Joe Dante

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joe Dante
Joe Dante, 2023
DoğumJoseph Dante Jr.
28 Kasım 1946 (77 yaşında)
Morristown, New Jersey, ABD
MeslekYönetmen, yapımcı ve oyuncu
Boy1,7 m (5 ft 7 in)
EvlilikSylvia Dante
ÖdüllerSaturn Award for Best Direction
1985 Gremlins
İmza

Joseph James "Joe" Dante (d. 28 Kasım 1946), Amerikalı film yapımcısı ve yönetmeni. Gremlinler (1984), Gremlins 2: The New Batch (1990); Explorers (1985), Innerspace (1987), Amazon Women on the Moon (1987); The 'Burbs (1989), Matinee (1993), Runaway Daughters (1994), The Second Civil War (1997), The Warlord: Battle for the Galaxy (1998), Small Soldiers (1998) ve Looney Tunes: Back in Action (2003) filmleri ile tanınır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante Morristown, New Jersey'de doğdu. Kariyerine Roger Corman'ın yanında çalışarak başladı. 1978 yılında ilk filmi Piranha 'yı çekti. Ardından çektiği The Howling ile Steven Spielberg'in dikkatini çekti. Spielberg, Dante'ye Gremlinler filmini çekmesini teklif etti. Dante'nin yönettiği film büyük bir hit oldu ve devam filmi de çekildi. Bu filmi de Dante yönetti. İki filmde de özel efektler büyük bir sorun oldu.

Dante, karısı Sylvia ile Arkush'un Rock 'n' Roll High School konserinde tanıştı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dante; John Astin, Paul Bartel, Phoebe Cates, Roger Corman, Cory Danziger, Rick Ducommun, Kevin Dunn, Corey Feldman, Carrie Fisher, Joe Flaherty, Courtney Gains, Zach Galligan, Henry Gibson, Charles S. Haas, Heather Haase, Phil Hartman, Bob Holt, Rance Howard, Chuck Jones, Jackie Joseph, Omri Katz, Denis Leary, Sarah Lilly, Kevin McCarthy, Mark McCracken, Michael McKean, Don McCloud, Cathy Moriarty, Shawn Nelson, Ron Perlman, Jason Presson, Kathleen Quinlan, Neil Ross, Diane Sainte-Marie, John Sayles, Wendy Schaal, William Schallert, Michael Scheehaan, Dan Stanton, Don Stanton, Christopher Stone, Dee Wallace-Stone, Meshach Taylor, Kenneth Tobey, ve Alexandra Wilson gibi oyunculerle sık sık çalıştı. Şu anda Hollywood'un büyük yıldızlarından biri olan Ethan Hawke'ı keşfetti.

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]