İçeriğe atla

Michael Moore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Moore
DoğumMichael Francis Moore
23 Nisan 1954 (70 yaşında)
Flint, Michigan, ABD
Diğer ad(lar)ıThe Big Man (Koca adam)
ÖdüllerFahrenheit 9/11 (2004) Altın Palmiye ve FIPRESCI
Bowling for Columbine (2002)
Roger & Me (1989) Berlin Film Festivali
Resmî sitehttp://michaelmoore.com/

Michael Francis Moore (d. 23 Nisan 1954, Davison, Michigan, ABD), Oscar ödüllü İrlanda asıllı Amerikalı oyuncu, film yapımcısı, film yönetmeni, senarist, yazar ve liberal politik yorumcu. Tüm zamanların en çok gişe yapan üç belgeseli olan Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11 ve Hasta (Sicko)'nın yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcısıdır. Bunlardan son ikisi tüm zamanların en çok hasılat yapan birinci ve üçüncü belgesel filmi olma unvanını taşımaktadırlar.[1] "Bowling for Columbine" da aynı listede altıncı sırada gözükmektedir.

Liberal bir aktivist olan Moore'un belgesellerinde ısrarla üzerine gittiği ve eleştirdiği konuların başında küreselleşme, çok uluslu şirketler, sivil silahlanma, Irak Savaşı ve ABD'deki sağlık sisteminin çarpıklığı, en çok eleştirdiği ve takıldığı kişilerin başında da ABD başkanı George W. Bush gelmektedir. 2005 yılında Time dergisi onu dünyanın en etkili 100 kişisi arasında göstermiştir.[2]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Moore'un yönettiği filmlerden bazıları şunlardır: (Bunların çoğunun senaryo yazarı ve yapımcısı da kendisidir)

 • Roger & Me, (1989) Belgesel. General Motors otomobil fabrikasının Michigan eyaletinin Flint şehrindeki fabrikalarını sökerek Meksika'ya taşıması sonrasında şehrin ekonomik olarak nasıl gerilediği mizahi bir dille anlatılır. Küreselleşme ve neoliberal dünya görüşünün bir eleştirisi yapılır.
 • Kanada Salamı, (Canadian Bacon) (1995) Sinema filmi. Bu satirik filmde kötüye giden ABD ekonomisini kurtarmak için ABD başkanının hayali bir düşman üreterek Kanada'ya savaş açması konu edilir. John Candy, Alan Alda baş rollerde. Kendi de küçük bir rolde gözükür.
 • The Big One, (1997) Belgesel. ABD'deki tröstler ve politikacılara takılıyor.
 • Bowling for Columbine, (2002) Belgesel. Columbine Lisesi'ndeki katliamdan yola çıkarak ABD'de siviller arasındaki silahlanma yarışı ve toplumdaki şiddet konusuna eğiliyor. Cannes'da ödül alan film Oscar ve César ödüllerini de kazandı.
 • Fahrenheit 9/11, (2004) Belgesel. İkiz Kuleler'e yapılan saldırılara farklı bir yorum getiriyor. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandı.
 • Hasta (Sicko), (2007) Belgesel. ABD'nin pahalı ama çarpık sağlık sistemini eleştiriyor, bunu yaparken de İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba gibi kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemlerinin mevcut olduğu ülkeler ile kıyaslamalar yapar.
 • Captain Mike Across America (veya Slacker Uprising), (2007) Belgesel. Üniversite kampüslerini dolaşan Moore öğrencilerin politikayla olan ilgilerini inceler. Moore bu filmini hayranlarına bir jest olsun diye internetten ücretsiz dağıtmaktadır, hem de sinema ve televizyonda galası yapılmadan önce.[3]
  Michael Moore
 • Capitalism: A Love Story, (2009) Belgesel. Moore, Hem mizah hem de öfke barındıran bir yaklaşımla tabu haline gelen soruyu irdeliyor: Amerika'nın kapitalizme duyduğu aşk karşılığında ödediği bedel nedir?
 • Şimdi Nereyi İşgal Edelim?, (2015) Belgesel film. Filmde Moore birkaç ülkeyi ziyaret ederek çeşitli konulardaki sosyal politikalarını inceliyor ve bu politikaları Amerika Birleşik Devletleri'nin politikalarıyla kıyaslıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008. 
 3. ^ http://www.haberaktuel.com/Moore--filmini-ucretsiz-sunuyor-haberi-152507.html 26 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. http://www.ntvmsnbc.com/news/460275.asp 28 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]