Gökkuşağı bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gökkuşağı bayrağı, bir gökkuşağının renklerinde olan şeritler içeren rengârenk bir bayraktır. Birçok gökkuşağı bayrağının tasarımı "geleneksel" (kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe) renk düzenini takip etmektedir.

Gökkuşağı bayraklarının kullanımı çok eski bir gelenektir; dünya çapında birçok kültürde çeşitlilik, içericilik, umut ve arzunun bir simgesi olarak gösteriliyor.

Günümüzde birbiriyle bağlantısı olmayan bir sürü gökküşağı bayrağı kullanılmaktadır. Bunların belki en çok bilinen örneklerinden gay pride'i simgeleyen "gurur bayrağı"dır. Barış bayrağı da özellikle İtalya'da çok yaygın ve kooperatif bayrağı, uluslararası dayanışmayı simgeliyor.

Gökkuşağı bayrağı, İnka İmparatorluğu'nun mirasını ve And halkı hareketlerini temsil etmek için de Andlılar tarafından kullanılır.

Gay Pride Flag.svg
Şu andaki gökkuşağı bayrağı
Altı çizgili (1979–hâlen)

Gay flag 7.svg
Yedi çizgili (1978–1979)

Gay flag 8.svg
Sekiz çizgili (1978)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu. Hippi hareketlerinni zenci yurttaşlık hareketlerinni simgeselliğinden esinlenen San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı. Baker ve 30 gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadılar. Bayrakların her biri farklı renkte olmak üzere sekiz şeridi vardı ve her bir renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyordu: kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, çivit mavisi uyumu, mor maneviyatı, cam göbeği sanatı ve cart pembe cinselliği.

Bir sonraki yıl Baker, 1979 yılındaki yürüyüşte kullanılmak üzere seri üretimi için San Francisco Paramount Bayrak Şirketi'ne başvurdu. Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden (cart pembe boyanın piyasada fazla bulunmaması gibi) pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkarıldı. Altı renkli bu yeni tasarım, San Francisco'dan diğer kentlere de sıçrada ve kısa süre içinde eşcinsel bilincin ve çeşitliliğin dünyaca tanınan simgesi haline geldi. Hatta, Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından da resmen tanındı. 1994 yılında, 9 metre eninde 1,5 kilometre boyunda devasa bir gökkuşağı bayrağı New York Stonewall 25. yürüyüşünde 10 bin kişi tarafından taşındı.

Gökkuşağı bayrağı benzeri simgelerin yaratılmasına da yol açtı: özgürlük yüzükleri ve iğneler gibi. Bayrağın birçok farklı uyarlaması da yapıldı. Bunlar arasında ABD bayrağını andıran yıldızlı bir uyarlama ve diğer eşcinsel simgelerin eklendiği çeşitli tasarımlar sayılabilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökkuşağı renklerinin olduğu yön tabelası, İstanbul 
Rainbow "PACE" (Barış) bayrağı 
Uluslararası Kooperatif Birliği'nin gökkuşağı bayrağı 
Alternatif bir İnka bayrağı 
Peru Cusco kentinin bayrağı 
Meher Baba'nın bayrağı 
LGBT bayrağı 
Aymara bayrağı 
Rusya'daki Yahudi Özerk Oblastı bayrağı 
Lingua Franca Nova bayrağı 
LGBT bayrağı 
Berlin'de Christopher Street Day'de katılımcılar tarafından taşınan LGBT bayrağı (1997) 
"Pace da tutti i balconi": İtalya Milano kentinde pencerelerden asılan barış bayrakları (Mart 2003) 
Almanya Stolberg kasabasında gökkuşağı bayrağını taşıyan Thomas Müntzer'ın heykeli. 
Avrupa Sosyal Forum'unda gökkuşağı bayrağı, İstanbul(2010) 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]