Warren Beatty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Warren Beatty
DoğumHenry Warren Beaty
30 Mart 1937 (86 yaşında)
Richmond, Virginia, ABD
EvlilikAnnette Bening (e. 1992)
Çocuk(lar)Kathlyn Beatty, Benjamin Beatty, Isabel Beatty, Ella Corinne Beatty

Henry Warren Beaty (d. 30 Mart 1937), Oscar ve Altın Küre ödülü sahibi Amerikalı oyuncu, senarist ve film yönetmenidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılından beri aktris Annette Bening ile evlidir. Çiftin Kathlyn Beatty (d. 1992), Benjamin Beatty (d. 1994), Isabel Beatty (d. 1997) ve Ella Corinne Beatty (d. 2000) isimlerinde 4 çocuğu vardır. Sinema oyuncusu Shirley MacLaine'in kardeşidir.[1]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Oscar adaylığı 1968 yılında Bonnie and Clyde filmi ile En İyi Film ve En İyi Oyuncu dalındadır. 1975 yılında Shampoo filmi ile En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü sahibidir. Ayrıca Heaven Can Wait filmi ile En İyi Oyuncu Saturn Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı film ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Bu film ile ayrıca En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerine aday olmuştur.

Reds filmi ile En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yönetmen Akademi Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday olmuş, En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazanmıştır.

Bugsy ile En İyi Oyuncu ve filmin yapımcısı olarak En İyi Film ödüllerine aday olmuş, Bulworth filmi ile de bir kez daha En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]