İçeriğe atla

"XIII. Leo" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
 
===Papalığı===
[[IX. Pius|Papa IX. Pius]]'un ölmesi üzerine Pecci'nin adı adaylar arasında sayılmaya başladı. Özellikle İtalyanlar dışındaki kardinallerin desteğiyle 20 Şubat 1878'de üçüncü oylamada papa seçildi. Eğitime gösterdiği ilgi, dünyevi hükümetler karşısındaki uzlaşmacı tutumu ve Katolik Kilisesi'ndne kopmuş Hıristiyanlarla bağ kurma çabası dolayısıyla hayranlık duyduğu [[XII. Leo]]'nun anısına onun adını aldı.
 
====Dış İlişkiler====
Devlet sekreteri kardinal [[Mariano Rampolla]]'nın yardımıyla bütün devletlere karşı uzlaştırıcı bir tavır takındı. [[Alman İmparatorluğu|Almanya]]'da ''[[Kulturkampf]]'' akımına son verdi (1880); Fransa'da [[General]] [[Georges Boulanger]] taraftarlarının yarattığı bunalım karşısında cumhuriyete bağlılığı ileri sürdü; 1884'te Belçika ilişkileri yeniden kurdu, [[Avusturya-Macaristan İmparatorluğu|Avusturya]]'da [[Jozefizm]] kalıntılarıyla mücadele etti, Lord Halifax'ın savunduğu [[Anglikan Kilisesi]]'yle uzlaşma çabalarını destekledi, [[Ortodoks Kilisesi|Doğu kiliseleri]]nin geleneklerine saygı gösterdi. XIII. Leo Katolikliğin [[Amerika Birleşik Devletleri]]'nde yayılmasına çalıştı, fakat Katoliklere Amerikancılık karşısında dikkatli olmalarını ihtar etti.
 
====Öğretiler====
XIII. Leo da önceli IX. Pius gibi papanın dünyevi hükümranlığı ilkesini savunuyor ve Hıristiyan devleti öğretisini bir ülkü olarak benimsiyordu. Gene en az IX. Pius kadar [[mason]]luğa ve [[laik liberalizm]]e karşıydı. Gene kilise yönetiminin, ulusal kiliselerden çok papalığın elinde toplanmasının önemini vurguladı ve papalık elçilerinin gücünü artırdı. Kilisenin [[usçuluk|usçu]]luğa yönelik suçlamalarını yeniledi, Aquino'lu Aziz Tommaso'nun felsefi görüşlerinin canlanmasına katkıda bulundu.
 
Başka alanlarda ise papalığa yeni bir anlayış getirdi. Sivil hükümetlerle ilişkilerde diplomasiye öncelik verdi ve bu yolla yadsınamaz başarılar kazandı. Siyasetle papalık görevini ayırt etmeye özen gösterdi. Ayrıca bilimsel ilerlemeye ilgi duyuyor, [[Katolik Kilisesi]]'nin bu ilerlemeye açık olması gerektiğine inanıyordu. Kilise ile dünya arasındaki ilişkileri yenileme çabasını özellikelözellike, dünyadaki tüm Katoliklere yönelik genelgelerinde dile getirdi. 1893'te yayımladığı ''Providentissimus Deus'' adlı genelgede Katoliklerin [[Kitabı Mukaddes]]'i yorumlarken izlemesi gerektiği ilkelerini açıkladı. Birkaç genelgesinde kilise ile devletin çağdaş toplum anlayışıyla barış içinde birlikte yaşaması gerektiğini vurguladı. 1891'de yayımladığı ''Rerum Novarum'''da ise sakıngan bir biçimde de olsa papalığın işçi sınıfının sorunlarıyla ilgilendiğini gösterdi. [[Anglikan Kilisesi]] ile Roma arasında bağlantı kurmaya çalıştı, [[Ortodoks Kilisesi|Doğu kiliseleri]]nin geleneklerine saygı gösterdi.
 
Papalığının son yıllarında kilise politikasında bir katılaşma görülmekle birlikte, papalığın diplomatik saygınlığının artmasını sağladı.
59.676

düzenleme