Sean Penn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sean Penn
SeanPenn(CannesRedCarpet)-.jpg
Doğum Sean Justin Penn
17 Ağustos 1960 (1960-08-17) (59 yaşında)
Santa Monica, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Sean Penn   (d. 17 Ağustos 1960 - Santa Monica, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri) 2 en iyi oyuncu Akademi ödülü sahibi sinema oyuncusu ve film yönetmeni olan Penn aynı zamanda sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak gösterilir.[kaynak belirtilmeli]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus bir baba ve İtalyan annenin çocuğu olan Sean Penn, çocuk yaşlarda sinemaya ilgi duyarak, o dönemin favori aygıtlarından "Süper 8" denen kameralarla film çekme denemeleri yaptı. Los Angeles Repertory Theater`de oyunculuk eğitimi aldı. İlk deneyimini Barnaby Jones adlı bir dizide oyunculuk yaparak yaşadı. Üne kavuşmasını sağlayan; Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (1982) filmindeki Jeff Spicoli rolü oldu. 1985 -1989 yılları arasında popstar Madonna ile evli kaldı.Madonna'nın ilk kocasıdır. 1988 yapımı Renkler adlı filmde yer aldı. 1991'de yönetmenliğe başladı.

Aynı yıl, 1996'da evleneceği kadın olan Robin Wright Penn ile birlikte yaşamaya başladı, bu beraberlikten iki çocukları oldu. Toplumsal ve sosyal içerikli filmlerde rol aldı, yönetti. Halen Kaliforniya'da yaşayan ve bir Fransız restoranı işleten Amerikalı oyuncu; ABD yönetiminin sert bir muhalifi olup, Irak, İran, Venezuela gibi ülkelere "serbest muhabir" olarak ziyaretlerde bulunarak, Amerikan devlet politikasının yanlışlıkları üzerine ABD halkına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Penn'in 2008 Cannes Film Festivali'nde jüri başkanı olacağı açıklanmıştır. Festival yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Sean Penn'in bağımsız Amerikan sinemasını temsil ettiği için jüri heyeti başkanlığına seçildiği söylenmiştir.[1] 24 02 2008'de yapılan Elton John'un düzenlediği AIDS liler için yapılan yardım partisine katıldı.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oscar[değiştir | kaynağı değiştir]

BAFTA[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Küre[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu olarak:

Yönetmen olarak:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cannes'da jüri başkanı Sean Penn". NTVMSNBC.com. 9 Ocak 2008. Erişim tarihi: 12 Ocak 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Akademi Ödülleri
Önce gelen:
Adrien Brody
The Pianist ile
En İyi Erkek Oyuncu
2003
Mystic River ile
Sonra gelen:
Jamie Foxx
Ray ile
Altın Küre Ödülleri
Önce gelen:
Jack Nicholson
About Schmidt ile
En İyi Erkek Oyuncu - Drama
2003
Mystic River
En İyi Erkek Oyuncu, Milk (2008)
Sonra gelen:
Leonardo DiCaprio
The Aviator ile