İçeriğe atla

Procopius: Revizyonlar arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(düzeltme AWB ile)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
| imza =
}}
'''Procopius''' ([[326]] - [[26 Mayıs]] [[366]]), [[I. Valentinianus]]'e karşı imparatorluğunu ilan eden Klikya yerlisi, [[Constantinus hanedanı]] mensubu.
 
[[Ammianus Marcellinus]], Procopius'un Klikya yerlisi olduğunu söyler. Procopius, Anne tarafından İmparator [[Julian]]'ın kuzenidir.
Tam bu sırada, Jovian ölmüş ve [[I. Valentinianus]] tahtı kardeşi [[Valens]] ile paylaşıyordu. Procopius, hiç vakit kaybetmeden kendini imparator ilan etmek için harekete geçti. [[Constantinople]]'de dinlenen ve imparatorluk kentini kontrol altında tutan iki lejyona rüşvet verdi. Bundan kısa bir süre sonra [[28 Eylül]] [[365]]'te kendini imparator ilan etti ve çabucak [[Trakya]] ve [[Bithynia]]'da kontrolü ele geçirdi.
 
Valens, bu isyanla ilgilenme göreviyle harekete geçti ve sonraki aylarda müttefiklerinden kararsız halde olan sadâkatsiz şehir ve birimlerle mücadele etti. Nihayetinde her ikisinin orduları [[Thyateira Savaşı]]'nda karşı karşıya geldi ve Procopius'un birlikleri yenildi. Savaş alanından kaçsa da geride kalan iki takipçisi tarafından Valens'e ihbar edildi. Valens, her üçünü [[27 Mayıs]] [[366]] tarihinde idam ettirdi.
 
== Kaynakça ==
1.333.128

düzenleme