Procopius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Procopius
Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi 26 Eylül 365 - 27 Mayıs 366
Önce gelen Jovian /
Valens ve I. Valentinianus
Sonra gelen Valens ve I. Valentinianus
Doğum 326
Kilikya
Ölüm 27 Mayıs 366

Procopius (326 - 26 Mayıs 366), I. Valentinianus'e karşı imparatorluğunu ilan eden Kilikya yerlisi, Constantinus hanedanı mensubu.

Ammianus Marcellinus, Procopius'un Kilikya yerlisi olduğunu söyler. Procopius, Anne tarafından İmparator Julian'ın kuzenidir.

Procopius, İmparator Julian'ın 363 yılında Pers İmparatorluğu'na karşı çıktığı sefere katıldı. Kendisine emanet edilmiş 30.000 askerin başında Ermenistan'a doğru harekete geçti ve Kral II. Arshak'a katıldıktan sonra Julian'ın karargâhına geri döndü. Julian'ın ölümü sırasında, söyletilere göre onun tarafından ardılı olarak seçilmiş ancak Roma Ordusu'nun Jovian'ı imparator olarak seçmesi üzerine hayatını korumak için saklandı. Antik kaynaklar, Procopius'un hayatının saklanarak geçen bölümünün detayları üzerinde aynı fikirde değillerdir ancak hepsi onun Kalkedon'da senatör Strategius'un evinin önünde açlıktan bilincini kaybetmiş ve güncel durumun ne halde olduğundan habersiz olarak ortaya çıktığı konusunda hemfikirdir.

Tam bu sırada, Jovian ölmüş ve I. Valentinianus tahtı kardeşi Valens ile paylaşıyordu. Procopius, hiç vakit kaybetmeden kendini imparator ilan etmek için harekete geçti. Constantinople'de dinlenen ve imparatorluk kentini kontrol altında tutan iki lejyona rüşvet verdi. Bundan kısa bir süre sonra 28 Eylül 365'te kendini imparator ilan etti ve çabucak Trakya ve Bithynia'da kontrolü ele geçirdi.

Valens, bu isyanla ilgilenme göreviyle harekete geçti ve sonraki aylarda müttefiklerinden kararsız halde olan sadâkatsiz şehir ve birimlerle mücadele etti. Nihayetinde her ikisinin orduları Thyateira Savaşı'nda karşı karşıya geldi ve Procopius'un birlikleri yenildi. Savaş alanından kaçsa da geride kalan iki takipçisi tarafından Valens'e ihbar edildi. Valens, her üçünü 27 Mayıs 366 tarihinde idam ettirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]