Robert Pattinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Robert Pattinson
Pattinson, Kasım 2014
Pattinson, Kasım 2014
Doğum Robert Douglas Thomas Pattinson
13 Mayıs 1986 (1986-05-13) (29 yaşında)[1]
Londra, İngiltere
Etkin yılları 2004–günümüz
Meslek Aktör, model, müzisyen, yapımcı
Akrabaları Lizzy Pattinson (kız kardeş)

Robert Douglas Thomas Pattinson (d. 13 Mayıs 1986; Londra), İngiliz oyuncu, yapımcı ve model. The Twilight Saga'da Edward Cullen rolüyle tanınmış ve ünlenmiştir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattinson Londra, İngiltere'de doğdu. Babası, Richard, Amerika'dan araç ithal ediyordu. Annesi, Clare ise bir modellik ajansı'nda çalışmaktaydı.[2] Ayrıca Pattinson'ın Lizzy Pattinson ve Victoria Pattinson adında iki ablası vardır.[3][4] Londra'nın Barnes banliyösünde büyüdü.[5] Ardından 12 yaşına kadar Tower House School'da okudu. Buradan ayrılınca eğitimine The Harrodian School'da devam etti.[6][7] Barnes Theatre Company'de amatör tiyatroya dahil oldu. Buraya dahil olduktan sonra Guys and Dolls oyununda küçük bir rol aldı. Ardından Anything Goes, Our Town, Macbeth[8] ve Tess of the d'Urbervilles oyunlarında da sahne almıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Modellik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattinson 12 yaşındayken modellik yapmaya başladı. Hackett'in 2007 sonbahar koleksiyonunda yer aldıktan sonra[9] Aralık 2008'de modellik yapmaktan vazgeçti ve bu mesleği bıraktı. Gerekçe olarak ise “Artık fazla kaslı ve erkeksi olduğunu, eskisi gibi ilgi çekmediğini” belirtti.[10]

2013 yılının haziran ayında Pattinson, Dior Homme'un yeni yüzü seçildi[11][12][13] ve Romain Gavras tarafından yönetilen 1000 LIVES başlıklı reklam kampanyası'nda yer aldı.[14][15][16] Sonraları reklam kampanyasının fotoğrafçısı Nan Goldin tarafından, Robert'ın kampanya için çekildiği fotoğraflarının koleksiyonunu Robert Pattinson: 1000 Lives adlı bir kitapta topladı ve yayımladı.[17][18]

Oyunculuk kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattinson, oyunculuk kariyerinde Twilight (Alacakaranlık) serisinde canlandırdığı Edward Cullen karakteri ile tanınmıştır. Seride yer alan filmler yazar Stephenie Meyer'in kitaplarından esinlenerek yapılmıştır. Pattinson, daha önce Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Üçbüyücü Turnuvası'nda Hogwarts'ı temsil edecek olan Cedric Diggory, Little Ashes filminde Salvador Dali, The Haunted Airman filminde Toby Jugg gibi rollerde yer almıştır.

2010'da Remember Me (Beni Unutma) adlı filmde Tyler Hawkins karakterini canlandırmıştır. Filmdeki rol arkadaşı Lost dizisiyle ünlenen Emilie De Ravin olmuştur. 2010 yılında Pattinson'un rol aldığı bir diğer film olan ve Ekim 2011'de Türkiye'de vizyona giren Bel Ami filminde yer almıştır. Filmde ünlü gazeteci Georges Duroy karakterini canlandıran Pattinson'un filmdeki rol arkadaşı Kill Bill filmi ile tanınan Uma Thurman olmuştur. Pattinson Türkiye'de 15 Nisan 2011'de vizyona girmiş olan Water For Elephants (Aşkın Büyüsü) filminde yer almaktadır. Filmde Jacob Jankowski karakterini canlandırmaktadır. Filmdeki rol arkadaşı Reese Witherspoon'dur. 2012 yılında David Cronenberg'in çekmiş olduğu Don DeLillo'nun aynı adlı romanından uyarlanan Cosmopolis filminde oynadı. Film, Cannes Film Festivali'nde gösterildi. Türkiye'de 10 Ağustos 2012'de vizyona girdi. Günümüzde de, Los Angeles'ta aktris sevgilisi Kristen Stewart ile ortak kullandıkları evleri bulunmaktadır. Son zamanlarda olan sorunlardan dolayı evi terk etmiş ve Kristen Stewart'tan ayrılmıştır. Fakat barışmışlardır. 2013 yılının Mayıs ayında tekrar ayrıldılar. 2010 MTV Film Ödülleri'nde en iyi erkek oyuncu ve uluslararası yıldız ödüllerinin de sahip olan Pattinson 2009'da Time dergisi tarafından yaşayan en seksi erkek seçilmiştir. [19]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattinson oyunculuk kariyerinin başlarında yardımcı karakterlerle izleyici karşısına çıktı. Rol aldığı ilk yapımlar Ring of the Nibelungs adına Alman yapımı televizyon filmi ve Reese Witherspoon'un başrolünde yer aldığı Vanity Fair oldu. Ancak Vanity Fair'de oynadığı sahneler sonradan çıkarıldı ve sadece filmin DVD'sinde yayınlandı.[20][21]

Harry Potter[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert 2003 yılında Harry Potter filmlerinden dördüncüsü olan Ateş Kadehi filminde Cedric Diggory rolünü oynamıştır. Robert, 2003 yılının sonlarına doğru Mike Newell ile tanışmış, Cedric rolü için görülen ilk kişi olmuş ve bu görüşmeden sadece bir hafta sonra rolü aldığı kesinleşmiş, sınırsız cazibesi ile gelecekte beyazperdede daha fazla görmeyi beklediğimiz Robert Pattinson, 2005 yılında Times Online tarafından "Yarının İngiliz Yıldızı" seçilmiş Pattinson, Harry Potter’ın ardından yeteneklerini iki İngiliz televizyon filminde rol alarak geliştirdi. İlk film olan The Haunted Airman’de, II. Dünya Savaşında sakat kalan bir pilot olan Toby Jugg’ı canlandırarak başrol oynadı. Jugg, akıl sağlığında bozulmalara neden olan halüsinasyonlar gören kompleks bir karakterdi.

İkinci film olan The Bad Mother’s Handbook’ta Daniel Gale olarak küçük bir rol aldı. Pattinson kendi tuhaflık anlayışını kullanarak karaktere gerçeklik kazandırmış Pattinson, oyunculuk kariyerini güçlendirmeye İngiliz yapımı olan; The Daisy Gili tarafından yönetilen kısa film Summer House ve Oliver Irving tarafından yönetilen sinema filmi How to Be ile devam etti. Robert How to Be’de artık yapısı iyice bozulmuş ailesi ile birlikte yaşayan, problemli 20’li yaşlardaki Art’ı oynayarak kendi müzik yeteneğinden faydalanmıştır.

Alacakaranlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük roller aldıktan sonra Pattinson, Stephenie Meyer tarafından yazılan aynı isimli kitaptan uyarlanan Twilight filminde vampir Edward Cullen rolünü oynamak üzere anlaşmıştır. Pattinson Ağustos ayında Teen Hollywood.com’a Twilight filmi öncesi konu hakkında bilgisi olmadığından bahsetmiştir.Oyuncu “Kitapları senaryo elime verildikten sonra okudum. Daha önce isimlerini dahi duymamıştım. Daha sonra biz filmi çekmeye başladık ve konu büyüdü, büyüdü ve büyüdü ve herkes kitapları öğrendi, bu gerçekten çok garip ve beklenmedik bir durum.” demiştir.[kaynak belirtilmeli]

Kitabın hayranları Robert Pattinson’ın Edward Cullen’ı oynayacağın duyduklarında ani karşı çıkmalar boy gösterdi. Bu konudaki eleştiriler Robert’ın hayal ettikleri Edward rolu için yanlış olmasından, kitabın rakibi kabul edilen Harry Potter serisinde rol almış olmasına kadar uzandı. Ancak, ilk fragmanın yayınlanmasından sonra hayran görüşleri olumlu yönde değişmeye başladı. İkinci fragmanın yayınlaması ise Pattinson’ın çılgınca desteklenmesini arttırdı.

Ancak rüzgarın yönünün değişmesine rağmen, Pattinson ona bu filmin yılın en çok ilgi duyulan filmi olması konusundaki görüşleri sorulduğunda, çok açık sözlülükle "Ben halen buna inanamıyorum. Sadece çok garip. Her zaman dehşete düşmüş gibiyim, telaşlanmakta üzerime yoktur." demiş.[kaynak belirtilmeli] Pattinson’ın devam eden açık sözlülüğü hayranlarını gelecek olan filmleri konusunda daha da meraklandırmıştır. Pattinson’ın bugüne kadar yaptığı işlere bir göz attığımızda, onun Little Ashes filminde şair Federico Garcia Lorca ile eşcinsel bir ilişkisi olduğu söylentileri ile anılan ressam Salvador Dali’yi canlandırdı. Bu rol, Robert Pattinson’ın ünlüler dünyasına katılmasına neden olan Büyücü Cedric Diggory ve Vampir Edward Cullen rollerinden çok farklıdır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattinson Şubat ayında bir İngiliz dergisine böyle tartışmalı bir rolü almaya nasıl karar verdiği konusunda şunları söylemiştir; “Bazı insanların biraz şaşıracağını düşünüyorum. Ama şirin, liseli genç rollerine saplanıp kalmak istemedim, veya bir şekilde bir çeşit karikatüre dönüşeceğimi biliyordum. Salvador Dali’yi oynamak benim için tam anlamıyla bir dönüm noktası oldu. Bu rol benim alıp almamayı ciddi anlamda düşündüğüm ilk rol. Film çekilirken Dali’yi takıntı haline getirmiştim, ve onun yaşamı hakkında bulabildiğim her şeyi okudum. Çok garip ve karmaşık bir adamdı, ancak sonunda onunla bir benzerliğimin olduğunu hissettim. Dali aslında aşırı derecede utangaçtı.”

Ve insanlar Jude Law ve Heath Ledger ile kıyaslanan Robert Pattinson'ı ve onun işine olan sadakatini farketmeye başladılar. 2005 yılında Pattinson ile diğer ünlü aktörler arasında karşılaştırmalar yapılmaya başlandı. Teen People dergisi Cedric Diggory portresinden sonra Robert’ı bir sonraki Jude Law olarak tanımladı, ve geçtiğimiz günlerde Movie-Fanatic Pattinson’ı Heath Ledger ile kıyaslamıştır. Vizyona girecek olan Little Ashes filmi için, "Tıpkı Brokeback Dağı filmindeki gibi eşcinsell bir tema işliyor" demiştir.

2008-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2008 itibari ile Robert Pattinson bir oyuncu olarak ödüller almaya başladı. Fransa’da yapılan Strasbourg Film Festivali’nde “How to Be” filmindeki Art karakteri ile En İyi Aktör ödülünü aldı. Ayrıca Ekim 2008’de Hollywood Film Festivali Ödül Komitesince Yeni Hollywood Ödülü’ne layık görüldü. Sonraki yılın başları Robert’ın kariyeri hakkında yeni haberler getirdi. Daha önce kadroda olacağı söylenen Parts Per Billion filminden, film çekimlerinin Yeni Ay filminin çekim programı ile çakışması üzerine çıkarıldığı bildirilmiştir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anahtar
Films that have not yet been released Film(lerin) henüz yayınlanmadığını gösterir.
Yıl Başlık Rol Notlar
2004 Vanity Fair Adult Rawdy Crawley Sahneler sinema versiyonundan çıkarıldı, sadece DVD'de yayınlandı.
Ring of the Nibelungs Giselher TV filmi
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire Cedric Diggory
2006 The Haunted Airman Toby Jugg TV filmi
2007 The, Bad Mother's HandbookThe Bad Mother's Handbook Daniel Gale TV filmi
Harry Potter and the Order of the Phoenix Cedric Diggory Cameo
2008 How to Be Art
Twilight Edward Cullen
2009 Little Ashes Salvador Dalí
The, Twilight Saga: New MoonThe Twilight Saga: New Moon Edward Cullen
2010 Remember Me Tyler Hawkins Also executive producer
The, Twilight Saga: EclipseThe Twilight Saga: Eclipse Edward Cullen
Love & Distrust Richard
2011 Water for Elephants Jacob Jankowski
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Edward Cullen
2012 Bel Ami Georges Duroy
Cosmopolis Eric Packer
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Edward Cullen
2014 The Rover Reynolds
Maps to the Stars Jerome Fontana
2015 Queen of the Desert Film has yet to be released T. E. Lawrence
Life Film has yet to be released Dennis Stock
2016 The Childhood of a Leader Film has yet to be released Charles Marker Yapım sonrası
Brimstone Film has yet to be released Samuel Oynuyor

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şarkı Soundtrack
2008 "Never Think" Twilight: Original Motion Picture Soundtrack
2008 "Let Me Sign" Twilight: Original Motion Picture Soundtrack
2009 "Chokin' on the Dust" (Part 1) How to Be Soundtrack : Original Motion Picture Soundtrack
2009 "Chokin' on the Dust" (Part 2) How to Be Soundtrack : Original Motion Picture Soundtrack
2009 "Doin' Fine" How to Be Soundtrack : Original Motion Picture Soundtrack

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taylor Lautner, Kristen Stewart ve Robert Pattinson MTV Film Ödüllerinde, 2009
Yıl Ödül Kategori Adaylık çalışması Sonuç
2009 Strasbourg Film Festival Strasbourg Film Festival Award for Best Actor[22] How to Be Kazandı
Hollywood Film Festival Hollywood Film Award for New Hollywood[23] Twilight Kazandı
Empire Awards Empire Award for Best Newcomer[24] Adaylık
MTV Movie Awards MTV Movie Award for Breakthrough Performance Male Kazandı
MTV Movie Award for Best Kiss (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
MTV Movie Award for Best Fight (Cam Gigandet ile birlikte) Kazandı
Teen Choice Awards Teen Choice Award for Choice Hottie Kazandı
Teen Choice Award for Choice Movie Actor Drama Kazandı
Teen Choice Award for Movie Liplock (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Teen Choice Award for Choice Movie Rumble (Cam Gigandet ile birlikte) Kazandı
Scream Awards Scream Award for Best Fantasy Actor Kazandı
Scream Award for Best Ensemble Adaylık
2010 People's Choice Awards People's Choice Award for Favorite On-Screen-Team (Taylor Lautner ve Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
People's Choice Award for Favorite Movie Actor Adaylık
Russia's Georges Award Russia's Georges Award for Best Foreign Actor The, Twilight Saga: New MoonThe Twilight Saga: New Moon Kazandı
Kids Choice Awards Nickelodeon Kids' Choice Award Cutest Couple (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
National Movie Awards National Movie Award for Best Performance Kazandı
MTV Movie Awards MTV Movie Award for Best Male Performance Kazandı
MTV Movie Award for Global Superstar Kazandı
MTV Movie Award for Best Kiss (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Empire Awards Empire Award for Best Actor[25] Adaylık
Teen Choice Awards Teen Choice Award for Movie Liplock (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Teen Choice Award for Movie chemistry (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Teen Choice Award for Choice Movie Actor Fantasy Adaylık
Teen Choice Award for Choice Hottie Adaylık
Golden Raspberry Awards Razzie Award for Worst Supporting Actor Adaylık
Razzie Award for Worst Screen Couple (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
Razzie Award for Worst Actor Remember Me Adaylık
Teen Choice Awards Teen Choice Award for Choice Movie Actor Drama Kazandı
Teen Choice Award for Choice Summer Movie Star – Male The, Twilight Saga: EclipseThe Twilight Saga: Eclipse Kazandı
Scream Awards Scream Award for Best Fantasy Actor Kazandı
Brazilian Kids' Choice Awards Brazilian Kids' Choice Award for Couple of the Year (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
BBC Radio 1 Teen Awards Best Actor[26] Kazandı
Best Dressed[26] Kazandı
2011 People's Choice Awards People's Choice Award for Favorite Movie Actor Adaylık
People's Choice Award for Favorite On-Screen-Team (Taylor Lautner ve Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Golden Raspberry Awards Razzie Award for Worst Actor Adaylık
Razzie Award for Worst Ensemble (tüm oyuncu kadrosu ile birlikte) Adaylık
MTV Movie Awards MTV Movie Award for Best Male Performance Kazandı
MTV Movie Award for Best Kiss (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
MTV Movie Award for Best Fight (Bryce Dallas Howard ve Xavier Samuel ile birlikte) Kazandı
Nickelodeon Australian Kids' Choice Awards Nickelodeon Australian Kids' Choice Award for Fave Kiss (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
Nickelodeon Australian Kids' Choice Award for Fave Movie Star Adaylık
Teen Choice Awards Teen Choice Award for Choice Vampire Kazandı
Teen Choice Award for Choice Actor - Drama Water for Elephants Kazandı
2012 People's Choice Awards People's Choice Award for Favorite Movie Actor Adaylık
Rembrandt Award Best International Actor[27] Adaylık
Golden Raspberry Awards Razzie Award for Worst Ensemble (tüm oyuncu kadrosu ile birlikte) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
Razzie Award for Worst Screen Couple (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
Nickelodeon UK Kids' Choice Awards Nickelodeon UK Kids' Choice Award for Favourite UK Actor Kazandı
MTV Movie Awards MTV Movie Award for Best Kiss (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı
Richard Attenborough Film Awards Film Star of the Year[28] Kazandı
Teen Choice Awards Teen Choice Award for Choice Hottie Adaylık
Teen Choice Award for Choice Movie Actor Fantasy Adaylık
Teen Choice Award for Movie Liplock (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
Teen Choice Award for Movie Actor Romance Adaylık
Vancouver Film Critics Circle Vancouver Film Critics Circle Award for Best Actor in a Canadian Film[29][30] Cosmopolis Adaylık
2013 Richard Attenborough Film Awards Best British Performance of the Year[31] The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Virgin Media Awards Hottest Movie Actor[32] Kazandı
Golden Raspberry Awards Razzie Award for Worst Actor Adaylık
Razzie Award for Worst Screen Couple (Kristen Stewart ile birlikte) Adaylık
Razzie Award for Worst Ensemble (tüm oyuncu kadrosu ile birlikte) Kazandı
Empire Cinema Alternative Movie Awards Best On-Screen Couple (Kristen Stewart ile birlikte)[33] Kazandı
Best On-Screen Kiss (Kristen Stewart ile birlikte)[33] Kazandı
Nickelodeon UK Kids' Choice Awards Nickelodeon UK Kids' Choice Award for Favourite UK Actor Kazandı
Teen Choice Awards Actor: Sci-Fi/Fantasy[34] Adaylık
Actor: Romance[34] Kazandı
Liplock[35] (Kristen Stewart ile birlikte) Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Monitor". Entertainment Weekly (Time Inc.) (1207): ss. 29. May 18, 2012. 
 2. ^ Adams, Isabelle. "Robert Pattinson". Harpercollinschildrens.com. http://www.harpercollinschildrens.com/HarperChildrens/Kids/BookDetail.aspx?isbn13=9780061765537&BDMode=8. Erişim tarihi: 22 August 2010. 
 3. ^ Tibbetts, Graham (2 December 2008). "Profile of Twilight star Robert Pattinson". The Daily Telegraph (UK). http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/celebritynews/3541846/Profile-of-Twilight-star-Robert-Pattinson.html. Erişim tarihi: 16 August 2009. 
 4. ^ Griffin, Susan (26 November 2009). "Twighlight star Robert Pattinson reveals his shy side". The Glaswegian. http://www.theglaswegian.co.uk/entertainment-lifestyle/2009/11/26/twighlight-star-robert-pattinson-reveals-his-shy-side-102692-21851022. Erişim tarihi: 4 December 2009. 
 5. ^ Biography Today. Detroit, Michigan: Omnigraphics. 2009. s. 136. ISBN 978-0-7808-1052-5. 
 6. ^ "Biography Today", p.136
 7. ^ Flora Stubbs (17 November 2005). "Potter star 'next Jude Law'". Evening Standard. http://www.thisislondon.co.uk/film/article-20955856-details/Potter+star+%27next+Jude+Law%27/article.do. Erişim tarihi: 2 October 2008. 
 8. ^ "Biography Today", p. 137
 9. ^ "Robert Pattinson-Hackett Campaign". http://coolspotters.com/actors/robert-pattinson/and/stores/hackett#medium-70753. Erişim tarihi: 26 February 2013. 
 10. ^ "Why Robert Pattinson's Modeling". New York Magazine. http://nymag.com/daily/fashion/2008/12/why_robert_pattinsons_modeling.html. 
 11. ^ "Robert Pattinson Announced As New Face Of Dior Homme". http://www.marieclaire.co.uk/news/celebrity/543182/robert-pattinson-announced-as-new-face-of-dior-homme.html#index=1. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 12. ^ "Dior Confirms Pattinson as New Face". http://www.wwd.com/beauty-industry-news/fragrance/dior-confirms-pattinson-as-new-face-6984140?src=twitter/share. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 13. ^ "Robert Pattinson For Dior". http://www.vogue.co.uk/beauty/2013/06/12/robert-pattinson-dior-campaign-announced---dior-homme. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 14. ^ "CONFIRMED: Robert Pattinson Is The New Face Of Dior Homme Fragrance". http://www.graziadaily.co.uk/beauty/product/confirmed--robert-pattinson-is-the-new-face-of-dior-homme-fragrance. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 15. ^ "Robert Pattinson Confirmed As New Face of Dior BY CHARLOTTE COWLES". http://nymag.com/thecut/2013/06/robert-pattinson-confirmed-as-new-face-of-dior.html. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 16. ^ "Robert Pattinson-Dior". https://twitter.com/Whybee1/status/344837490588405760/photo/1. Erişim tarihi: 12 June 2013. 
 17. ^ "Robert Pattinson Is Living 1,000 Lives in Dior". http://www.vanityfair.com/online/beauty/2014/robert-pattinson-is-living-1000-lives-in-dior. Erişim tarihi: 18 February 2014. 
 18. ^ "1000 Lives [Paperback"]. http://www.amazon.co.uk/1000-Lives-Goldin-Nan-Pattins/dp/0847843173. Erişim tarihi: 18 February 2014. 
 19. ^ En seksi vampir konuştu! Turuncutime. Erişim:7 Eylül 2010
 20. ^ "The Curse of the Ring (Ring of the Nibelungs) (2004)". http://www.michaeldvd.com.au/Reviews/Reviews.asp?ID=6177. Erişim tarihi: 26 February 2013. 
 21. ^ "Reese Witherspoon Gushes About Robert Pattinson". http://www.people.com/people/article/0,,20467098,00.html. Erişim tarihi: 26 February 2013. 
 22. ^ "Strasbourg International Film Festival: 2008 Awards". Strasbourgfilmfest.com. http://www.strasbourgfilmfest.com/films-up-for-nods-08.html. Erişim tarihi: 22 August 2010. 
 23. ^ "Ben Stiller & Marissa Tomei Among This Year’s Honorees". hollywoodfest.com. http://hollywoodfest.com/2008/10/ben-stiller-marissa-tomei-among-this-years-honorees/. Erişim tarihi: 11 January 2013. 
 24. ^ "Jameson Empire Awards Announce 2009 Nominees". Bauer Consumer Media Ltd.. 25 February 2010. http://www.empireonline.com/awards2009/winners/default.asp. Erişim tarihi: 11 January 2013. 
 25. ^ "Jameson Empire Awards Announce 2010 Nominees". Bauer Consumer Media Ltd.. 25 February 2010. http://www.bauermedia.co.uk/Press-Office/News/Jameson-Empire-Awards-Announce-2010-Nominees. Erişim tarihi: 2 May 2010. 
 26. ^ a b "Isn't that latex mini-dress a bit raunchy for the Teen Radio Awards, Katy Perry?". Bauer Consumer Media Ltd.. 14 November 2010. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1329639/Katy-Perry-wears-raunchy-latex-dress-Teen-Radio-Awards.html?ito=feeds-newsxml. Erişim tarihi: 13 January 2013. 
 27. ^ "Nominaties Rembrandt Awards bekend". telegraaf.nl. http://www.telegraaf.nl/filmenuitgaan/film/article20946871.ece. Erişim tarihi: 11 January 2013. 
 28. ^ "The Richard Attenborough Film Awards 2012: RAFA win for CineVue". cine-vue.com. http://www.cine-vue.com/2012/02/richard-attenborough-film-awards-2012.html. Erişim tarihi: 13 January 2013. 
 29. ^ "Vancouver Film Critics Circle: 2012 Awards". premiosocar.net. http://www.premiososcar.net/2012/12/nominaciones-de-la-critica-de-vancouver.html. Erişim tarihi: 28 December 2012. 
 30. ^ "Nominees of Vancouver Film Critics Circle: 2012 Awards". blogs.theprovince.com. http://blogs.theprovince.com/2012/12/27/lincoln-cosmopolis-vie-for-vancouver-critics-prizes/. Erişim tarihi: 28 December 2012. 
 31. ^ "Richard Attenborough Film Awards – Winners!". betheredcarpet.co.uk. http://betheredcarpet.co.uk/2013/02/04/richard-attenborough-film-awards-winners/. Erişim tarihi: 4 February 2013. 
 32. ^ "Hottest Actor". virginmedia.com. http://www.virginmedia.com/movies/awards/hottest-actor.php. Erişim tarihi: 16 January 2013. 
 33. ^ a b "'Twilight' triumphs at Empire Cinema Alternative Movie Awards". http://www.list.co.uk/article/49275-twilight-triumphs-at-empire-cinema-alternative-movie-awards/. Erişim tarihi: 28 February 2013. 
 34. ^ a b "FIRST WAVE OF "TEEN CHOICE 2013" NOMINEES ANNOUNCED". http://www.teenchoiceawards.com/tcnews.aspx#.UZ0UWKLS70L. Erişim tarihi: 22 May 2013. 
 35. ^ "'Man of Steel,' 'The Heat' Lead Third Wave of Teen Choice Awards Nominations". http://www.thewrap.com/awards/article/man-steel-heat-lead-third-wave-teen-choice-awards-nominations-103506. Erişim tarihi: 17 July 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'ta Robert Pattinson ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.