Poppea Sabina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nero ve Poppaea Sabina

Poppaea Sabina (d. 30 civarı- ö. 65), Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Nero'nun ikinci karısı. Antik dönem tarihçileri onun güzelliğinden ayrı olarak birkaç iyi özelliğini aktarırlar ve imparatoriçe olmak için yaptığı entrikalara odaklanırlar. Binbeşyüz yıl sonra, Claudio Monteverdi son operası olan L'incoronazione di Poppeada (Poppea'nın taç giyme töreni), onu daha olumlu bir yönden, imparatorla olan aşkıyla vurgular.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soyu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Poppaea Sabina, Titus Ollius ve Yaşlı Poppaea Sabina'nın kızı ve tek çocuğudur. Titus Ollius, Roma imparatoru Tiberius döneminde quaestor olarak görev yaptı. Ollius’un ünlü imparatorluk sarayı muhafızı Lucius Aelius Sejanus ile olan arkadaşlığı, kamu ofisini kazanamadan önce onu harap etti. Titus Ollius, Picenum'dandı (modern Marche ve Abruzzi, İtalya) ve İmparatorluk politikalarında tanınmayan küçük bir karakterdi. Annesi Yaşlı Poppaea Sabina, Roma tarihçisi Tacitus tarafından zengin kadın ve kadının ayrı tutulanı diye övülen, seçkin bir kadındı. Tacitus onu, döneminin en sevimli kadını diye tanımlar. 47 yılında, Roma İmparatoriçesi Valeria Messalina'nın entrikasının masum bir kurbanı olarak bir suikast ile ilişkilendirildi.

Yaşlı Poppaea Sabina'nın babası Gaius Poppaeus Sabinus'tur. Bu mütevazı bir aileden gelen adam 9 yılında Konsüldü. Konsüllüğü sırasında, geleceğin Roma imparatoru Vespasian doğdu. İmparator Tiberius döneminde, 26 yılında Trakya'da bastırdığı bir isyan için askeri bir zafer alayı ile ödüllendirildi. 15 yılından ölümüne kadar Yunanistan ve diğer eyaletlerde Imperial Proconsul ya da vali olarak görev yaptı. Bu yetenekli yönetici Roma imparatorlarının dostluğunun keyfini çıkardı. 35 yılının son günlerinde doğal nedenlerle öldü. Baba tarafından büyük babasının ölümü üzerine, Poppaea Sabina anne tarafından büyük babasının adını aldı.

Poppaea Sabina’nın babası 31 yılında öldü. Annesi, Publius Cornelius Lentulus Scipio (I) ile evlendi. Lentulus Scipio, 22 de tümen komutanı, 24'te Konsül ve sonra da Senatörlük yapmıştır. 56 yılında Konsül ve sonradan Konsül olan Publius Cornelius Lentulus Scipio (II), büyük ihtimalle Poppaea'nın üvey erkek kardeşidir.

Rufrius Crispinus ile evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Poppaea Sabina'nın ilk evliliği 44 yılında evlendiği equestrian sınıftan bir adam olan Rufrius Crispinus'tur. İmparator Claudius'un saltanatı sırasında Praetorian muhafız'ların lideridir. 51 de, Claudius'la evlenerek İmparatoriçe olan Genç Agrippina, onu Messelina'nın anısına sadık kalmakla suçlayarak görevden aldırmış ve onun yerine Burrus'u atamıştır. Sonradan Nero zamanında idam edilmiştir. Poppaea'nın kocasından Genç Rufrius Crispinus adında bir oğlu olmuş ve bu çocuk annesinin ölümünden sonra İmparator Nero tarafından çıktıkları bir balık avı yolculuğunda boğulmuştur.

Otho ile evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Poppaea Sabina, daha sonra imparator Nero'nun yakın arkadaşı Otho ile evlenmiştir. Nero, Poppea'ya âşık olmuş ve ardından Poppea Nero'nun metresi olmuştur. 58 yılında kocası Otho'dan boşanarak tüm dikkatini tek başına Roma imparatoriçesi olmaya vermiştir. Otho, Lusitania eyaletine vali olarak atanarak Roma'dan uzaklaştırılmıştır (Otho on yıl sonra kısa bir süre için Nero'nun ölümü üzerine Galba'nın ardından imparator olmuştur).

İmparatoriçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tacitus'a göre Poppaea, hırslı ve acımasız birisidir. Aktardığına göre Poppaea, Otho ile Nero'ya yakın olabilmek için evlenmiş ve ve sonra da onun metresi olmayı başarmıştı. Söylenenlere göre Nero'nun annesi Genç Agrippina tehlikeyi görmüş ve onu Poppaea'dan uzak durması için ikna etmeye çalışmıştı. Poppaea hakkındaki bu tartışma, Nero'nun kendi annesini öldürtmesinin nedenlerinden birisi olarak görülür. Agrippina'nın ölümüyle birlikte, Poppaea'ın yaptığı baskının Nero üzerindeki etkisi o kadar büyük olmuştu ki, 62 yılında onunla evlenebilmek için ilk karısı Claudia Octavia'dan boşanmıştı (daha sonra öldürüldü). Octavia başlangıçta Campania'ya sürgüne gönderildi ardından da, zina suçlamasıyla Pandateria adasında hapsedildi (gözden düşen imparatorluk ailesi mensuplarının genellikle gönderildiği ada). Bazı kilise kayıtlarına göre Hristiyan'ların cezalandırılmasını teşvik eden Nero değil, kirli işlerini örtbas etmeye çalışan Poppaea'ydı.

Diğer taraftan Yahudi tarihçi Josephus, çok farklı bir Poppaea portresi çizer. Onu, Nero'yu Yahudilere merhametli davranmaya teşvik eden oldukça dindar (belki de bir Yahudi dönmesi olduğundan) bir kadın olarak tasvir eder.[1]

21 Ocak 63 tarihinde doğan kızları Claudia Augusta sadece dört aylıkken ölmüştür. Claudia'nın doğumunda Nero, anne ve çocuğunu Augusta unvanıyla onore etmiştir.

Suetonius'a göre, Poppaea ikinci çocuğunun doğumunu beklerken, oyunlarda çok zaman geçirmesi nedeniyle İmparatorla hararetli bir şekilde tartışmış, Nero'nun bir öfke patlaması sonucu karnına vurması ölümüne neden olmuştur. Birçok modern tarihçi Poppeaea'nın düşük komplikasyonları sonucu öldüğünü varsayar.

Poppaea Sabina 65 yılında öldüğünde, Nero tam bir yas içindeydi. Vücudu yakılmak yerine, baharatlarla dolduruldu, mumyalandı ve Augustus'un Mozole'sine konuldu. Nero, cenaze sıarsında onu ve onun kutsal onurunu bir methiye ile övdü. Nero'un Poppaea Sabina hakkındaki methiyesi, onu sevmeyenler ve onun zulmünü ve ahlaksızlığını hatırlayanlar arasında tartışmalara neden oldu.

Cassius Dio'ya göre Poppaea, süt banyosu yapmaktan hoşlanıyordu. Her gün banyo yapıyordu çünkü bir keresinde, "onun içinde rahatsızlıklarını ve güzelliğinin bozulmalarını alıp götüren gizli bir sihir var" demişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Joesphus Antiquity of the Jews XX.8.11; Josephus Flavius Josephus'un hayatı 3

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]