İçeriğe atla

"Otho" sayfasının sürümleri arasındaki fark

32 bayt kaldırıldı ,  1 yıl önce
k
Tarih bağlantısı düzenleme
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
| babası = [[Lucius Otho]]
| annesi = [[Terentia Albia]]
| doğum_tarihi = 25 Nisan [[32]]
| doğum_yeri = [[Ferentium]]
| ölüm_tarihi = 16 Nisan [[69]]
| ölüm_yeri = [[Roma]]
| defin_tarihi =
}}
 
'''Marcus Salvius Otho''' (25 Nisan [[32]] – 16 Nisan [[69]]). 15 Ocak - 16 Nisan [[69]] arası [[Roma İmparatoru]], [[Dört İmparator Yılı]]'nın ikinci imparatoru.
 
== Doğumu ve Soyu ==
 
== Gençliği ==
Geleceğin İmparatoru, ilk olarak [[Nero]]'nun etrafını saran en kayıtsız ve savurgan genç asillerden biri olarak ortaya çıkar. Bu arkadaşlık [[58]]'de [[Poppea Sabina]] adlı bir kadın tarafından sona erdirilecektir. Otho güzel karısını, yine onun ısrarı üzerine imparatorla tanıştırdı, bundan sonra başlayan ilişki sonunda onun ölümü olacaktı. Onun metresi olarak durumunu sağlamlaştırdıktan sonra, Otho'dan boşandı ve onu uzak bir eyalet olan [[Lusitania]]'yaya göndertti.
 
Otho, Lusitania'da yaklaşık on yıl kaldı ve eyaleti o dönem için alışılmadık biçimde ılımlı yönetti. [[68]]'de komşu eyalet [[Hispania Tarraconensis]]'in valisi [[Galba]], Nero'ya karşı isyan başlattı ve Otho ona Roma yolunda eşlik etti. Onu bu yöne belki de Nero'dan gördüğü muameleye içerlemiş olması zorlamıştır ama bu neden kişisel hırsına çok önceden eklenmişti. Galba çocuksuzdu, yaş olarak da ilerlemişti ve Otho, [[astrolog]]'ların öngörülerinin de cesaretlendirmesi ile onun halefi olmaya talip oldu. Galba'nın favorilerinden [[Titus Vinius]]'la, onun desteğini sağlamak için kızıyla evlenmeyi içeren gizli bir antlaşma yaptı. Her nasılsa, Ocak [[69]]'da Galba'nın yasal evlatlığı [[Lucius Calpurnius Piso Licinianus]] yüzünden umutları suya düştü.
 
Otho için hiçbir şey değişmedi. Finansal durumunun kötülüğüne rağmen, eski savurganlıklarına teşekkür ederek, [[Praetorian muhafızlar]]'ın yirmi üç askerinin hizmetini satın alacak kadar parayı bulabildi. 15 Ocak sabahında, (Piso'nun evlatlık edinilmesinden sadece beş gün sonra), Otho her zamanki gibi İmparatora saygılarını sunmak için törene katıldı ve ardından kişisel işlerini mazeret göstererek hızlı bir şekilde suç ortaklarıyla buluşmak için huzurdan ayrıldı. Kendisine Praetorian kampına kadar eşlik edildi, kısa bir şaşırma ve karasızlığın ardından İmparator olarak selamlandı.
909.551

değişiklik