İçeriğe atla

Hipnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hypnos sayfasından yönlendirildi)
Hipnos
Uyku Tanrısı
Hypnos ve Thanatos, John William Waterhouse'un tablosu Uyku ile Üvey Kardeşi Ölüm
Yaşadığı yerÖlüler Diyarı
SembolleriHaşhaş, Lethe, kavak
Kişisel bilgileri
EşiPasithea
EbeveynleriNyx ve Erebus
KardeşleriThanatos, Nemesis, Eris, Keres, Oneiroi, Apate, Clotho, Lachesis, Atropos, Oizys ve diğerleri
Karşılıkları
Roma karşılığıSomnus

Yunan mitolojisinde Hypnos (GrekçeὝπνος, "uyku") uykunun kişileştirilmesidir; Roma eşdeğeri Somnus olarak bilinir. Adı hipnoz kelimesinin kökenidir.[1]

Hypnos, Nyx ("Gece") ve Erebus'un ("Karanlık") oğludur. Kardeşi Thanatos'tur ("Ölüm"). Her iki kardeş de Ölüler Diyarında (Hades) veya Ölüler Diyarının başka bir vadisi olan Erebus'ta yaşar. Rivayete göre Hypnos, Lethe ("Unutkanlık") nehrinin geldiği ve gece ile gündüzün buluştuğu büyük bir mağarada yaşıyordu. Yatağı abanozdan yapılmış, mağaranın girişinde haşhaş ve diğer hipnotik bitkiler yetişirdi. Mağarasına ışık ve ses giremezdi. Homer'a göre, daha sonra kendine ait bir rüya adası olduğu iddia edilen Lemnos adasında yaşar. Sakin ve nazik bir tanrı olduğu söylenir, çünkü muhtaç insanlara yardım eder ve uykuları nedeniyle hayatlarının yarısına sahiptir.[2][3]

Hypnos, ikiz kardeşi Thanatos'un (Θάνατος, "ölüm kişileştirilmiş") yanında yaşardı.

Hypnos'un annesi Gecenin ilahı Nyx'ti (Νύξ, "Gece"), babası Karanlığın ilahı Erebus'tu. Nyx korkunç ve güçlü bir tanrıçaydı ve Zeus bile onun alanına girmekten korkardı.

Karısı Pasithea, Harites'lerin en gençlerinden biriydi ve ona evlilik ve doğum tanrıçası Hera tarafından vadedilmişti. Pasithea, halüsinasyon veya rahatlamanın ilahıdır.

Hypnos'tan türetilmiş kelimeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçedeki "hipnoz" kelimesi, bir kişi hipnotize edildiğinde uykuya benze bir duruma girdiği için onun adından türetilmiştir. Uykuya neden olan "hipnotik" olarak bilinen ilaç sınıfı da adını Hypnos'tan alır.

97. pokemon olan Hypno'nun adı Hypnos'tan türetilmiştir, bilindik hareketlerinden biri diğerlerini uyutumadır.

Ek olarak, "insomnia" kelimesi Roma karşılığı olan Somnus'un adından gelmektedir. (in- "değil" + somnus "uyku").[4]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ James H. Mantinband. Concise Dictionary of Greek Literature. New York: Philosophical Library, 1962.
  2. ^ Wilhelm Vollmer: Wörterbuch der Mythologie aller Völker. Reprint-Verlag, Leipzig 2003 (new edition), 3826222008, sf. 263.
  3. ^ Scott C. Littleton: Gods, Goddesses, and Mythology, Volume 4. Marshall Cavendish/Tarrytown, New York (US) 2005, 076147563X, sf. 474–476.
  4. ^ "Insomnia | Define Insomnia at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. 27 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2014. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Hypnos'un Bronz Başı heykelinin lazer ile taraması 23 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.