Jeffree Star

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jeffree Star
Genel bilgiler
Doğum adı Jeffrey Lynn Steininger
Doğum 15 Kasım 1986 (1986-11-15) (34 yaşında)
Orange County, Kaliforniya,ABD
Tarzlar Pop, Electro Pop, Electro Rock, Alternatif
Meslekler Şarkıcı
Söz yazarı
Makyöz
Moda Tasarımcısı
Model
Etkin yıllar 2003-günümüz
Müzik şirketi Popsicle Records
Resmî site www.myspace.com/jeffreestar
[1]

Jeffree Star (d. 15 Kasım 1986, doğum adıyla Jeffrey Lynn Steininger Jr.), Amerikalı YouTube ünlüsü, şarkıcı, söz yazarı, makyöz, moda tasarımcısı ve model. MySpace'de ün kazanmıştır. Kendisini "Queen Of The İnternet" ya da "Queen Of The Beautifuls" olarak adlandırmıştır.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star, Orange County, ABD'de doğdu. Babası çocukken ölmüş, annesi de model olduğu için yalnız kalmıştır. Genç yaşta annesinin makyajıyla ilgilenerek, bunu saplantı haline getirmiş ve ilkokula giderken annesinin makyaj yapmasına izin vermesini sağlamıştır. Cinsel yöneliminin gay olduğunu çocukluk döneminde anlamıştır.

Makyaj, mankenlik ve internette ünlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star, Kelly Osbourne, Nicole Richie ve Paris Hilton gibi birçok ünlünün makyajını yaptı. 2014 yılında, Star kendine ait e-ticaret makyaj markasını yarattı. Youtube'ta markasının tanıtımını yapmaya başladı ve daha sonra Youtube ünlüsü oldu.

1 Ağustos 2006 yılında eşcinsel dergisi olan LGBT, Jeffree'yi kapak resmi yaptı. 17 Kasım 2006'da Jeffree ve birçok "America's Next Top Model" yarışmacıları Black Chandelier'ın "Fall 2006 Runway Show" unda yer aldı.

Jeffree Star, ilk olarak internet forumlarında,daha sonra da MySpace'de üyelik alarak kendini tanıtmaya başladı.

MySpace'de ünlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star 2006 yılında, son zamanların popüler sitelerinden olan MySpace'de hem müzik hem de stilistlik kariyerini tanıtmaya başladı. Aynı zamanda MySpace'i kendi hayatını, güzellik ve ün konularını işlemek için de kullandı. Başta MySpace olmak üzere birçok sitede fan topluluğu yarattı. Kasım 2006'da MySpace'in en ünlü kişisi seçildi.

Temmuz 2009'da arkadaş listesi 1,006,600 kişiyi geçti. Hala günde 1000 ve üstü arkadaş isteği almakta.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Plastic Surgery Slumber Party (2006-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik kariyerine Peaches'in bateristinin teşvikiyle başlamıştır. İlk olarak Hollywood Undead grubunun "Turn off the Lights" şarkısında düet teklifi gelmiştir. Daha sonra şarkı albüme konmamıştır.

Jeffree Star'ın ilk iki solo şarkısı "We Want Cunt", eski adı "Cunt: Queen of the Beautifuls" a hitaben yazılmış ve "Straight Boys" şarkılarıdır. Jeffree, MySpace'in kurucularından olan Tom'a müziklerini diğer insanlara dinletmek için sayfasını sanatçı sayfası yapmasını istemiştir.

Jeffree Star, Peaches, Cyndi Lauper, Metro Station, Breathe Carolina, Dr. Manhattan, Schoolyard Heroes ve Ultraviolet Sound ile turneye çıkmıştır.

13 Mart 2007'de Jeffree Star ilk EP'si olan Plastic Surgery Slumber Party'yi çıkardı. Albüm iTunes "Dance Chart" da 1 numara yükseldi.Justin Timberlake ve Cascada'nın üstüne çıkmayı başardı. Temmuz 2007'de Plastic Surgery Slumber Party Jeffree Star'ın MySpace sayfasında 25 Milyon'dan fazla dinlendi.

2007 yazında, Jeffree Star Amerika, Kanada ve 15 ülke dolaşan "True Colors Tour 2007" nin bir parçası oldu. Turun sponsoru LGBT magazin oldu.

Ağustos 2007'de "Plastic Surgery Slumber Party" şarkısı Cyndi Lauper'ın "True Colors" turunun şarkısı arasına girdi.

Cupcakes Taste Like Violence (2008-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci EP'den önce, Jeffree "Heart Surgery Isn't That Bad" şarkısını single olarak Sevgililer Gününde yayınladı, daha sonra "Starstruck" adlı şarksını yayınladı. Bu şarkı hayranlarına teşekkür amacıyla ücretsiz indirilmeye sunulmuştur.

İlk stüdyo albümü: Beauty Killer[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star'ın ilk stüdyo albümü olan Beauty Killer, 22 Eylül 2009 tarihinde yayınlandı ve büyük bir başarıya ulaştı. Albümden çıkan ilk single olan "Prisoner" 2 Mayıs 2009'da çıktı. Şarkı çıktıktan 1 hafta sonra MySpace'de 2 milyondan fazla dinlendi. 30 Haziran'da yayınlanan "Love Rhymes With Fuck You" albümden çıkan ikinci single oldu.

Albümün çıkacağı ilk 2007 yılında duyuruldu. Jeffree Star ayrıca Black Eyed Peas grubunun "Boom Boom Pow" şarkısını düzenleyerek cover yaptı. Jeffree yeni şarkılarını "daha seksi, daha erkeksi ve bazıları da kalbimden çıkan çığlıklar. Hala 'Jeffree Star'ı bulmaya çalışıyorum ve çok yaklaştım" şeklinde tanımladı.

Prodüktör olarak Lester Mendez, 3OH!3's Nathaniel Motte, God's Paparazzi ve daha birçok kişi ile çalıştı. Albümünden şarkılarını tanıtmak amacıyla Warped Tour 2009'da sahne aldı. Ayrıca albüm için dünyaca ünlü rapçi Nicki Minaj ile "Lollipop Luxury" adlı bir şarkı kaydetmiştir. Minaj, Jeffre'de kendisini gördüğünü, hiçbir zaman kendisiyle küs bir insan olmadığını, bu yüzden ona destek vermek istediğini dile getirmiştir.

Yeni EP[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Twitter hesabından üçüncü EP'sini kışın çıkaracağını söylemişti. Fakat daha sonra Sevgililer Günü'ne ertelendi.

YouTube kanalı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2019 itibarıyla "jeffreestar" adlı Youtube kanalında 12.189.129 abone, 1.297.728.802 görüntüleme ve 314 video istatistiklerine sahiptir.

Polemikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Basına yansıyan polemikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kat Von D[değiştir | kaynağı değiştir]

Dövme sanatçısı ve Kat Von D Kozmetik'in sahibi Kat Von D'nin, Star'ı "madde kullanımı, ırkçılık ve zorbalık" ile suçlaması üzerine ikili tartışıp arkadaşlıklarını sonlandırdı.[1] Star, Kat Von D'nin Jeffree Star Cosmetics markasının kurulmasının ardından kendisinden uzaklaştığı suçlamasında bulundu.[2]

Kylie Jenner[değiştir | kaynağı değiştir]

Kylie Jenner'ın makyaj markası Kylie Cosmetics tarafından kullanılan ambalaj, Star'ın eleştirilerine maruz kaldı. Star, ambalajı kendi kozmetik markasının "ucuz bir versiyonu" olmakla itham etti. Ayrıca Kylie Cosmetics'in 360 Amerikan Doları değerindeki makyaj fırçası setini YouTube kanalında yorumlayıp eleştirdi. Bu olaylar sonrasında Jenner, Star'ı Kylie Cosmetics'in halkla ilişkiler listesinden çıkardı.[3]

Manny Gutierrez, Gabriel Zamora ve Laura Lee

Her biri kozmetik üzerine birer YouTube kanalı sahibi olan Manny Gutierrez, Laura Lee ve Gabriel Zamora, Jeffree Star'ın Lee'yi "saf kötü" olarak nitelendirmesinin üzerine Star ile arkadaşlıklarını bitirdiler. Zamora, Star'ı ırkçılıkla suçlayan bir tweet attı, fakat bu olayın üzerine Gutierrez, Lee ve Zamora'nın ayrımcı tweetleri ve Snapchat gönderileri ortaya çıktı.[4] Üç YouTuber da bu olay üzerine özür diledi: Gutierrez ve Lee genel birer özür videosu yayınlarken, Zamora ikiliyi "sahte dost" olmakla suçlayan bir video yayınladı.

Irkçılık tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star, azınlıklara dair aşağılayıcı söylemleri yüzünden birçok kez ırkçılıkla suçlandı.[5] Star, daha sonra bu sözleri için özür diledi.[6]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffree Star, beş senelik partneri Nathan Schwandt ile ayrıldıklarını Ocak 2020'de YouTube kanalı üzerinden açıkladı.[7]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri
EP'ler
 • 2007: Plastic Surgery Slumber Party
 • 2008: Cupcakes Taste Like Violence
 • 2010: Blush
 • 2012: Virginity
 • 2012: Mr. Diva

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2008: "Lollipop Luxury"
 • 2009: "Prisoner"
 • 2012: "Prom Night"
 • 2012: "Mr. Diva"
 • 2013: "Love to My Cobain"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Willingham, Jessica. "Kat Von D Opens Up About Jeffree Star" 28 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Bustle. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019.
 2. ^ Nast, Condé. "Kat Von D Just Ended Her Friendship with Jeffree Star in a Seriously Revealing Video" 27 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Teen Vogue. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019.
 3. ^ Hanson, Louis (7 Temmuz 2019). "The Most Iconic Celebrity Feuds With Jeffree Star, Ever" 25 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Elle. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019.
 4. ^ Ready to Glare (19 Ağustos 2018). RE: My Apology by Laura Lee. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019.
 5. ^ "A Compilation of Jeffree Star's Racist Behavior That Will Make You Cringe" 26 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. BET. Erişim tarihi: 11 Ekim 2019.
 6. ^ Mackenzie, Macaela (20 Haziran 2017). "Jeffree Star Finally Apologizes for His Racist Comments" 18 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Allure. Erişim tarihi: 18 Şubat 2019.
 7. ^ We Broke Up (YouTube). Jeffree Star kanalı. 11 Ocak 2020. Erişim tarihi: 13 Ocak 2020.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]