Hypnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hypnos, Thanatos'un yardımıyla, birini mezara yatırırken.

Hypnos (Latince: Somnus, Yunanca: Ύπνος), Eski Yunan ve Roma'da uyku tanrısı. Nyks'in (Gece) oğlu, Thanatos'un (Ölüm) ikiz kardeşidir. Bazen yeraltında, bazen de Kimmerler'in ülkesinde ya da Lemnos (Limni) Adasında karanlık, dumanlı bir mağarada yaşadığı düşünülür. Unutkanlık ve kayıtsızlık ırmağı Lethe'nin suları odasının içinden akar. Hypnos yumuşak sedirinde yatar; çevresinde düşlerin yaratıcısı oğulları yer alır. Oğullarının en önemlileri sayılan Morpheus insan düşleri, Icelos hayvan düşleri ve Phantasos cansız düşleri gördürür.

Homeros'un Ilyada'sında, Troya'ya karşı savaşlarında Yunanlara yardım edebilmek için Hera'nın Hypnos'tan yararlanarak Zeus'u uyuttuğu anlatılır. Yaptığı hizmetlerin karşılığında da Hypnos'a Kharitlerden Pasithea sunulur.

Yunan mezar vazolarında, Hypnos, Thanatos'un yardımıyla, Memnon'u, Sarpedon'u ya da destan savaşçılarından birini mezara yatırırken gösterilir: ciddi ve yumuşak ifadeli, bazen kanatlı (şakağı ya da omuzu) genç bir erkektir. Hellenistik dönemden kalma bir heykel, Hypnos'u bir boynuzdan uyku verici bir sıvı dökerken gösterir.

Hipnoz (hypnosis) terimi Hypnos'dan türemiştir.[1] Hipnoz kelimesini ilk defa İngiliz cerrah James Braid kullanmıştır. Kendisine bu konuda Yunan mitolojisi kaynaklık etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]