ayı
1993 In the Name of the Father

Jim Sheridan (d. 6 Şubat 1949) İrlandalı film yönetmeni. 6 kez Oscar'a (Akademi Ödülü) aday gösterilmiştir.[1] My Left Foot, In the Name of the Father ve Yeni Bir Ülkede filmleri ile tanınır.

Jim Sheridan, İrlanda’nın en başarılı yönetmenlerindendir. Kullandığı karakteristik öğelerle sineması önemli bir akım haline gelmiştir. Kendi ülkesinin sorunlarını dram ve eğlence öğeleriyle dengeleyebilmiş, filmleri tüm dünyada büyük ilgi görmüş nadir yönetmenlerdendir. Oskar ödüllü Jim Sheridan, Sol Ayağım, In the Name of the Father, The Boxer ve Yeni Bir Ülkede filmleriyle sinemanın unutulmaz yapımlarına imza atmıştır.

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Şubat 1949’da İrlanda’da dünyaya geldi. Başlangıçta Hristiyanlık ağırlıklı eğitim veren Irish Christian Brothers’ta öğrenim gördü.

1972’de University Collage Dublin’e kaydoldu. Aynı yıl içinde evlendi. Jim Sheridan o dönemde ayrıca Abbey School of Acting’ta çalışmaya başladı ve Dublin’s Project Theatre’nın kurucuları arasında yer aldı.

1981’te taşındığı New York’ta, Irish Arts Centre’de yönetmen olarak görev aldı. Ancak bir süre sonra vatanı İrlanda’ya döndü ve 1989’da ilk uzun metrajlı filmi “My Left Foot”u (Sol Ayağım) çekti. Christy Brown’ın otobiyografisinden beyaz perdeye aktardığı filmde sadece sol bacağını kullanarak yaşamaya çalışan yetenekli yazarı aktör Daniel Day-Lewis canlandırıyordu. Film 2 dalda oskara layık görüldü ve geniş bir izleyici kitlesine ulaştı.

Jim Sheridan’ın ilk filmiyle kazandığı bu büyük başarı, 1990’da çektiği, Richard Harris’in başrolde olduğu ve John B. Keane’ın tiyatro oyunundan uyarlanan The Field ile devam etti. Film 60’lar İrlanda'sının sosyal bir eleştirisi niteliğindeydi.

1993’te Arthur Lappin’la birlikte Hell’s Kitchen adlı film şirketini kuran Sheridan, bu şirketin ilk yapımı olan In the Name of The Father için kamera arkasına geçti. Ünlü yönetmen filmin senaryosunu Gerry Conlon’un otobiyografisi Proved Innocent’tan, eski politik tutuklu Terry George ile birlikte uyarladı. Yedi dalda Akademi Ödülüne aday gösterilen filmde masum olduğu halde politik açıdan suçlanıp ceza evine konan bir gencin ve babasının 15 yıl süren hukuk mücadelesi anlatılıyordu. Oskar ödüllü oyuncu Daniel Day-Lewis ve Emma Thompson’ın performanslarıyla güçlü, politik bir meseleyi ele aldığı için tartışmalı bir film olan In the Name of The Father, Jim Sheridan sinemasını daha üst noktalara taşıdı.

1997’de In The Name of The Father’da birlikte çalıştığı Terry George’la senaryosunu yazdıkları The Boxer’ı çekti. Daniel Day-Lewis’a rol verdiği üçüncü film olan The Boxer, 3 dalda Altın Küre’ye aday gösterilmesinin yanı sıra, çeşitli festivallerden 3 ödül de aldı. Eski bir IRA mahkûmun ve boksörün hayatının anlatıldığı film, politik duruşu yüzünden yine uzun süre konuşuldu. Filmde Sheridan’ın kardeşi yönetmen Peter Sheridan da Peter Mallon karakterini canlandırdı. Peter Sheridan ayrıca, In the Name of The Father’da bir mahkûmu canlandırmıştı.

Jim Sheridan hayata gözlerini yuman ağabeyi Frankie Sheridan’a adadığı film olan In America için 2002’de kamera arkasındaydı. 80’lerde kendi ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak, yazar olan kızları Naomi Sheridan ve Kirsten Sheridan’la birlikte senaryosunu yazdıkları film, 3 dalda oskara aday olarak gösterildi, toplam 16 ödül kazandı. Jim Sheridan, 2005 yılında rap şarkıcısı 50 Cent’in hayatının anlatıldığı ve başrolde 50 Cent’in kendisinin oynadığı Get Rich or Die Tryin’i çekti.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ebert, Roger. "Coach Carter" 22 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., RogerEbert.com, 14 Ocak 2005. Retrieved on 20 Ağustos 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]