Aileen Wuornos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aileen Wuornos
Wuornos.jpg
Aileen Wuornos'un vesikalık fotoğrafı
Doğum 29 Şubat 1956(1956-02-29)
Rochester, Michigan
Ölüm 9 Ekim 2002 (46 yaşında)[1]
Florida
Ölüm sebebi İdam
Diğer ad(lar)ı Sandra Kretsch
Susan Lynn Blahovec
Lee Blahovec
Boy 1,63 m (5 ft 4 in)
Evlilik Lewis Gratz Fell (boşandı)

Aileen Carol Wuornos (d. 29 Şubat 1956, Rochester, Michigan – ö. 9 Ekim 2002, Florida Eyalet Cezaevi, Bradford County, Florida), ABD'nin en ünlü kadın seri katillerinden biri olarak görülen hayat kadını. 1989-1990 yılları arasında cinsel ilişkiye girdiği bazı kişileri öldürdüğü, ve cesetlerini ormanda sakladığı ortaya çıkmıştır. 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilse de, iki kişinin cesedi bulunamamış ve 5 kişiyi öldürmekten yargılanmıştır. Aileen Wuornos'un annesi Diane Wuornos, babası ise Leo Dale Pittman'dır.

Çoğu kişiye göre Amerika’nın ilk kadın seri katili, çoğu kimseye göre de yalnızca şiddet gördüğü için vahşileşen bir kurbandır. Kişilik gelişiminde "Nurture" çıkmazının etkisi söz konusu olduğunda, bariz bir biçimde bu durumun, yani yetiştirilme şartlarının olağan dışılığını ispatlayacak bir hayatı olmuştur.

Anne babası doğmadan önce boşanır. Babası daha sonra çocuk tacizinden suçlu bulunur ve hapishanede kendini asar. Aileen henüz 6 aylıkken annesi bir not bırakıp çeker gider. Büyükannesi ve büyükbabası bakımını üstlenir. Ancak 13 yaşındayken tecavüze uğrar, gayri meşru bir çocuk dünyaya getirdiği için o evden de kovulur. Hayatta kalmak için hurda bir arabada barınır, para için fahişeliğe başlar, uyuşturucuya alışır, çoğu zaman da ortalıkta sarhoş olarak gezer. Yine de 20 yaşındayken 70 yaşında bir adamla evlenmeyi başarır ama kocasını bastonla dövdüğü için evliliği sadece bir ay sürer.

Nihayet 1986 yılında hayatının aşkı Selby Wall adında bir lezbiyenle karşılaşır. 4 sene beraber yaşarlar. Ancak Wuornos'a en son darbeyi de sevgilisi vurur ve yakalandıktan sonra aleyhine tanıklık eder.

Mahkeme kararıyla Aralık 1989 ve Kasım 1990 arasında toplam 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunur ve ölüme mahkûm edilir. Rivayete göre, kararı duyunca "Ben masumum. Umarım size de tecavüz ederler bok çuvalları" diye bağırmıştır.

Önceleri öldürdüğü insanların kendisine saldırdığını öne süren Wuornos, idamdan hemen önce ise "Yaptığım her şeyin altında korkunç bir öfke yatıyor. İdam edilmem gerek çünkü eğer hapisten çıkacak olursam yine cinayet işlerim." diyerek suçunu itiraf etti.

Wuornos, 9 Ekim 2002 Çarşamba günü idam edilmiştir.

2003 tarihli Monster filmi dışında 1993 yılında New York Film Festivali'nde bir bölümü gösterilen Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer isimli belgesele de konu olmuştur.

Konu alındığı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Monster : Charlize Theron ve Christina Ricci
  2. Aileen: The Life and Death of a Serial Killer
  3. Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer
  4. American Horror Story: Hotel: (2015 - 2016 yıllarında yayınlanan American Horror Story isimli amerikan yapımı dizinin beşinci sezonu olan Hotel isimli sezonda Lily Rabe tarafından canlandırılmıştır.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]